Uyku odaları nda tedavi

Uyku bozukluğu olan hastalar, Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi ndeki oluşturulan uyku odalarında tedavi ediliyor

 Uyku odaları nda tedavi

Uyku bozukluğu hastalıkları için 2012 yılında Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi nde açılan uyku odalarında bugüne kadar bin 800 hasta tedavi gördü. Uyku odalarında 1 gece misafir edilen hastaların gece boyunca; beyin dalgaları, kalp ritmi, oksijen düzeyleri ve horlama kaydı alınıp inceleniyor ve buna göre tedavi şekilleri belirleniyor.

CİDDİ BİR RAHATSIZLIK
Uyku düzenindeki bozukluklarının toplumda ciddi bir hastalık nedeni sayılmadığını fakat bunun bir yanılgı olduğunu belirten Dr.Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Yöneticisi Opr. Dr. Tamer Kutlu, Bu tip uyku rahatsızlıkların tespiti ve tedavisi için uyku odaları açtık. 2012 yılında tek odayla başlanılan hizmeti şimdi 5 odayla sürdürüyoruz. Poliklinik muayenesinin ardından uyku hastalığından şüphe edilen hastalardan uygun olanları uyku odalarına davet ediyoruz. Özel olarak hazırlanan bu odalarda 1 gece misafir edilen hastaların gece boyunca beyin dalgaları, kalp ritmi, oksijen düzeyleri ve horlama kaydı alınıp inceleniyor. Bu inceleme sonucunda tedavi yöntemi ve süresi belirleniyor dedi. 

HEKİME BAŞVURUN 
İlk dönemlerde yoğun başvurular nedeniyle uyku odalarına uzun süreli randevular verildiğini ifade eden Opr. Dr. Kutlu, Ancak oda sayısının da artırılmasıyla şu an itibariyle hastalara bir haftaya randevu veriyoruz. Uyku odalarından 2012 yılında 150, 2013 yılında 635, 2014 yılında bin 160, 2015 yılı ilk 7 ayda ise 755 hastamız hizmet aldı. Uykuda nefes durması, gün içinde yorgunluk ve uyku istemi, araba kullanırken, televizyon izlerken, sohbet ederken uyuklama hali, enerji, motivasyon ve konsantrasyon kaybı gibi durumların fark edilmesi halinde mutlaka bir hekime başvurulması gerekir. Bu tip şikayetlere sahip hastaların ‘horlama şikayeti herkeste var’, ‘gündüz biraz uykusuz ve yorgunsam ne var’ demeden bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olarak kontrolden geçmeleri büyük önem arz ediyor dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

19 Temmuz Cuma Samsun hava durumu! Kuvvetli yağışa dikkat

1 19 Temmuz Cuma Samsun hava durumu! Kuvvetli yağışa dikkat

Başkan Demir'den haber bekleniyor... En güzeli Samsunspor'a yakışır

2 Başkan Demir'den haber bekleniyor... En güzeli Samsunspor'a yakışır

Samsun'da yaşlı kadına şeytani tuzak! Başına geleni anladığında çok geçti

3 Samsun'da yaşlı kadına şeytani tuzak! Başına geleni anladığında çok geçti

Samsunspor'da oyunculara 'Buz' şoku

4 Samsunspor'da oyunculara 'Buz' şoku

Samsunspor dualarla yola çıktı

5 Samsunspor dualarla yola çıktı

Başkan İsmail Uyanık idman kaçırmıyor

6 Başkan İsmail Uyanık idman kaçırmıyor

Cenaze yolunda feci kaza: 1 ölü, 6 yaralı

7 Cenaze yolunda feci kaza: 1 ölü, 6 yaralı

Samsun dahil 11 ilde eş zamanlı operasyon: 20 gözaltı

8 Samsun dahil 11 ilde eş zamanlı operasyon: 20 gözaltı

Samsun'da torbacı operasyonu: 1 tutuklama

9 Samsun'da torbacı operasyonu: 1 tutuklama

Ladik Belediyespor'da istifa depremi

10 Ladik Belediyespor'da istifa depremi