Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

BAKANLIKTAN DESTEK SÖZÜ

Bafra da kurulması planlanan Midakal OSB yle ilgili incelemelerde bulunan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler Başkan Yardımcısı Dr. Ali Septioğlu, bakanlık olarak gereken koordinasyon desteğini vereceklerini söyledi

BAKANLIKTAN DESTEK SÖZÜ

Samsun un Bafra İlçesi nde kurulma çalışmaları devam eden Medikal Organize Sanayi Bölgesi ni (OSB) Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler Başkan Yardımcısı  Dr. Ali Septioğlu bir heyetle ziyaret etti. Medikal OSB’sinin kurulacağı alanda çeşitli incelemeler yapan heyete Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, Samsun İl Sağlık Müdürü Yusuf Köksal, Samsun MEDİKÜM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turan Özfurat, Bafra OSB Müdürü Mustafa Reis ve yatırmıcılar eşlik etti.

PROJEDEN GERİ DÖNÜŞ YOK
Medikal OSB nin Bafra Organize Sanayi Bölgesi nde kurulması için Samsun da bütün kurumlarla tek vücut olduklarını belirten Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, Bafra Organize Sanayi Bölgesi nin ikinci etabı, Medikal OSB olarak onaylanmıştır. 19 Mayıs Üniversitesi yine Bafra da 80 dönümlük bir alanı medikal teknopark olarak ilan etmiştir. Samsun MEDİKÜM üyeleri arasında 22 firma fabrika kurmak için yatırım taahhüdünde bulunmuştur. Biz Türkiye de bir ilki gerçekleştirmek için tüm hazırlığımızı yaptık. Buraya kurulmasını planladığımız Medikal OSB nin Türkiye nin dış ticaretine katkıda bulanacağından ötürü her türlü desteği gerekli kurumlardan aldık. Hatta ve hatta Medikal OSB kurulduğunda buraya medikal alanında bir teknik lise dahi kurulması planlanmaktadır. Türkiye nin ilk Medikal OSB sini Bafra da kurmak için Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediye Başkanlığı ve diğer tüm kurumlarla birlikte çalıştık gereken görüşmelerimizi ve hazırlığımızı yaptık. Bu nedenle bu projeden geriye dönüş yok. Türkiye’nin ilk Medical OSB’si Bafra da kurulacaktır dedi. 

KOORDİNASYON DESTEĞİ VERECEK
Samsun un Medikal OSB için hazır olduğunu ifade eden Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler Başkan Yardımcısı  Dr. Ali Septioğlu da şunları söyledi: Sağlık Bakanlığı ilaç ve tıbbi cihaz kurumu olarak mevzuatları düzenleyen bununla ilgili regülâsyonları yapan bir kurumuz. Yani aktif olarak bu sürecin ilk noktasında biz varız. Ben Samsun’da daha önceki toplantıda da söyledim, ulusal bir yapılanmaya gidin, biz sizi ulusal bir yapılanmanın temsilcisi olarak kabul edelim ve tüm çalışmalarımıza da dahil edelim. Samsun tıbbi cihaz alanında tüm Türkiye’yi kendi kabuğu altındaki büyüklüğe ve yetkinliğe sahip bir yerdir. Benim gördüğüm kadarıyla burada çok büyük bir proje var bu projenin hedefine ulaşması için bütün bakanlıkların bir arada çalışması gerekiyor. Burada gördüğüm kadarıyla üretici var, üniversite var ve kamu desteği var ve yerel yönetim üzerine düşen desteği veriyor dolayısıyla bu işin olmaması için hiç bir neden yok. Türkiye de ki diğer illere nazaran Samsun Medikal OSB nin kurulması için hazır durumda. Sağlık Bakanlığı olarak bizim için önemli olan üretimin gelişmesi ve artmasıdır. Dünya medikal sanayide Türkiye olarak yerimizi almaktır. Biz bu gün savunma sanayinde elde ettiğimiz başarıyı medikal sanayide de elde edersek ülke olarak büyük bir adım daha atmış olacağız. Bu nedenle bu projede koordinasyonu sağlık bakanlığı olarak bizler sağlayacağız ve Sağlık Bakanlığı olarak buranın yapılanması için gereken koordinasyon desteğini vereceğiz.

Ümit CEYLAN EN ÇOK OKUNANLAR

Tekel bayisine silahlı saldırı 1 ölü

1 Tekel bayisine silahlı saldırı; 1 ölü

Mehdi Eker  Lordlar Kamarası, Sizi şimdi anladık dedi

2 Mehdi Eker: 'Lordlar Kamarası, 'Sizi şimdi anladık' dedi'

Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

3 Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

4 Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada