Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Alternatif tören

Yurt genelinde alınan karar gereği 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri iptal edilirken, Samsun da bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri Atatürk Anıtı nda alternatif tören gerçekleştirdi

Alternatif tören

Artan terör olayları ve bu olaylarda yaşamını yitirenler sebebiyle yurtta 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri iptal edilmişti. Atatürk Anıtı nda Valilik öncülüğünde yapılan çelenk bırakma töreninin ardından Cumhuriyet Halk Partisi, Vatan Partisi ve bazı sivil toplum örgütlerinin katılımıyla alternatif kutlama yapıldı. Törene CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Hayati Tekin de katıldı.

BÜYÜK BİR ZAFER
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasının ardından bir konuşma yapan CHP Samsun İl Başkanı Dinçer Soylu, O gün emperyalit güçler yurdumuzu işgal etmişlerdi. Ama Atatürk ve silah arkadaşları ölümü dahi göze alarak halkımızın desteği ile ülkemizi kurtardı. 30 Ağustos emperyalizme karşı kazanılan büyük bir zaferdir. Türkiye azminin en önemli bir göstergesidir. Bugün 400 koltuk bize verilseydi bu kaos olmazdı duygusu ile vatanımızı emperyalist güçlere peşkeş çekmek istiyorlar. Ama bilmeliler ki, CHP ve Atatürkçü halkımız olduğu müddetçe bu uğurda gerekirse ölürüz. Ama Cumhuriyet değerlerinin yok edilmesine asla izin vermeyiz dedi.

BAŞARIYA ULAŞAMAYACAK
Daha sonra söz alan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Emperyalist güçlerin işbirlikçileri bugün de işbaşında. Atatürkçü vatanseverler olarak onları nasıl durduracağımızı o gün olduğu gibi bugün de çok iyi biliyoruz. 30 Ağustos 1922 Zafer Bayramı mız başta olmak üzere tüm milli bayramlarda ülkemizde kaos yaratmak isteyen işbirlikçilere gerekli cevabı halkımız verecektir. Bu gerici zihniyet Cumhuriyet kutlamalarımızı engellemek istese de, CHP ve Atatürkçüler olduğu müddetçe başarıya ulaşamayacak diye konuştu.

BUGÜN DE HESAP SORAR
Günün önemine değinen CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin de şunları kaydetti: 30 Ağustos 1922 Türk ün kötü talihini yendiği gün olarak tarihimizdeki yerini aldı. İzmir in kurtuluşunu hazmedemeyen emperyalist güçler, bugün uzantıları ile hala Gavur İzmir demek gafletinde bulunmaktadır. O günden kuyruk acısı olanlara Türk halkı nasıl hesap sorduysa bugün de sorar. Gerici zihniyet bilsin ki, bağımsızlık mücadelesi yapanların özgürlüğünü kimse alamaz. Büyük mücadeleler ile dolu tarihimiz gelecek nesillere örnek olmalıdır.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Erkurt Tutu yeniden aday

1 Samsunspor: Erkurt Tutu yeniden aday

Samsunspor Samsunsporda arayış başladı

2 Samsunspor: Samsunspor'da arayış başladı

Samsunspor Kaderleri yeni ekipte

3 Samsunspor: Kaderleri yeni ekipte

Samsun Haber Samsunda markete silahlı soygun

4 Samsun Haber: Samsun'da markete silahlı soygun

Samsun Haber Samsunda stadyumda dev iftar

5 Samsun Haber: Samsun'da stadyumda dev iftar

Samsunspor Ve söz başkanda

6 Samsunspor: ...Ve söz başkanda

Samsun Haber Samsunun o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

7 Samsun Haber: Samsun'un o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

Samsunspor Beklenen oldu Özköylüyle yollar ayrıldı

8 Samsunspor: Beklenen oldu! Özköylü'yle yollar ayrıldı

CHPnin iftar çadırına yoğun ilgi

9 CHP'nin iftar çadırına yoğun ilgi

Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan Birliktelik güçleniyor

10 Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan: 'Birliktelik güçleniyor'