SOMA DAVASINDA ÖNEMLİ GELİŞME

Manisa nın Soma İlçesi nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın sorumlularının yargılandığı mahkemenin ara kararında, savcılıktan, şirketin patronu Alp Gürkan için ve daimi nezaretçi kayıtları için inceleme yapması istendi

SOMA DAVASINDA ÖNEMLİ GELİŞME

Manisa nın Soma İlçesi nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın sorumlularının yargılandığı Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi nde verilen ara karar talimatlarının ulaşmasıyla, Soma Cumhuriyet Savcılığı, hem şirketin patronu Alp Gürkan hakkında inceleme başlattı, hem de maden ocağına gidip daimi nezaretçi defterlerinin kayıtlarına el koydu. Alp Gürkan, olayın ardından düzenlediği basın toplantısında, Görevimden çekilmem, patron olmadığım anlamına gelmez yönünde açıklama yapmıştı. 

Soma da geçen yıl 13 Mayıs ta meydana gelen faciada, 301 madenci yaşamını yitirdi. Olayın ardından başlatılan adli soruşturmada, olası kastla öldürme , bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma , neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle haklarında dava açılan tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik in de aralarında bulunduğu toplam 46 sanığın yargılanması sürdü. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, geçen cuma günü sanıklarının sorgularını, mağdurların da ifadelerini tamamlayınca, ara karar verdi.

SAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Mahkemenin ara kararında, savcılıktan, şirketin patronu Alp Gürkan için ve daimi nezaretçi kayıtları için inceleme yapması istendi. Mahkemenin ara kararında yer verdiği talimatlarla ilgili yazıların, Soma Cumhuriyet Başsavcılığı na ulaşmasıyla, soruşturma için iki çalışma birden yapıldı. Buna göre, olayın ardından düzenlediği basın toplantısında, Görevimden çekilmem, patron olmadığım anlamına gelmez yönünde açıklama yapan Alp Gürkan için, inceleme yapılmaya başlandı. Daha önce bu konuda yapılan suç duyuruları için kovuşturmaya yer olmadığına karar veren savcılık, elde edilen yeni bilgiler ve ifadeler doğrultusunda, dava açabilecek. Eğer savcılık dava açmaya karar verirse, Alp Gürkan hakkında hazırlanan, ek iddianame de ana davayla birleştirilebilecek.

KAYITLAR, FLASH BELLEKTE

Bunun haricinde savcılık bir kez daha facianın yaşandığı maden ocağında ve şirket merkezinde arama yaptı. Bu aramalarda, daimi nezaretçi olduklarını duruşmada öğrenen kişilerle igili defterlere el konuldu. Bu defterlerin flash belleğe yüklenen kayıtları da yine, savcılıkça incelenip mahkemeye gönderilecek. Bu iki konuda verilecek kararların, davanın önümüzdeki günlerde yapılacak olan duruşmalarını da etkileyeceği belirtildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

1 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

3 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Samsun'a sağanak yağış uyarısı

4 Samsun'a sağanak yağış uyarısı

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

5 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Samsunspor antrenmanına ziyaretçi akını

6 Samsunspor antrenmanına ziyaretçi akını

Kaybedersek canımız yanar

7 Kaybedersek canımız yanar

Samsun Çarşamba Havalimanı'na zorunlu iniş

8 Samsun Çarşamba Havalimanı'na zorunlu iniş

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

9 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Başkan Taşçı'dan davet: 'Haydi Samsun tribüne'

10 Başkan Taşçı'dan davet: 'Haydi Samsun tribüne'