Sessiz kutlama

30 Ağustos Zafer Bayramı olaylarında şehit olan güvenlik güçlerine saygı nedeniyle kutlamalardan uzak sade bir törenle kutlandı. Kutlamalara vatandaş da ilgi göstermedi

Sessiz kutlama

Tüm yurtta olduğu gibi Samsun da da 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri sade bir şekilde kutlandı. Alınan karar doğrultusunda kutlama yapılmazken, Atatürk Anıtı nda çelenk töreni gerçekleştirildi. Anıta Samsun Valiliği, Samsun Garnizon Komutanlığı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi nin çelenkleri bırakıldı.

MİNNETLE ANIYORUZ
Çelenk töreninde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası Samsun Valisi İbrahim Şahin, tören defterini imzaladı. Vali Şahin, saygı defterine Aziz Atam, bugün vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşunun ve ülkemizin bağımsızlığını kazandığı ‘Zafer Bayramı’nın 93. yılını bir kez daha birlik ve beraberlik içinde kutlamak üzere huzurundayız. Toprakları işgal altında olan milletimize bağımsızlığı yaşatan, milletimizin bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini dünyaya gösteren bu zaferle Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Milletçe birlik ve beraberlik içinde bu ülkeyi bizlere miras bırakan başta siz olmak üzere ‘Kurtuluş Savaşı’nda savaşan şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyoruz ifadelerini yazdı.

VALİ ŞAHİN TEBRİKLERİ KABUL ETTİ
Anıt taki tören Vali Şahin in konuşması sonrası sona ererken, daha sonra Samsun Valiliği Yaşayan Atatürk Salonu’nda Vali İbrahim Şahin,  Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eker ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile birlikte tebrikleri kabul etti.

MEYDAN DA KUTLAMA PROGRAMI
Valilik teki kabul töreninin ardından kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı nda programla devam etti. İlginin oldukça az olduğu törenlerde ilk olarak protokol, askeri araç üzerinde alanda bulunanları selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasının ardından Garnizon Komutanlığı ndan Tabip Albay Yavuz Erdin günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yaptı. Konuşma sonrası İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi nden Melike Can ve Hüseyin Basri Kurt 30 Ağustos Zafer Bayramı na özel şiir okudu. Program, askerler, gaziler ve öğrencilerin tören geçişinin ardından sona erdi.

DEVLET ERKANI TÖRENDE
Atatürk Anıtı ve Cumhuriyet Meydanı ndaki törenlere Vali İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Mehmet Şükrü Eker ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın yanısıra AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Hasan Basri Kurt, MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, OMÜ Rektörü Hüseyin Akan, Baro Başkanı Kerami Gürbüz, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Barış BUDANOĞLUEN ÇOK OKUNANLAR