Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Halk 1 Kasım da AKP ye kırmızı kart gösterecektir

Samsun un Bafra İlçesi nde bulunan Adalet eski Bakanı Prof.Dr. Hikmet Sami Türk, Millet 7 Haziran seçimlerinde AKP ye sarı kart göstermiştir. Ama 1 Kasım da, halkımız AKP ye kırmızı kart gösterecektir dedi.

 Halk 1 Kasım da AKP ye kırmızı kart gösterecektir

Türk, Samsun un Bafra İlçesi nde gazetecilerin sorularını yanıtlarken Türkiye nin 7 Haziran seçimlerinde tek parti hükümeti yerine koalisyon istediğini ortaya koyduğunu söyledi. Eski Bakan Hikmet Sami Türk, şöyle konuştu:

İktidarda olan AKP bu sonuçtan memnun olmamıştır. Başta Cumhurbaşkanı tarafsız olmasına rağmen memnun olmamıştır. Cumhurbaşkanı halktan yasa değişikliği yaparak, başkanlık sistemine geçmek için 400 milletvekili istiyordu. Öne çıkan sonuç, ondan çok uzak. Cumhurbaşkanı neredeyse son zamanlarda, Ben bu Anayasa ya sığmıyorum, Anayasayı bana uygun hale getirin havasını yaratmak istemektedir. 45 günlüğün son 5 günüde boş geçirildi. Oysa Kılıçdaroğlu görevlendirilmiş olsa, muhalefet partiler arasında, anlaşma olabilirdi. Cumhurbaşkanı 24 Ağustos ta, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Bu bir anlamda, yetilerin kötüye kullanılması, çünkü Anayasanın verdiği yetki bir görevdir. Ana muhalefet partisine ben görev vermem ne demek? Parlamenter geleneklere göre, sistemin işlemesi için bu görevin verilmesi gerekirdi.  

AK Parti nin insanları tekrar seçime götürme konusunda her şeyi yaptığını savunan eski Bakan Türk, Bu millet 7 Haziran seçimlerinde AKP ye sarı kart göstermiştir ama 1 Kasım da, halkımız AKP ye kırmızı kart gösterecektir diyerek Koza İpek Grubu na yönelik operasyona da değinerek şöyle konuştu: 

Anlaşıldığı kadarı ile muhalif yayınlar yapan bazı gazetelere ve televizyonlara arama gerekçesi ile bir baskın yapılmış bulunuyor. Aslında arama hangi durumlarda yapılabilir, bu anayasada gösterilmiştir. Milli güvenliği gerektirdiği durumlarda, suç işlenmesini önlemek için gerektiği durumlarda hakim kararı ile arama yapılabilir. Basın üzerinde ciddi bir baskı var. Türkiye de basın üzerinde çok ciddi bir baskı var. Ama bir basın kuruluşunun böyle bir duruma girmiş olacağı düşünülemez. Gerçek gerekçe bu kuruluşların muhalif yayınları ile tanınmış olmaları. İktidar, muhalefete tahammül edememektedir. Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından biridir. Basına karşı yapılan bu uygulamalar ancak bir dikta rejiminde görülebilecek olan uygulamalardır. Türkiye bu gidişle demokratik rejimden hızla uzaklaşmaktadır.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Bahçeliye Samsundan anlamlı hediye

1 Bahçeli'ye Samsun'dan anlamlı hediye

Samsunda şehitliğe saldırı

2 Samsun'da şehitliğe saldırı!

Samsunsporda herkesin yüzü gülecek

3 Samsunspor'da herkesin yüzü gülecek

Samsunun o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

4 Samsun'un o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

Samsunda o ilçeye fındık entegre tesisi

5 Samsun'da o ilçeye fındık entegre tesisi

Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslandan Samsunun 3 ilçesine doğalgaz müjdesi

6 Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan'dan Samsun'un 3 ilçesine doğalgaz müjdesi

Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtını kimin yapacağı önemli değil

7 Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı'nı kimin yapacağı önemli değil

Samsunda fuhuş operasyonu 2 gözaltı

8 Samsun'da fuhuş operasyonu: 2 gözaltı

 Samsundaki Marksist Leninist operasyonunda flaş gelişme

9 Samsun'daki Marksist Leninist operasyonunda flaş gelişme!

Samsun bizi bırakmadı

10 'Samsun bizi bırakmadı'