Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

YEDAŞ’tan Akıllı Şehir çağrısı

Amerikan Ticaret ve Kalkınma Ajansı nı (USTDA) Samsun’la tanıştıran YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, Samsun’un dinamiklerine tarihi çağrı yaptı.

YEDAŞ’tan  Akıllı Şehir  çağrısı

Geçtiğimiz yıl ileri düzeyde Smart Grid kullanıcısı olarak lanse edilen YEDAŞ ın Akıllı Şebeke Fizibilite Projesi ni 550.000 dolarlık hibe sözleşmesi ile destekleyen Amerikan Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA), yeni projelere imza atmak için YEDAŞ la masaya oturdu. Samsun daki ilk ziyaretlerini YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu na yapan ABD Ticaret Bakanlığı Türkiye Masası Şefi Ryan Barnes ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı Türkiye Müdürü Heather Lanigan, Amerika da gerçekleşen toplantıda YEDAŞ ın teknolojik altyapısını hayranlıkla izlediklerini ve bu altyapıyı yerinde görmek için Türkoğlu nun daveti üzerine Samsun a geldiklerini belirtti.

İLK ADIMI YEDAŞ’LA ATTIK
Ziyaret esnasında teknolojik gereksinimler karşılıklı olarak değerlendirilerek, YEDAŞ ve USTDA’nın gerçekleştirebilecekleri yeni projelerin çerçevesi belirlendi. USTDA nın Türkiye Masası Şefi Barnes ve Türkiye Müdürü Lanigan, Samsun la tanışıklığımız YEDAŞ la başladı. YEDAŞ Genel Müdürü Sayın Nurettin Türkoğlu na Samsun daveti için teşekkür ediyoruz. Mükemmel bir şehir ve oldukça heyecanlıyız. YEDAŞ’ın kurumsal ve teknolojik alt yapısından son derece etkilendik. YEDAŞ ın 2016 yılı içerisindeki yeni projelerine destek olacağız. YEDAŞ sayesinde Samsun daki büyük bir potansiyeli de görmüş olduk. USTDA olarak, Samsun-Amerika arasında bir köprü kurarak, birçok projeye imza atacağımıza inanıyoruz dedi. 

ÖNCÜLÜK ETMEYE HAZIRIZ
YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin, YEDAŞ ın Amerika da başlamış olan Akıllı Şehirler boyutuna geçme hedefinde olduğunu belirterek, Her zaman söylediğimiz gibi akıllı şebekelerden önce akıllı toplumu sağlamalıyız. Önce insanlarda bu algı yaratılmalı. Tek başına şebekemiz istediği kadar akıllı olsun. Toplumun bu bilinçte olmaması halinde sizin yaptığınız yatırım tüketiciye sadece maliyet anlamında yansır. Dolayısıyla akıllı şebekelerden ziyade akıllı toplum bilincini oluşturmalıyız. Bu nedenle kurduğu teknolojik sistemlerle akıllı şebeke yönetiminden akıllı şehirler boyutuna geçmek üzere olan YEDAŞ ın tüm paydaşlarıyla akıllı şehirleşme yönünde bir platformda buluşması gerektiğine vurgu yapıyoruz. YEDAŞ olarak kamu, özel sektör ve üniversitelerin de katılımıyla oluşturulacak bir akıllı şehir platformuna öncülük etmeye hazırız diye konuştu. 

Ziyaret sonunda YEDAŞ Genel Müdürü Türkoğlu ve USTDA lı heyet, yeni projelere 2016 yılı başından itibaren start verme kararı aldı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Bu nasıl serbest piyasa

1 Bu nasıl serbest piyasa?..

Samsunda veliler de heyecanlı

2 Samsun'da veliler de heyecanlı

Samsunda pencereden düşen adam hayatını kaybetti

3 Samsun'da pencereden düşen adam hayatını kaybetti

Samsunspordan 5li imza

4 Samsunspor'dan 5'li imza

Samsunsporda galibiyet hazırlığı

5 Samsunspor'da galibiyet hazırlığı

Berkan Ateş Samsunda toprağa verildi

6 Berkan Ateş Samsun'da toprağa verildi

Samsunda üniversiteli ByLockcular adliyeye sevk edildi

7 Samsun'da üniversiteli ByLockcular adliyeye sevk edildi

Fındık fiyatları yükseliyor

8 Fındık fiyatları yükseliyor

Tarlada 1, pazarda 5 TL dönemine artık son

9 'Tarlada 1, pazarda 5 TL dönemine artık son'

Bakan Çağatay Kılıçtan Samsunspora taziye mesajı

10 Bakan Çağatay Kılıç'tan Samsunspor'a taziye mesajı