CİZRE DE BÜYÜK OPERASYON

Şırnak ın Cizre İlçesi nde dün saat 20.00 den itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanırken, geniş kapsamlı operasyon başlatıldı

CİZRE DE BÜYÜK OPERASYON

Şırnak ın Cizre İlçesi nde dün saat 20.00 den itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanırken, güvenlik güçleri ilçede bir çok olayın faili olarak aranan PKK lıların yakalanması ve mahallere girişi engellemek için kazılan hendeklerin kapatılması için geniş kapsamlı operasyon başlattı.

Aramaları engellemek için sokaklara barikat kuran PKK lılar güvenlik güçleriyle çatışmaya girerken, 2 kişinin öldüğü ve yaralıların olduğu ileri sürüldü. Şırnak Valiliği sokağa çıkma yasağının bugün de devam ettiğini açıkladı.

Şırnak Valiliği, sık sık yasa dışı gösteriler ve olaylara sahne olan Cizre İlçesi nde dün akşam ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Şırnak Valiliği nden konuya ilişkin açıklamada, Bölücü terör örgütü mensuplarının yakalanması, halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı il idaresi kanununun 11/c maddesi gereğince ilimiz Cizre ilçesinde 4 Eylül 2015 günü saat 20.00 dan geçerli olmak üzere ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur denildi.

Sokağa çıkma yasağının ardından Cizre İlçesi ne tüm giriş ve çıkışlar kapatıldı. İlçe merkezinden geçen ve Irak a açılan uluslararası ipek yolunda ulaşım durdu.

GSM operatörlerine ait telefonlar ve internet bağlantılarının kesilmesinden sonra aranan PKK lıların yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldı. Özel Harekat timleri ile zırhlı araçların katıldığı operasyonlar, neredeyse her gün yasadışı olaylara sahne olan ilçenin Nur, Yafes ile Cudi mahallelerinde yoğunlaştı.

BARİKAT KURUP ÇATIŞTILAR

Polise ait zırhlı araçların mahallelere girmesini engellemek için barikat kuran PKK lılar mevzilendikleri yerlerden otomatik silahlarla polise ateş açtı.

Polislerin de karşılık vermesiyle başlayan çatışmalar, aralıklarla gece boyu sürdü. İlçenin bir çok semtinden patlama ve silah sesleri yankılandı. İlçe operasyonların bugün de devam ettiği ve zaman zaman çeşitli semtlerden silah sesleri geldiği belirtildi. PKK lıların güvenlik güçlerinin sokaklara girişlerini engellemek için bir çok tuzaklanan patlayıcılar bulundu.

VALİLİK: SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÜRÜYOR

Şırnak Valiliği bugün öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, Cizre de sokağa çıkma yasağının devam ettiğini bildirdi. Açıklamada, operasyonun vatandaşın huzur ve güvenini bozan bölücü terör örgütü mensuplarına karşı yapıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

İlimiz Cizre İlçesi nde vatandaşlarımızın huzur ve güvenini bozan, can ve mal güvenliğini tehdit eden ve roket, patlayıcı, uzun namlulu silahlarla saldıran bölücü terör örgütü mensuplarına ve bölücü terör örgütü mensuplarınca el yapımı patlayıcı, bomba, mayın düzenekleri yerleştirilerek oluşturulmuş hendek ve barikatların bertaraf edilmesine yönelik güvenlik kuvvetlerimizce yapılan çalışmalar titizlikle sürdürülmekte olup, bu çerçevede vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için sokağa çıkma yasağı devam etmektedir.

BELEDİYE BAŞKANI: 2 ÖLÜ VAR

Cizre Belediye Başkanı DBP li Leyla İmret, PKK çizgisinde yurt dışından yayın yapan televizyon kanalına bağlanarak yaptığı açıklamada, sokağa çıkma yasağını protesto için sokağa çıkanlara polisin müdahale ettiğini ve yoğun çatışmaların olduğunu söyledi.

Telefonlar kesik olduğu için mahallelerden haber alamadıklarını söyleyen İmret, Bu çatışmalarda maalesef 2 kişinin öldüğü bilgisini aldık. Birçok yaralı var diye konuştu.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ise ilçeye gitmek istediklerini, ancak önlerinin kesildiğini söyledi. Şırnak Valisi ve Cizre Kaymakamı na ulaşmaya çalıştıklarını belirten Leyla Birlik, Savaş hali alınmış durumda. Özel Harekat polislerine askerlerde destek veriyor. İlçe tamamen sarılmış durumda dedi.

UZUN ARAÇ KUYRUKLARI

Şırnak ın Cizre İlçesi nden geçen uluslararası İpek Yolu da Cizre deki sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar nedeniyle ulaşıma kapandı.

