Kahraman ebe Samsunlu çıktı

Artvin’in Hopa İlçesi nde meydana gelen heyelandan 5 kişiyi çevredeki vatandaşların yardımıyla çıkaran ebe Çiğdem Çakıroğlu Samsunlu çıktı. Kahraman ebeyi telefonla arayan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu teşekkür etti

Kahraman ebe Samsunlu çıktı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Artvin’in Hopa ilçesindeki şiddetli yağışın ardından Yoldere köyünde heyelan altında kalan 6 kişiden 5 ini çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarmayı başaran Samsunlu ebe Çiğdem Çakıroğlu’nu arayarak teşekkür etti.

HALKIN KAHRAMANI OLDU
Artvin in Hopa ilçesindeki şiddetli yağışın ardından Yoldere köyünde heyelan altında kalan 6  kişiden 5 ini çevredeki vatandaşların yardımıyla çıkaran ebe Çiğdem Çakıroğlu, adeta ilçe halkının kahramanı oldu. Hopa 112 Acil Servis ekibinde görevli ebe Çiğdem Çakıroğlu, sel felaketinin yaşandığı gün bir hastayı hastaneye naklettiklerini belirten Çakıroğlu, Geri dönüyorduk, sel nedeniyle Hopa nın girişleri tamamen kapalı olduğu söylendi. Şoförümüz, geri dönemeyiz dedi ancak ambulans sayısı kısıtlı, mecbur gireceğiz dedim ifadesini kullandı.

SELDEN GİREMEDİK
Çakıroğlu, hastaneye girdiklerinde bir kişinin çocuğum kayıp diye bağırdığını belirterek, Ben dayanamadım. Çocuğunun nerede olduğunu sordum ve olay yerine intikal ettik. 4 yaşında halen kayıp olan çocuğun babasıydı. Ben de hastanedeki görevlilere durumu anlattım, göreve çıktık. 4 yaşındaki çocuğu bulmak için Sugören e gittik ancak heyelan ve selden giremedik dedi.

BOĞAZIMA KADAR ÇAMURA BATTIM
Ambulansın sel sularına gömüldüğünü anlatan Çakıroğlu, Bu sırada Yoldere köyünde yaralılar olduğu anonsu geldi. Hemen oraya intikal ettik ama bir yerden sonra ambulans girmiyordu, tamamen yol kapalı dediler ama ben, AFAD ve UMKE ekipleri gelene kadar girmemiz gerektiğini söyledim. Diğer arama kurtarma ekipleri gelene kadar hepsinin öleceğini düşündüm. Bana, sen kız başına hiç giremezsin dediler. Acil çantasını alıp girdim. Belime kadar heyelanın içine battım hatta bazı yerlerde biriken çamur nedeniyle boğazıma kadar battım diye konuştu.

5 KİŞİYİ ÇIKARDIK
Çakıroğlu, bataklıktan zorla çıktığını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: Allah tan yağmur durmuştu. 30 veya 40 kişi heyelan altında kalanları çıkarmaya çalışıyordu. 8 kişi heyelanın altında kalmış. Benden önce bir kişi ölü çıkarılmış, herkes paniklemişti. Ben oradakileri öncelikle sakin olmaları konusunda uyardım. Ne kadar panik yaparlarsa işin o kadar kötüye gideceğini onlara anlattım. Ben battım, onlar beni kurtardı, onlar battı, ben kurtardım. Çok kötü bir durum vardı. Mahsur kalan 5 kişiyi heyelanın altından iple tek tek çekerek çıkarttık. Daha sonra diğerini çıkarttık ama hayatını kaybetmişti. Olay yerinde kimseye 2 kişinin öldüğünü söylemedim çünkü daha panik olacaklar ve diğerleri de oradan çıkamayacaktı.

