Onlar zamanla yarışıyor

Samsun da zor şartlar altında özverili bir şekilde çalışan ve zamanla yarışan 112 Acil Servis görevlilerinin en fazla karşılaştığı sorunların başında cevapsız çağrılar ve darp olayı geliyor

Onlar zamanla yarışıyor

Samsun 112 Acil Servis görevlileri, zaman zaman darp edilip sözlü ve fiziki şiddete maruz kalsa da görevlerini an iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyor. Samsun’da yüzde 50’ye yakın cevapsız çağrı aldıklarını söyleyen yetkililer, hatları meşgul eden cevapsız çağrıların acil müdahale bekleyen vatandaşların kendilerine ulaşmalarını da engellediklerini ifade ettiler. 

SÖZLÜ VE FİZİKSEL ŞİDDET 
Olay yerinde hasta yakınlarının kendilerine zorluklar çıkardığını söyleyen ambulans görevlileri, zaman zaman sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldıklarını belirttiler. İşlerini en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını ifade eden 112 Acil Servis görevlileri, vakalarda vatandaşın kendilerine yardımcı olmalarını istediler. 

HER GÜN 3 BİN SAPIK ARIYOR
Çok zor bir görevi üstlendiklerini ifade eden Samsun 112 Acil Servis Komuta Kontrol Merkezi’nde çalışan 20 yıllık sağlık memuru Emre Bayram, Cevapsız çağrılar çok ciddi bir problem. Daha önceleri çok daha fazla geliyordu fakat teknolojik aletler yenilendiği için arayan kişilerin numaraları çıkıyor. Ama buna rağmen cevapsız çağrılar ciddi boyutlarda. Günde 6 bine yakın çağrı geliyor. Bunlardan 3 bine yakını ‘sapık’ diyebileceğimiz, aradığı zaman kendisini bize tanıtmayan veya küfredip kapatan vatandaşlar. Tabi bu durum da hastaya ulaşma süremizi ciddi bir şekilde artırıyor. Aynı anda 4-5 tane çağrı geldiği takdirde bunların 2-3 tanesi sapık dediğimiz insanlar olduğu zaman normal hasta olan vatandaş bize ulaşamıyor. Bu da ciddi sıkıntılara neden oluyor dedi.

HASTA YAKINLARI DARP ETTİ 
Çatalarmut 112 Acil Servis İstasyonu nda görevli ambulans sürücüsü Murat Kurt ise, “Hasta yakınları genelde bizi hamal olarak görüyor. Çoğu hastayla sıkıntı yaşıyoruz o konuda. Biz hastaya müdahale etmek isterken hasta yakınları bize bu şekilde olmaz şu şekilde müdahale edelim diye müdahalelerde bulunuyorlar. Bir hastanın yanına 3-4 hasta yakını binmek istiyor. Biz onları alamayacağımızı söylediğimizde bu bize tepki olarak dönüyor. Bu tepkiler bazen darp bazen de sözlü olabiliyor. Ben 2 ay önce hasta yakınları tarafından darp edildim. Biz bütün müdahalelerimizi uygun bir şekilde yapmamıza rağmen bir bayan ve bir erkek tarafından darp edildim. 112 de çalışan hemen hemen bütün arkadaşlarımızın başından darp, fiziki ve sözlü şiddet geçmiştir diye konuştu.

ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORLAR 
112 Acil Servis hizmet çalışmalarını büyük bir özveri ve titizlikle yürüttüklerini belirten Samsun 112 Acil Servis Başhekimi Dr. Ö. Barış Çankaya ise şöyle konuştu: Komuta Kontrol Merkezi nin acil vakalarda ve trafik kazalarında aldığı çağrıları belirli noktalardaki ambulanslarımıza bildiriyor. Ambulanslarımız da en hızlı şekilde tam donanımlı ekibiyle vakalara giderek müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. Vatandaşlardan bizim beklentimiz acil sağlık hizmeti için yardıma gelen personelimize, çağrı karşılayan personelimize ve tüm personelimize yardımcı olmalarıdır. Personelimizin, vatandaşın acil sağlığı için uğraştığını bilmelerini istiyoruz.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

3 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Haberaks TV canlı yayınlayacak

4 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

5 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunspor'a ceza kapıda

6 Samsunspor'a ceza kapıda

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

7 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Canberk'e tepki vardı

8 Canberk'e tepki vardı

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Pompalı tüfekle dehşet saçtı! Bakan Soylu devreye girdi...

10 Pompalı tüfekle dehşet saçtı! Bakan Soylu devreye girdi...