Türkiye nin Irak a açılan kapısı Habur dan gelen araçlar Şırnak ın Silopi İlçesi nde, Habur a gidenler de Mardin in Nusaybin ve Şırnak ın İdil ilçelerinde bekletiliyor. Araç kuyruklarının 30 kilometreye kadar uzadığı belirtildi.

Şırnak ın Cizre ve İdil ilçeleri arasında bulunan Şerafettin Elçi Havalimanı ndan bugün ve yarın yapılacak tüm uçak seferleri iptal edildi.

Cizre ye gitmek için yola çıkan HDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu heyetin ilçeye girişine izin verilmedi.

VALİLİK: GÜVENLİK GÖREVLERİNİ İFA EDİYOR 

Şırnak Valiliği, dün saat 20.00 den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre İlçesi nde güvenlik görevlilerinin görevlerini dikkatli ifa ettiğini açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:

Valiliğimizce Cizre ilçemizde saat 20.00 den itibaren ilan edilen sokağa çıkma yasağı Bölücü Terör Örgütü mensuplarının yakalanması ve bu esnada vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin herhangi bir zarar görmemesi için alınmıştır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması için güvenlik kuvvetlerimiz çok dikkatli bir şekilde görevlerini ifa etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur denildi.

İLÇE ÇEVRESİNE ZIRHLI ARAÇLAR KONUŞLANDIRILDI 

Güvenlik güçlerinin PKK lılara yönelik operasyonlarını sürdürdüğü Cizre nin çevresinde zırhlı araçların konuşlandırıldığı görüldü. Zırhlı araçlarda personelin hazır beklediği ve ilçe merkezinde de polis araçlarının gezdiği gözlendi. 

Cizre deki sokağa çıkma yasağı nedeniyle Irak tan gelip Silopi de bekleyen ve Irak a gitmek için İdil ile Mardin in Nusaybin ilçelerinde bekletilen araçların oluşturduğu kuyşruk her geçen saat uzuyor. 

Konvoylarda TIR ların yanı sıra çok sayıda yolcu otobüslerinin bulunduğu belirtildi.

İDİL DEN CİZRE YE YÜRÜMEK İSTEDİLER 

Şırnak ın sokağa çıkması yasağı ilan edilen Cizre İlçesi nde PKK ya yönelik operasyonlar sürerken, İdil İlçesi nin Turgut Özal Mahallesi nde toplanan aralarında İdil Belediye Başkanı DBP li Mehmet Muhdi Aslan, Eşbaşkan Nevin Girasun un, HDP ve DBP ilçe başkanlarının da bulunduğu yaklaşık bin kişi, 30 kilometre uzaklıktaki Cizre ye gidip operasyonu protesto etmek istedi. 

Çıktıkları İdil-Cizre karayolunu trafiğe kapatıp, sloganlar eşliğinde yaklaşık 2 kilometre yürüyen grubun önünü, karayolu üzerinde zırhlı araçlarla önlem alan polis ekipleri tarafından kesildi. İdil Belediye Başkanı Mehmet Muhdi Aslan ile parti yöneticileri polis yetkilileriyle görüşüp yürümek istediklerini ve yolun açılmasını istedi. Polis yetkililerinin yürüyüşe de izin vermeyeceklerini bildirmesi üzerine grup, yol üzerinde 10 dakika oturma eyleminde bulundu. Oturma eylemini bitiren grup, daha sonra İdil e döndü. Polis ekipleri de karayolu üzerinde aldıkları önlemleri sürdürüyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık fiyatlarında son durum! 12 Kasım Salı il il fındık fiyatları

1 Fındık fiyatlarında son durum! 12 Kasım Salı il il fındık fiyatları

Kocasının iş yerine molotofkokteyli attı

2 Kocasının iş yerine molotofkokteyli attı

Başkan İsmail Uyanık, basın toplantısı düzenleyecek

3 Başkan İsmail Uyanık, basın toplantısı düzenleyecek

Yüksel Yıldırım: 'Samsunspor'da bir şeyler doğru gitmiyor'

4 Yüksel Yıldırım: 'Samsunspor'da bir şeyler doğru gitmiyor'

Kadınların trafikte yol verme kavgası karakolda bitti

5 Kadınların trafikte yol verme kavgası karakolda bitti

Karabük'te 1'i bebek 6 kişi yediği mantardan zehirlendi

6 Karabük'te 1'i bebek 6 kişi yediği mantardan zehirlendi

12 Kasım Salı Samsun hava durumu

7 12 Kasım Salı Samsun hava durumu

TÜRKİYE BİRİNCİSİ SAMSUN'DAN

8 TÜRKİYE BİRİNCİSİ SAMSUN'DAN

Iğdır'da tarihi eser kaçakçılığı: 4 gözaltı

9 Iğdır'da tarihi eser kaçakçılığı: 4 gözaltı

Römorkun altında can verdi!

10 Römorkun altında can verdi!

hızWeb