X Reklamı Kapat

Kırtasiyecilerde “Geç Açılma” Sıkıntısı

Yabancılar Çarşısı Kırtasiyeciler Odası Başkanı Olcay İnanç, okulların açılış süresinin uzatılmasının esnafı olumsuz etkilediğini belirtti.

Kırtasiyecilerde “Geç Açılma” Sıkıntısı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulların açılış tarihi 15 Eylül’den 28 Eylül tarihine ertelendi. 1 sezon boyunca okulların açılışını bekleyen kırtasiyeciler böylelikle 2 hafta daha okulların açılmasını bekleyecek. Kırtasiyeciler, ödemelerini ay sonunda yapacak şekilde ayarladıkları için sıkıntı yaşayacaklarından endişe duyuyorlar.

2015 yılında Samsun’da 15 kırtasiyeci iş yapamamaktan kepenk kapatırken, 3 kırtasiyeci ise yeni umutlarla kırtasiyeci dükkanı açtı. Şu anda Samsun merkezde 30, merkez ilçelerle beraber ise 60 tane kırtasiyeci bulunuyor.

Okulların açılışının kırtasiyecileri çok büyük sıkıntılara sokacağından endişe ettiğini belirten Yabancılar Çarşısı Oyuncakçılar, Kırtasiyeciler, Bujitericiler ve Züccaciyeciler Odası Başkanı Olcay İnanç, “Okulların açılmasının ertelenmesi kırtasiyecileri çok olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yıllarda okulların açılış tarihi esnafımız tarafından bilinen bir tarihti. Okullar her sene eylül ayının ortasında açılıyordu. Esnaf bu tarihi biliyor ve ona göre kendini ayarlıyordu. Ödemelerini ve harcamalarını bu tarihe göre ayarlıyordu. Şimdi okullar ayın 28 ‘inde açılacak ve esnafın satışları da 15 gün sonraya sarkacak. Ödemelerin geldiği günlerde kırtasiyeci esnafı satış yapamadığı için borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayacak. Okulların açılma süresinin uzaması bazı sektörleri olumlu yönde etkileyebilir ama biz kırtasiyecileri oldukça kötü etkiledi. Bu karar alınırken bütün sektörleri düşünüp öyle karar alınsaydı hiçbir sektör sıkıntı yaşamazdı diye düşünüyorum” dedi.

“KIRTASİYECİLERİN EN BÜYÜK SORUNU BÜYÜK MARKETLER”

Kırtasiyecilerin okul sezonunda satacağı malzemeleri mahallelerde açılan gross marketlerin sattığını belirten Başkan İnanç, “Biz kırtasiyecilerin en büyük sıkıntısı mahalle aralarına açılan büyük marketler. Kırtasiyeciler önceden kitap satarak para kazanırdı. Şimdilerde defter, kalem, silgi ve boya gibi materyaller satarak para kazanmaya çalışıyor. Bu sefer de mahalle aralarında açılan gross marketler sattığımız bu ürünleri bize sattıramaz hale getirdiler. Bu gross marketler okul sezonunun açılmasına çok az bir süre kaldığında marketlerin 3’te 1’lik bölümünü kırtasiye ürünleri ile doldurup satışa sunuyorlar. Bu marketler ürünleri çok sayıda aldıkları için haliyle kırtasiyecilerden daha ucuza satıyorlar. Durum böyle olunca da kırtasiye esnafı esas sıkıntıyı burada yaşıyor. Samsun merkezde 30 tane kırtasiyeci kaldı. Bu kırtasiyeciler de ayakta kalmak için başka branşlara tutuluyorlar. Kırtasiye dükkanlarının önünde dondurma ve mısır satarak ayakta kalmaya çalışıyorlar. Biz bu durumu tasvip etmiyoruz ama ayakta kalmak için de başka çaremiz yok. Son 1 sene içerisinde Samsun’da 15 kırtasiyeci dükkanını kapatmak zorunda kalırken, sadece 3 kişi kırtasiyeci dükkanı açtı. Durum böyle devam ederse Samsun’da kırtasiyecilik bitme noktasına gelecek. Yetkililerin bu gross marketler ile kırtasiyecilerin sorunlarına çözüm bulmasını bekliyoruz. Yoksa durum git gide daha vahim bir hal alıyor” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Elazığda trafik azası 1 ölü 2 yaralı

1 Elazığ'da trafik azası: 1 ölü 2 yaralı

Adanada barda silahlı kavga 1 kadın öldü, 5 kişi yaralandı

2 Adana'da barda silahlı kavga: 1 kadın öldü, 5 kişi yaralandı

Bodrumda 63 şiddetinde deprem

3 Bodrum'da 6.3 şiddetinde deprem

Bodrumdaki deprem İzmirde hissedildi

4 Bodrum'daki deprem İzmir'de hissedildi

Sokak kavgasında kan aktı 3 yaralı

5 Sokak kavgasında kan aktı; 3 yaralı

Kos Adasındaki caminin minaresi yıkıldı, büyük hasar oluştu

6 Kos Adası'ndaki caminin minaresi yıkıldı, büyük hasar oluştu

Deprem Datçada da hissedildi

7 Deprem Datça'da da hissedildi

Otomobiller kafa kafaya çarpıştı 4 yaralı

8 Otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı

Deprem Didimlileri korkuttu

9 Deprem Didimlileri korkuttu

Boş bina küle döndü

10 Boş bina küle döndü