Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

VİRABİSMİLLAH GECESİ

Balıkçılar bu gece Virabismillah diyerek denize açılacak ve ilk avlarını gerçekleştirecek

 VİRABİSMİLLAH  GECESİ

Denizlerde av yasağının 1 Eylül de sona ermesiyle Vira bismillah diyecek Karadenizli balıkçılar, yeni sezonun bereketli geçmesini ümit ediyor. Denizde avlanmak için son hazırlıklarını yapan ve heyecanla 1 Eylül ü bekleyen balıkçılar, sezonu bol palamut avıyla açmayı hedefliyor.

PALAMUT UMUDU
Yalıköy Su Ürünleri Kooperatifi nin başkanı Eftal Mutlu, hava şartlarının iyi gitmesi halinde bu sezon bolca palamut avlayacaklarını belirtti. Palamudun eylül ve ekimde bol olacağını tahmin ettiklerini dile getiren Mutlu, Tabii bu, hava şartlarına da bağlı. Hava şartları iyi giderse bu süreç uzayabilir ama kış erken gelirse palamut avcılığı kısa sürer. İlk etapta tezgahlarda palamut görmeyi planlıyoruz ve fiyatlar da avcılığa göre düşecek dedi.

İNŞALLAH İYİ GEÇER
Gırgır teknesi bakım işlerini yapan Abdurrahman Koçan da yeni sezon için birçok teknenin tersanelerde bakıma alındığını belirterek, Av yasağının sona ereceği 1 Eylül geldiği için teknelerin son bakımlarını yapıyoruz ve suya indiriyoruz. Bu yıl tekne bakımları fena değildi. İnşallah seneye daha da güzel olur. İnşallah balıkçılar ve ekmeğini bundan çıkaranlar için sezon güzel geçer diye konuştu.
Balıkçı Şakir Oda ise yeni sezondan umutlu olduklarını dile getirdi.


DÜŞÜŞ VAR
Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Balık, balıkçıların son hazırlıklarını yaptıklarını söyledi. Balık, 1 Eylül de daha çok gırgır teknelerinin denize açılacağını ifade ederek, Gırgır tekneleriyle avlanan balıklar daha çok hamsi, palamut, istavrit ve çinekoptur. Bu sezon bereketli geçerse balıkçılar daha çok kazanacak ve vatandaşlar daha ucuz balık tüketebilecek dedi.

HAMSİ KADAR BALIK AVI
TÜİK verilerine göre denizlerde yapılan balık avcılığında önemli düşüşler olduğunu kaydeden Prof. Dr. Balık, Hamsi avcılığının, geçmiş yıllarda 300 ile 350 bin tonlarda iken geçtiğimiz yıl için yaklaşık 95 bin tona kadar düştüğünü görüyoruz. Toplam avcılık üretimimize baktığımız zaman da 300 bin tonlara düştüğünü görüyoruz. Yani tüm denizlerde avlanan balık miktarı 300 bin ton civarında. Geçmiş yıllarda biz sadece 300 bin tonun üzerinde hamsi elde ediyorduk diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni stattan son bilgiler

1 Yeni stattan son bilgiler

Samsunspor Trabzona gidiyor

2 Samsunspor Trabzon'a gidiyor

Samsunda eğitim uçağı piste inerken düştü

3 Samsun'da eğitim uçağı piste inerken düştü!

Osmanlıspor sorusu almadı

4 Osmanlıspor sorusu almadı...

Samsun inşaat sektörü marka olma yolunda

5 Samsun inşaat sektörü marka olma yolunda

Fındık üreticisine müjde

6 Fındık üreticisine müjde!

Samsunda küfürleşme kavgası ölümle sonuçlandı

7 Samsun'da küfürleşme kavgası ölümle sonuçlandı!

Bilal Erdoğan Samsunda

8 Bilal Erdoğan Samsun'da!

Samsunda minibüsle panelvan araç çarpıştı 4 yaralı

9 Samsun'da minibüsle panelvan araç çarpıştı: 4 yaralı

CHP Samsundan suç duyurusu

10 CHP Samsun'dan suç duyurusu