ÇALIŞKAN DAN YAĞLI GÜREŞ E 10 YIL HİZMET

Samsun Büyükşehir Belediyesi Güreş Koordinatörlüğü nü 10 yıl gönüllü olarak yürüten işadamı Metin Çalışkan, başarılarla dolu macerasını anlatırken, görevinden ayrıldığını ifade etti

ÇALIŞKAN DAN YAĞLI GÜREŞ E 10 YIL HİZMET

İşadamı Metin Çalışkan Samsun’daki bürosunda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Güreş Koordinatörlüğü görevini gönüllü olarak yerine getiren Metin Çalışkan basın mensuplarıyla bir araya gelerek,  2006 yılında Samsun Güreş Tertip Komitesi’nde yer almasıyla başladığı güreş macerası hakkında bilgi vererek bundan sonraki süreçte güreşle ilgili görevlerinden ayrıldığını belirtti.

ÇOK YOL KAT ETTİK
Çalışkan, 2006 yılında Samsun Güreş Tertip Komitesine katılarak güreş camiasına ve güreşçi kardeşlerime faydalı olabilmek adına yönetime talip oldum. Samsun’da ve ilçelerinde her yıl yapılan güreş organizasyonlarında görev aldım veya bulundum.  Daha sonra 2010 yılında Samsun’umuzun evlatları olan başpehlivan Bayram Ertan ve başpehlivan Fatih Atlı’yı Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanımızla konuşarak büyükşehir belediyesi adına güreşmelerini sağladım. Bende gönüllü güreş koordinatörü olarakta bu güne kadar görevde bulundum. Dolasıyla 2006 yılından bu güne kadar Samsun’da güreş adına çok yollar kat ettik dedi.

KIRKPINAR DA TARİH YAZDIK
Yıllarca sahipsiz, desteksiz olarak güreş meydanlarında bulanan Fatih Atlı ve ustası Bayram Ertan’nın, Samsun Büyükşehir Belediyesi adına güreşmeye başlayınca, buldukları moralle birlikte kendilerine güven geldiğini anlatan Çalışkan, Hemen o yıl 2011 Kırkpınar güreşlerinde Fatih Atlı,  3. kez şampiyon olup altın kemeri ebediyen almaya niyetli olan başpehlivan Mehmet Yeşilyeşil’i yenerek altın kemerini yaktı. Bu bizim için çok önemliydi. Kırkpınar meydanında yaptığımız er meydanına yakışır bir mücadeleyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımızı temsil noktasında gerektiği gibi temsil ettik. Samsunlu olarak güreşçimizin azmini ve başarısını dünyaya gösterdik. Şımarmadık, azmettik çok çalıştık ve 2014 yılında altın kemer başpehlivanımız Fatih Atlı’yla bizlere nasip oldu. Kırkpınar’da tarih yazdık. Bu onur ve sevinci yediden yetmişe tüm Samsunlulara yaşatma imkânı bulduk şeklinde konuştu. 

KISMET BÖYLEYMİŞ
Kazanılan altın kemer unvanını korumak ve taşımanın çok zor olduğunun altını çizen Metin Çalışkan, 2015 yılında ise çeyrek finalde elendik. Kısmet böyleymiş diyerek… Artık hatıralarımla yaşamak istiyorum. Yaklaşık 10 sene gibi süre içinde güreş camiasında bulundum. Bu zaman diliminde çok unutamayacağım ve çokta mutlu olduğum günler oldu. Bu vesileyle artık helalleşip teşekkür etmek istediğim kişiler var dedi. 

