Gebelik diyabeti ölüme neden olabilir

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Halil İbrahim Dinler, gebelikte ortaya çıkan diyabetin bebeğin hayatını tehlikeye atabileceğini belirterek kan şekerine bakılması gerektiğini söyledi

Gebelik diyabeti ölüme neden olabilir

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Halil İbrahim Dinler, gebelikte ortaya çıkan diyabet ve gebelik diyabetine karşı alınacak önlemler hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Dinler, gebelikte ortaya çıkan diyabetin bebeğin hayatını tehlikeye attığını kaydetti. Gestasyonel diyabet yani gebeliğe bağlı şeker hastalığı, yalnızca gebelikte ve gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıktığını vurgulayan Op. Dr. Dinler, Gebeliğe bağı şeker hastalığı, gebelerin ortalama yüzde 5’inde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Gebeliğin özellikle 24. haftasından sonra oluşan hormonal değişiklikler, aşırı kilo alımı gibi nedenlerle insülinin etkisi azalmakta ve insüline karşı bir direnç gelişmektedir. Bu durum, pankreastan salınan insülinin yetersiz kalmasına bağlı olarak kan glikoz seviyesini gebelikte yükseltebilir dedi.

HAYATİ TEHLİKE OLABİLİR
Gebelikte diyabetin ölümlere sebebiyet verebileceğini belirten Op. Dr. Dinler, Gebelik diyabeti, bebeklerin anne karnında veya doğum sonrası ani ölümüne, suyunun fazla olmasına, doğum sonrası solunum sıkıntısına, sarılığa, kandaki alyuvar sayısının artmasına, kandaki kalsiyum değerinin düşüklüğüne neden olabilir. Bu durumda mutlaka doğum sonrası bebeğin kan şekerine bakılmalı ve sonuca göre tedavi planlanmalıdır. Gebeliğin öncesinde veya erken dönemlerinde anne adayında kontrolsüz diyabet varsa, bebekte doğumsal sorunların görülme olasılığı 3-4 kat artar. Bu nedenle gebeliğin 18-20. haftalarında organların değerlendirilmesi için ayrıntılı ultrasonografi, 22-24. haftalarda ise kalbi değerlendirmek için fetal eko yani anne karnında kalp ultrasonografisi mutlaka yapılmalıdır. Gebelik diyabeti olan anne adaylarında ise; hipertansiyon, enfeksiyon, zor doğum, sezaryen ile doğum ve doğum sonrası ileriki yaşamında diyabet (Tip2) riski artmaktadır. Doğum sonrası diyabet (Tip2) riski 10 yıl süresince yüzde 50 civarındadır. Bu nedenle doğum sonrası 6. haftada ve 1. yılda OGTT yani şeker yükleme testi yapılmalı ve 3 yılda bir tekrarlanmalıdır. Doğum sonrası diyabet riskini azaltmak için emzirme, kilo verme, uygun beslenme, egzersiz önerilmelidir. Gebelik diyabeti öyküsü ve glikoz intoleransı (gizli şeker) sorunu olanlar, doktorunun önereceği ilaçları kullanmalıdır ifadelerini kullandı.

OBEZİTEYE ZEMİN HAZIRLAR
Gebelik diyabetinin bebekte obeziteye ve diyabete zemin hazırladığını vurgulayan Op. Dr. Dinler, Gebelik diyabeti tedavi edilerek kontrol altına alınmadığında anne kanında şeker seviyesinin yükselmesine bağlı olarak bebeğin de kan şekerinde yüksekliğe neden olur. Kan şekerini düşürmek için bebeğin pankreasına fazladan insülinin sağlanması gerekir. Ancak fazla salgılanan insülin bebekteki yağ dokusunu artırır. Artan yağ dokusu da bebeklerde aşırı kilo yapar ve buna bağlı olarak doğum sırasında omuz takılması, doğum yırtığı gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu durum da sezaryen ile doğum oranın artmasına neden olur. Ayrıca bebekte artan insülin salgısı doğum sonrası bebeğin kan şekerinin düşmesine (hipoglisemi) de neden olur. Bu şekilde doğan bebekler gelecekte; obezite ve Tip 2 yani ileri yaşlarda ortaya çıkan diyabet gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır diye konuştu.

MUTLAKA ÖNLEM ALIN
Op. Dr. Dinler açıklamalarını şöyle sürdürdü: Gebeliğin ihtiyaçlarına karşılık verecek, yeterli kaloriyi sağlayacak, idrarda ketona neden olmayacak, gebenin uygun kiloda kalmasını sağlayacak, kan glikoz seviyelerini koruyacak şekilde diyet yapılmalıdır. Düzenli orta yoğunlukta fiziksel aktivite önerilir. Haftada 5 gün 30-45 dk tempolu yürüyüş, yüzme, dans veya aerobik gebelik dönemindeki en uygun egzersizlerdir. Gebelik diyabeti mevcut olan anne adayında iki haftalık diyet ve egzersiz tedavisine rağmen açlık kan şekeri 105 veya yemekten sonra 1. saat kan şekeri 140 mg/dl ise; mutlaka insülin tedavisine başlanmalıdır.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a yeni otobüs yolda

1 Samsunspor'a yeni otobüs yolda

AK Parti Samsun'da bir istifa daha!

2 AK Parti Samsun'da bir istifa daha!

Samsun'da silahlı çatışma: Yaralılar var

3 Samsun'da silahlı çatışma: Yaralılar var

Samsunspor'da Gökhan Alsan transferi yarın netleşecek

4 Samsunspor'da Gökhan Alsan transferi yarın netleşecek

Samsun'da 9 yaşındaki kız çocuğuna taciz! Akraba gözaltına alındı

5 Samsun'da 9 yaşındaki kız çocuğuna taciz! Akraba gözaltına alındı

Samsun'da silahlı saldırı zanlısı teslim oldu

6 Samsun'da silahlı saldırı zanlısı teslim oldu

Samsunlu futbolcunun acı günü!

7 Samsunlu futbolcunun acı günü!

Samsun'dan yola çıkan fındık işçileri kaza yaptı :1 ölü, 14 yaralı

8 Samsun'dan yola çıkan fındık işçileri kaza yaptı :1 ölü, 14 yaralı

Samsun'da veliler kapı isyanında

9 Samsun'da veliler kapı isyanında

Mustafa Aztopal: 'Rakım yordu'

10 Mustafa Aztopal: 'Rakım yordu'