Uyku odaları nda tedavi

Uyku bozukluğu olan hastalar, Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi ndeki oluşturulan uyku odalarında tedavi ediliyor

 Uyku odaları nda tedavi

Uyku bozukluğu hastalıkları için 2012 yılında Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi nde açılan uyku odalarında bugüne kadar bin 800 hasta tedavi gördü. Uyku odalarında 1 gece misafir edilen hastaların gece boyunca; beyin dalgaları, kalp ritmi, oksijen düzeyleri ve horlama kaydı alınıp inceleniyor ve buna göre tedavi şekilleri belirleniyor.

CİDDİ BİR RAHATSIZLIK
Uyku düzenindeki bozukluklarının toplumda ciddi bir hastalık nedeni sayılmadığını fakat bunun bir yanılgı olduğunu belirten Dr.Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Yöneticisi Opr. Dr. Tamer Kutlu, Bu tip uyku rahatsızlıkların tespiti ve tedavisi için uyku odaları açtık. 2012 yılında tek odayla başlanılan hizmeti şimdi 5 odayla sürdürüyoruz. Poliklinik muayenesinin ardından uyku hastalığından şüphe edilen hastalardan uygun olanları uyku odalarına davet ediyoruz. Özel olarak hazırlanan bu odalarda 1 gece misafir edilen hastaların gece boyunca beyin dalgaları, kalp ritmi, oksijen düzeyleri ve horlama kaydı alınıp inceleniyor. Bu inceleme sonucunda tedavi yöntemi ve süresi belirleniyor dedi. 

HEKİME BAŞVURUN 
İlk dönemlerde yoğun başvurular nedeniyle uyku odalarına uzun süreli randevular verildiğini ifade eden Opr. Dr. Kutlu, Ancak oda sayısının da artırılmasıyla şu an itibariyle hastalara bir haftaya randevu veriyoruz. Uyku odalarından 2012 yılında 150, 2013 yılında 635, 2014 yılında bin 160, 2015 yılı ilk 7 ayda ise 755 hastamız hizmet aldı. Uykuda nefes durması, gün içinde yorgunluk ve uyku istemi, araba kullanırken, televizyon izlerken, sohbet ederken uyuklama hali, enerji, motivasyon ve konsantrasyon kaybı gibi durumların fark edilmesi halinde mutlaka bir hekime başvurulması gerekir. Bu tip şikayetlere sahip hastaların ‘horlama şikayeti herkeste var’, ‘gündüz biraz uykusuz ve yorgunsam ne var’ demeden bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olarak kontrolden geçmeleri büyük önem arz ediyor dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da sevindiren gelişme

1 Samsunspor'da sevindiren gelişme

Meteorolojiden Samsun için uyarı! Fırtına geliyor

2 Meteorolojiden Samsun için uyarı! Fırtına geliyor

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

3 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren son noktayı koydu

Prova Samsunspor'un

4 Prova Samsunspor'un

Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

5 Samsun'da alt geçitte trafik kazası: 1 yaralı

Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

6 Samsunspor ve Gazişehir'in şartları eşit

Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

7 Aynur Aydın: Aleyna Tilki evime geldiğinde sütyen giyiyorum

Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

8 Samsunspor - Atakum Belediyespor maçı canlı yayın

Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

9 Engin İpekoğlu'nun amacı ne?

Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti

10 Pistten çıkan uçağı çıkaracak vinçler Samsun'dan gitti