Samsun da da risk var

Harita ve Kadastro Mühendisleri Samsun Şube Başkanı Hakan Bursa, Artvin de yaşanan sel felaketinin sebebinin yalnızca doğa olmadığını belirterek, Samsun da risk altında dedi

Samsun da da risk var

?Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Samsun Şube Başkanı Hakan Bursa, Artvin de yaşanan sel felaketinin sebeplerini değerlendirdi. Bursa, aynı oranda bir yağmurun Samsun da ciddi sorunlar yaratabileceğini ifade etti.

10 YILDA 100 CAN
Karadeniz de son yıllarda sık sık bu tür felaketlerin yaşandığını belirten Bursa, Genel merkezimizin açıkladığı verilere göre, bölgemizde son 10 yıl içerisinde 100 e yakın insanımız selde hayatını kaybetti. Bilimsel temellerden ve mühendislik tekniklerinden uzak, ranta dayalı ve yaptım oldu yaklaşımlarıyla yapılan projeler bu olayların yaşanmasındaki en önemli etkenlerdendir. Ayrıca, HES lerle dere yataklarının bozulması veya imara açılması, mühendislik hatalarıyla dolu olan Karadeniz sahil yolundan dolayı denizle buluşamayan dereler ve bölge halkının defalarca başvurusuna rağmen özellikle tıkanmış menfezlerin bakımlarının yapılmaması selin bu noktaya gelmesinin sebebidir. Bu acı olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum diye konuştu.

SORUNLAR GEÇMİŞTEN GELİYOR
Tramvay hattının çevresindeki duvarlarda şiddetli bir yağmur yağmasa da havuz oluştuğunu kaydeden Bursa açıklamalarını şöyle sürdürdü: Orası bir üretim hatası. Daha önce sefer iptalleri ve duraksamalar da oldu. Artvin deki kadar bir yağış olsa ciddi sorunlar yaşanabilir. Büyükşehir Belediyesi dereler ile ilgili çalışma yapıyor ama ne derece çözüm getirecek bize bilmiyoruz. Samsun da geçtiğimiz yıllarda yaşanan TOKİ sel felaketi de dere yatağındaki sıkıntıdan dolayı oldu. Çünkü, dere yataklarını imara açtık, dere ıslahı yapıyoruz diye dereleri daralttık. Bu sorunlar çok eskiden geliyor, zamanında yapılması gerekiyordu ama yapılmadı. Bir yerde yapılaşma olduğu zaman orayı çözmek çok zor.  

Zerrin SOMUNCU

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

1 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

2 Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

3 Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

4 Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

Samsun'daki kazanın ardından dram çıktı!

5 Samsun'daki kazanın ardından dram çıktı!

O Mehmetçik Samsunlu çıktı

6 O Mehmetçik Samsunlu çıktı

Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

7 Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

Ahmet Burak müjdesi

8 Ahmet Burak müjdesi

Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

9 Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!

10 Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!