Halk 1 Kasım da AKP ye kırmızı kart gösterecektir

Samsun un Bafra İlçesi nde bulunan Adalet eski Bakanı Prof.Dr. Hikmet Sami Türk, Millet 7 Haziran seçimlerinde AKP ye sarı kart göstermiştir. Ama 1 Kasım da, halkımız AKP ye kırmızı kart gösterecektir dedi.

 Halk 1 Kasım da AKP ye kırmızı kart gösterecektir

Türk, Samsun un Bafra İlçesi nde gazetecilerin sorularını yanıtlarken Türkiye nin 7 Haziran seçimlerinde tek parti hükümeti yerine koalisyon istediğini ortaya koyduğunu söyledi. Eski Bakan Hikmet Sami Türk, şöyle konuştu:

İktidarda olan AKP bu sonuçtan memnun olmamıştır. Başta Cumhurbaşkanı tarafsız olmasına rağmen memnun olmamıştır. Cumhurbaşkanı halktan yasa değişikliği yaparak, başkanlık sistemine geçmek için 400 milletvekili istiyordu. Öne çıkan sonuç, ondan çok uzak. Cumhurbaşkanı neredeyse son zamanlarda, Ben bu Anayasa ya sığmıyorum, Anayasayı bana uygun hale getirin havasını yaratmak istemektedir. 45 günlüğün son 5 günüde boş geçirildi. Oysa Kılıçdaroğlu görevlendirilmiş olsa, muhalefet partiler arasında, anlaşma olabilirdi. Cumhurbaşkanı 24 Ağustos ta, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Bu bir anlamda, yetilerin kötüye kullanılması, çünkü Anayasanın verdiği yetki bir görevdir. Ana muhalefet partisine ben görev vermem ne demek? Parlamenter geleneklere göre, sistemin işlemesi için bu görevin verilmesi gerekirdi.  

AK Parti nin insanları tekrar seçime götürme konusunda her şeyi yaptığını savunan eski Bakan Türk, Bu millet 7 Haziran seçimlerinde AKP ye sarı kart göstermiştir ama 1 Kasım da, halkımız AKP ye kırmızı kart gösterecektir diyerek Koza İpek Grubu na yönelik operasyona da değinerek şöyle konuştu: 

Anlaşıldığı kadarı ile muhalif yayınlar yapan bazı gazetelere ve televizyonlara arama gerekçesi ile bir baskın yapılmış bulunuyor. Aslında arama hangi durumlarda yapılabilir, bu anayasada gösterilmiştir. Milli güvenliği gerektirdiği durumlarda, suç işlenmesini önlemek için gerektiği durumlarda hakim kararı ile arama yapılabilir. Basın üzerinde ciddi bir baskı var. Türkiye de basın üzerinde çok ciddi bir baskı var. Ama bir basın kuruluşunun böyle bir duruma girmiş olacağı düşünülemez. Gerçek gerekçe bu kuruluşların muhalif yayınları ile tanınmış olmaları. İktidar, muhalefete tahammül edememektedir. Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından biridir. Basına karşı yapılan bu uygulamalar ancak bir dikta rejiminde görülebilecek olan uygulamalardır. Türkiye bu gidişle demokratik rejimden hızla uzaklaşmaktadır.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a yeni otobüs yolda

1 Samsunspor'a yeni otobüs yolda

AK Parti Samsun'da bir istifa daha!

2 AK Parti Samsun'da bir istifa daha!

Samsun'da silahlı çatışma: Yaralılar var

3 Samsun'da silahlı çatışma: Yaralılar var

Samsunspor'da Gökhan Alsan transferi yarın netleşecek

4 Samsunspor'da Gökhan Alsan transferi yarın netleşecek

Samsun'da 9 yaşındaki kız çocuğuna taciz! Akraba gözaltına alındı

5 Samsun'da 9 yaşındaki kız çocuğuna taciz! Akraba gözaltına alındı

Samsunlu futbolcunun acı günü!

6 Samsunlu futbolcunun acı günü!

Samsun'da silahlı saldırı zanlısı teslim oldu

7 Samsun'da silahlı saldırı zanlısı teslim oldu

Samsun'dan yola çıkan fındık işçileri kaza yaptı :1 ölü, 14 yaralı

8 Samsun'dan yola çıkan fındık işçileri kaza yaptı :1 ölü, 14 yaralı

Samsun'da veliler kapı isyanında

9 Samsun'da veliler kapı isyanında

Mustafa Aztopal: 'Rakım yordu'

10 Mustafa Aztopal: 'Rakım yordu'