BEBEĞİNE ADIMI KOYACAK
Herkesin çamura battığını dile getiren Çavuşoğlu, Hamile bir kadın vardı. Onu kurtardım. Daha sonra hastanede beni gördüğünde bebeğine benim adını koyacağını söyleyince çok sevindim. Heyelandan çıkarttığım yaralıları ambulansla gönderdim. Olay yerinde ambulans olmayınca hamile kadını arkası açık, pikap denilen araçla hastaneye getirdik dedi.
Çakıroğlu, Yoldere köyü halkının kendisini hastanede ziyarete geldiğini belirterek, Hepsi teşekkür etti hatta bazıları, senin canın da önemli, keşke yapmasaydın dediler ama ben dayanamadım o an. Oradaki benim ailem de olabilirdi. Olaya empati yaparak yaklaştım. Ben de çamura batmıştım, benim elimden tutup o çamurdan çıkaran insanlara da ben çok teşekkür ediyorum ifadesini kullandı.

AİLE MİNNETTAR
Heyelanda eşi Emniyet, yeğeni Erdal Eren ve yengesi Ünsal Gedik ölen, kızları Tuğba Gedik, Cansu Kaya ile yeğeni Dilek Naz Gedik enkaz altından yaralı olarak kurtulan Miraç Gedik ise (Çiğdem ebe) Geldi ve hiç düşünmeden boynuna kadar çamura gömüldü. Soranlara ben görevimi yapıyorum dedi. Selin altında kalanlara koştu. Hamile kızımı alıp zor durumda hastaneye yetiştirdi. Ölümü göze alarak çamur deryasına atladı. Bir vatandaş olarak hemşirenin ödüllendirilmesi gerekiyor. Kendini hiçe saydı. Büyük bir risk alarak felaketin içine atladı. Yaralıları çamurdan o çıkardı diye konuştu.

ALLAH KİMSEYE YAŞATMASIN
Olayda annesi Emniyet, yengesi Ünsal ve yeğeni Erdal Eren in hayatını kaybettiğini anımsatan Cansu Kaya, Çiğdem hemşire bizimle çok uğraştı. Bizi evden çıkaranlar o ve köylü insanlardı. Hepsi çok uğraştı, çamurda çekmekte zorlandılar. Battaniyeye sararak çıkardılar. Hemşire, hamile olduğum için benimle çok uğraştı. Unutulmayacak bir olaydı. Allah kimseye yaşatmasın ifadesini kullandı.

Cansu Kaya nın kız çocuğunun olacağı, kızına annesi Emniyet veya Çiğdem ebenin adını vermeyi düşündüğü öğrenildi.

Bu arada, Artvin Valisi Kemal Cirit, Gedik ailesinin evini ziyaret ederek, heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu. Gedik ailesinin fertleri, Çiğdem ebenin büyük özveriyle çalıştığını anlatarak, kendisini kahraman olarak adlandırdıklarını belirtti. Vali Cirit, ebe Çiğdem Çakıroğlu nun çabasını takdir etmek için başarı belgesiyle ödüllendirileceğini söyledi.

DAVUTOĞLU NDAN TEŞEKKÜR
Başbakan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu da, ilçe halkı tarafından kahraman ilan edilen ebe Çiğdem Çakıroğlu’nu telefonla aradı. Hopa 112 Acil Servis ekibinde görevli ebe Çiğdem Çakıroğlu ile bir süre görüşen Sare Davutoğlu, sel felaketinde gösterdiği çabayı takdir ettiğini belirtti.  Çakıroğlu na Örnek bir çaba sergilediğiniz için tebrik ediyorum diyen Sare Davutoğlu, kurtarma çalışmalarındaki çabalarından dolayı kendisine teşekkür etti.

Çiğdem Çakıroğlu, Sare Davutoğlu na insanlık görevini yaptığını söylediğini anlattı.  Çakıroğlu, Sare Davutoğlu nun Samsun a veya Artvin e geldiğinde kendisiyle görüşmek istediğini de aktardı.EN ÇOK OKUNANLAR

Yankaya bakalım mı bankaya?..

1 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

2 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

3 Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

4 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

5 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Melis ve Ahmet'in mutlu günü

6 Melis ve Ahmet'in mutlu günü

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

7 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Samsun'da hava nasıl olacak?

8 Samsun'da hava nasıl olacak?

Dükkanı küçük, yüreği büyük

9 Dükkanı küçük, yüreği büyük

Facebook, Türkiye'deki kullanıcılarını uyardı

10 Facebook, Türkiye'deki kullanıcılarını uyardı