KAYIT DIŞI REKORU

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanı Savaş Alıç, 2015 yılı Ocak ayı verilerine göre Türkiye’deki kayıt dışı çalışan oranının yüzde 32,37 olduğunu söyledi.

KAYIT DIŞI REKORU

SGK’nın kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi, farkındalığın arttırılması ve kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla başlattığı “Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşvik Projesi (KİTUP)” medya tanıtım toplantısı, Samsun’da bir otelde yapıldı. Tanıtım toplantısı SGK İl Müdürü Ünal Kaya’nın açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmasının ardından SGK Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanı Savaş Alıç, ‘Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele ve KİTUP- 2 Projesi’ konusunda bir sunum yaptı. Alıç, “Bildiğiniz gibi sosyal güvenlik; bireylerin tüm yaşamları boyunca karşılaşabilecekleri mesleki, fizyolojik ve sosyoekonomik risklere karşı güvence sağlayarak koruyan politika ve sistemler bütünüdür. Yani sosyal güvenlik, toplumun zor durumda olan bireylerine yardım edilmesini daha iyi durumda olan kişilerin vicdanına veya yardımına bırakmayarak, tüm ülke vatandaşlarına hak olarak sunmaktadır. Ancak maalesef vatandaşlarımızın birçoğunun sosyal güvencesi bulunmamaktadır. İşveren açısından haksız rekabet, çalışanlar açısından emek sömürüsüne neden olan kayıt dışılık, sürdürülebilir ekonomiyi ve sosyal güvenliği de sekteye uğratmaktadır. Çalışan kişilerin çalışma günlerinin ve kazançlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiç bildirilmemesi veya eksik bildirilmesi kayıt dışı istihdam olarak adlandırılabilir. Bugün Türkiye’de 2015 yılı Ocak verilerine göre kayıt dışı istihdamın, yani sigortasız çalışanların oranı yüzde 32,37’dir. Tarım dışı sektörde ise bu oran yüzde 20,97’dir” dedi.

Kayıt dışı istihdamla mücadelede yapılan çalışmalar ile Türkiye’de önemli bir mesafe katedildiğini ifade eden Alıç, “2002 yılında yüzde 52’ler seviyelerinde olan kayıt dışı istihdam oranı yapılan çalışmalar neticesinde bugün yüzde 32’lere kadar düşürülmüştür. Bugün Türkiye’de 2015 yılı Mayıs ayı verilerine göre kayıt dışı istihdamın, yani sigortasız çalışanların oranı yüzde 33,98 iken, tarım sektöründe bu oran ise 81,85’tir diye konuştu.

ORTA KARADENİZ’DE YÜZDE 46.1

Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya’yı içine alan bölgede kayıt dışı çalışanların oranının yüzde 46,61 olduğu bilgisini veren Savaş Alıç, Yani Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. Ancak 2009’da yüzde 62’ler seviyelerinde olduğunu düşünürsek yine son 6 yıl içinde büyük bir düşüş seyri içinde olduğunu söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Kurum olarak kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında birçok strateji belirlediklerini belirten Alıç, “Sosyal güvenlik hizmetlerinin kalitesinin artırılması, kurumlar arası bilgi ve veri paylaşımı ile yapılan çapraz denetim çalışmaları, denetim sisteminin daha etkin hale getirilmesi, teşvik uygulamaları ve sosyal güvenlik konularında yapılan bilgilendirme çalışmaları stratejileri uygulayarak kayıt dışı istihdamın önüne geçmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Alıç’ın sunumunun ardından soru-cevap kısmına geçildi. Toplantı, Emel Esen Altun’un ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ başlıklı sunumunun ardından sona erdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a yeni otobüs yolda

1 Samsunspor'a yeni otobüs yolda

AK Parti Samsun'da bir istifa daha!

2 AK Parti Samsun'da bir istifa daha!

Samsun'da silahlı çatışma: Yaralılar var

3 Samsun'da silahlı çatışma: Yaralılar var

Samsunspor'da Gökhan Alsan transferi yarın netleşecek

4 Samsunspor'da Gökhan Alsan transferi yarın netleşecek

Samsun'da 9 yaşındaki kız çocuğuna taciz! Akraba gözaltına alındı

5 Samsun'da 9 yaşındaki kız çocuğuna taciz! Akraba gözaltına alındı

Samsun'da silahlı saldırı zanlısı teslim oldu

6 Samsun'da silahlı saldırı zanlısı teslim oldu

Samsunlu futbolcunun acı günü!

7 Samsunlu futbolcunun acı günü!

Samsun'da veliler kapı isyanında

8 Samsun'da veliler kapı isyanında

Samsun'dan yola çıkan fındık işçileri kaza yaptı :1 ölü, 14 yaralı

9 Samsun'dan yola çıkan fındık işçileri kaza yaptı :1 ölü, 14 yaralı

Mustafa Aztopal: 'Rakım yordu'

10 Mustafa Aztopal: 'Rakım yordu'