TEŞEKKÜR ETTİ
Çalışkan, şöyle devam etti, Başta ağabeyim, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’a, daima bana destek olup başpehlivanların yanında olmamı sağlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan vekili Turan Çakır’a, Güreş Federasyon Başkanı Musa Aydın a, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı’ya, Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt a, kardeşlerim, ustaların ustası başpehlivan Bayram Ertan a, 2014 yılı başpehlivanı Fatih Atlı ya, benim gözümde her zaman başpehlivan olan Kemal Şahin e ve Yücel Yazıcı’ya, Cazgırımız abimiz Kasım Aslan a, Samsun Güreş Tertip Komitesi Başkanı Dursun Şensoy’a ve tertip komitesine, Ahmet Yazıcı ve oğlu Yaşar Yazıcı’ya, Musa Yazıcı’ya, Başpehlivan Kırkpınar kule hakemi Sait Şen e, kule hakemi Tufan Topuz a, başpehlivan Mehmet Donbay a, başpehlivan Bekir Şahinal ve Mahdumu ya, başpehlivan Hüseyin Şahinal e, Samsun Güreş İl Temsilcisi Adil Yiğit e, Erkan Harun a, Samsun güreş ağları Adem Güney, Cemil Güngör, Yaşar Yiğit, Volkan Akarsu, Havza güreş ağası Recep İpek e, güreşçilerimize sponsor olup sağlığından sorumlu olan Samsun Medicalpark Hastanesi Genel Müdürü Opr.Dr. Hakan Özcan kardeşime, Güreş sevdalısı Süleyman Kırman kardeşime, Güreş Federasyonu eski görevlisi Bülent Odabaşı na, asrın güreşçisi, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu Hamza Yerlikaya ya, Dünya ve Avrupa şampiyonu Taha Akgül e, efsane başpehlivan Ahmet Taşçı ya, başpehlivan Recep Kara ya, başpehlivan Şaban Yılmaz ya, başpehlivan Kenan Şimşek e, başpehlivan Salih Erinç e, Başpehlivan Alirıza Kaya ya, başpehlivan Abdullah Güngör e, başpehlivan Serhat Balcı ya, başpehlivan Şükrü Kazan’a, başpehlivan Mehmet Yeşilyeşil e, başpehlivan Osman Aynur a, başpehlivan İsmail Balaban a, hocası Hasan Aydın, İbrahim Çolaman a, başpehlivan Erkan Ertan a, başpehlivan Mustafa Kemal Karaboğa ya, Başpehlivan Savaş Yıldırım a, Başpehlivan Necmi Koç’a, Başpehlivan Hasan Tuna’ya, Başaltı pehlivanı Hasan Borocu ya, Güreş Federasyonu Marmara Bölgesi sorumlusu Metin Şenel e, Karadeniz Bölge sorumlusu Mustafa Demirkıran a ve Salih Şahin’e, Samsunlu kispetçi Uğur’a, antrenör Birol Kurdoğlu na, hakem Kani Karadeniz e, 2015 yılı Kırkpınar yağlı güreşlerinde ayak boyunda birinci olan ve geleceğin başpehlivanı şampiyonu Samsunlu Mert Çıkmaz kardeşime, güreş ile alakalı konuşup sohbet ettiklerim, güreş heyecanını birlikte yaşayıp da aklıma gelmeyen tüm abilerime, arkadaşlarıma ve kardeşlerime saygılar sunarak aranızdan ayrılıyorum. Yaşadığım bu 10 yılı hayatım en güzel yılları olarak kalbime kaydettim. Artık hatıralarımla yaşayacağım. Bu güreşten koptum anlamına gelmesin yine pehlivan kardeşlerimizi her zaman destekleyeceğim yanlarında olacağım. Güreş peygamber sporudur, ata sporudur, yaşayabilmesi için coşkuyla yanlarında olmaya devam edeceğim. Allaha emanet olunuz.  EN ÇOK OKUNANLAR

TAHTA AÇILDI, ŞOV BAŞLADI

1 TAHTA AÇILDI, ŞOV BAŞLADI

Zonguldak'tan iki isme kanca

2 Zonguldak'tan iki isme kanca

Samsun'da feci kaza, 1'i ağır 2 yaralı

3 Samsun'da feci kaza, 1'i ağır 2 yaralı

Otoparka yeni düzenleme yolda

4 Otoparka yeni düzenleme yolda

Samsunspor'da durmak yok

5 Samsunspor'da durmak yok

Oy için gittiler

6 Oy için gittiler

İbrahim Özyer son yolculuğuna uğurlanıyor

7 İbrahim Özyer son yolculuğuna uğurlanıyor

Samsun'da Ketenci'ye son görev

8 Samsun'da Ketenci'ye son görev

Kazada ölen İbrahim Özyer Samsun'da defnedildi

9 Kazada ölen İbrahim Özyer Samsun'da defnedildi

Oy kullanma rehberi

10 Oy kullanma rehberi