Canik te mutlu son

Canik Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında imzalanan ve 2 yıl geçerli olacak sözleşme işçilerinin yüzünü güldürdü

Canik te mutlu son

Canik Belediye Başkanlığı adına görüşmeleri yürüten işveren sendikası Yerel-Sen ile Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanlığı arasında bir süredir devam eden 2. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde tüm süreçler tamamlandı. 2 yıl geçerli olacak sözleşme ile taban ücret ve diğer sosyal kalemlerde yapılan artışlar Canik Belediyesi işçilerinin yüzünü güldürdü. 

YÜZDE 76 ORANINDA ZAM
Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun, Karara bağlanan sözleşme ile birinci yılda; 51,23 TL olan günlük taban ücret 60,00 TL’ye çıkarıldı ve 60,00 TL’lik taban ücrete de ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 6 olmak üzere toplamda yüzde 30 oranında artış sağlanarak günlük yevmiye birinci yılın sonunda 67,42 TL ye ulaşırıldı. İkinci yıl için ise taban ücrete ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 5 olmak üzere toplamda yüzde 10 oranında artış sağlanarak günlük yevmiyelerin ikinci yılın sonunda 74,33 TL’ye çıkması sağlandı. Bunun yanında aylık maaşla birlikte ödenen yemek yardımı 431,70 TL’den 475,00 TL’ye çıkarılıp taban ücret zammı ilavesiyle birinci yılın sonunda 503,50 TL’ye ikinci yılın sonunda da 554,59 TL’ye ulaşması sağlandı. Taraflar arasında akdedilmesi süreç sonunda kesinleşen ikinci dönem toplu iş sözleşmesi neticesinde taban ücret, yevmiye zammı ve sosyal yardım kalemleri artışları ile birlikte toplamda kümülatif olarak yüzde 76 oranında zam yapılarak büyük bir başarıya imza atılmış olduk dedi.

BÜYÜK KAZANIMLAR
Şube Başkanı Ziya Uzun, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Sendikamız genel anlayışı çerçevesinde çalışma ilişkilerinde çatışmanın değil, karşılıklı çıkarların adil bir şekilde korunacağı diyalog ve uzlaşmanın esas olduğuna inanmaktadır. Sendikamız, çalışma barışı ve iş huzurunun çalışma hayatının temel zemini olduğu düşüncesindedir. Tüm toplu iş sözleşmesi müzakerelerini de bu anlayış çerçevesinde işçi kardeşlerimizin hak ve menfaatleri doğrultusunda gerçekleştirmekteyiz. Sendikamız kendi işkolunun en büyük sendikası. Samsun’da da bu başarı çıtası aynı şekliyle devam etmektedir. Şubemiz yaklaşık 3 bin üyesiyle büyük bir aile konumuna gelmiştir. Üyelerimizden aldığımız güçle, bizi biz yapan değerlerimiz ve ilkelerimizle emek ve alın teri mücadelesini büyük bir özveriyle sürdürüyoruz. İşte bu kapsamda Canik Belediyemizde de işveren sendikası ve belediye yönetimi ile bütün süreçlerin başarıyla ve sabırla gerçekleştirildiği bir sözleşme aşamasını tamamladık. Bu sözleşme Canik Belediyesi işçilerimiz için büyük kazanımlar sağladığımız bir sözleşme oldu. Bu manada tüm sosyal taraflara teşekkür ediyor, işçi kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

HABER İLANEN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da ahır yangını

1 Adana'da ahır yangını

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

2 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı