Samsun da da risk var

Harita ve Kadastro Mühendisleri Samsun Şube Başkanı Hakan Bursa, Artvin de yaşanan sel felaketinin sebebinin yalnızca doğa olmadığını belirterek, Samsun da risk altında dedi

Samsun da da risk var

?Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Samsun Şube Başkanı Hakan Bursa, Artvin de yaşanan sel felaketinin sebeplerini değerlendirdi. Bursa, aynı oranda bir yağmurun Samsun da ciddi sorunlar yaratabileceğini ifade etti.

10 YILDA 100 CAN
Karadeniz de son yıllarda sık sık bu tür felaketlerin yaşandığını belirten Bursa, Genel merkezimizin açıkladığı verilere göre, bölgemizde son 10 yıl içerisinde 100 e yakın insanımız selde hayatını kaybetti. Bilimsel temellerden ve mühendislik tekniklerinden uzak, ranta dayalı ve yaptım oldu yaklaşımlarıyla yapılan projeler bu olayların yaşanmasındaki en önemli etkenlerdendir. Ayrıca, HES lerle dere yataklarının bozulması veya imara açılması, mühendislik hatalarıyla dolu olan Karadeniz sahil yolundan dolayı denizle buluşamayan dereler ve bölge halkının defalarca başvurusuna rağmen özellikle tıkanmış menfezlerin bakımlarının yapılmaması selin bu noktaya gelmesinin sebebidir. Bu acı olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum diye konuştu.

SORUNLAR GEÇMİŞTEN GELİYOR
Tramvay hattının çevresindeki duvarlarda şiddetli bir yağmur yağmasa da havuz oluştuğunu kaydeden Bursa açıklamalarını şöyle sürdürdü: Orası bir üretim hatası. Daha önce sefer iptalleri ve duraksamalar da oldu. Artvin deki kadar bir yağış olsa ciddi sorunlar yaşanabilir. Büyükşehir Belediyesi dereler ile ilgili çalışma yapıyor ama ne derece çözüm getirecek bize bilmiyoruz. Samsun da geçtiğimiz yıllarda yaşanan TOKİ sel felaketi de dere yatağındaki sıkıntıdan dolayı oldu. Çünkü, dere yataklarını imara açtık, dere ıslahı yapıyoruz diye dereleri daralttık. Bu sorunlar çok eskiden geliyor, zamanında yapılması gerekiyordu ama yapılmadı. Bir yerde yapılaşma olduğu zaman orayı çözmek çok zor.  

Zerrin SOMUNCU

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

4 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

5 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

6 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunpor'a çılgın prim...

7 Samsunpor'a çılgın prim...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu