Kurbanda KKKA riskine dikkat

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hakan Leblebicioğlu, Kurban Bayramı’nın KKKA hastalığının sıkça görüldüğü yaz dönemine denk gelecek olması nedeniyle risk bulunduğunu söyledi

Kurbanda KKKA riskine dikkat

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, kenelerle bulaşan KKKA hastalığının hayvanlarla temasın ve hayvan kesiminin arttığı Kurban Bayramı dönemlerinde salgınlara neden olabildiğini belirterek vatandaşları uyardı. 

TEDBİRLER ALINMALI 
Prof. Dr. Leblebicioğlu, önümüzdeki yıllarda Kurban Bayramının KKKA nın sık görüldüğü yaz aylarında gerçekleşeceğini belirterek, Bu yıl da sıcak havaların halen devam ediyor olması KKKA açısından risk olduğu anlamına gelir. KKKA’nın sık görüldüğü yaz aylarında gerçekleşecek olması nedeniyle Türkiye, İran, Pakistan gibi KKKA’nın sık görüldüğü ülkelerden ve Suudi Arabistan’dan tıp ve veteriner alanında bilim adamlarının katılımıyla uluslararası bir dergide bir rapor yayınlanmıştır. KKKA kurban kesimi için bir engel oluşturmamaktadır ama hastalığın insanlara bulaşmasının önlenmesi için tedbirlerin alınması gerekir. Ülkemizde kurban kesiminin kurallar gereği bu iş için ayrılmış olan yerlerde yapılması gerekir. Bununla birlikte kimi zaman kesim işlemi yol kenarlarında, bahçelerde yapılıyor. Bu durumun enfeksiyon açısından tehdit oluşturur. Kesim sırasında mutlaka kalın eldivenlerin kullanılmasını, su geçirmez önlük takılmasını tavsiye ediyorum” dedi. 

KKKA EĞİTİMİ VERİLMELİ
Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, yaralanmamaya dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, Mutlaka tecrübeli kişiler tarafından gerçekleştirilmeli ve kesim yapacak kişilere kesim ve enfeksiyon bulaşının önlenmesi için eğitim verilmelidir. Hayvanlar üzerindeki keneler elle çıkartılmaya çalışılmamalıdır. Derinin hayvandan ayrılması sonucunda beslenme olanağı kaybolan keneler yeni bir konak arayışına girecektir. Bu nedenle hayvan derisine çıplak elle dokunulmamalıdır. Kesim sonrası atıklar derine gömülerek imha edilebilir. Alınan bu önlemler, hayvanlardan insanlara kenelerle bulaşan diğer hastalıkların da geçişini önleyecektir diye konuştu. 

440 KİŞİ ÖLDÜ 
KKKA hastalığının Türkiye de 2002 yılından itibaren görülmeye başladığını dile getiren Prof.Dr. Leblebicioğlu, Hastalık, yıllar içinde artış göstermiştir ve 2014 yılı sonuna kadar Sağlık Bakanlığı’na 9 bin 69 hasta bildirimi yapılmış ve bu olgulardan 440’ı yani yüzde 4.85’i vefat etmiştir. 2015 yılında ise olgu sayında azalma olmuştur. Hastalık yaz aylarında ve daha çok kırsal bölgede yaşayanlarda, hayvancılıkla uğraşanlarda, kene tutunması hikayesi olanlarda daha sık görülmektedir. Hastalık Karadeniz ve İç Anadolu’nun doğu kesimlerinde yer alan Tokat, Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Sivas, Çorum, Artvin, Erzincan ve Erzurum illerinde sık görülmektedir. Hastalık yapan virüse karşı doğrudan etkili bir ilaç yoktur, günümüzde tedavinin esasını erken tanı ve uygun destek tedavisi oluşturmaktadır diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Bodrum'da ekipleri alarma geçiren patlama

1 Bodrum'da ekipleri alarma geçiren patlama

Kamyonet park halindeki araçlara çarptı: 1 yaralı

2 Kamyonet park halindeki araçlara çarptı: 1 yaralı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki Ağrı'da

3 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki Ağrı'da

Beyoğlu'nda 22 yaşında erkek cesedi bulundu

4 Beyoğlu'nda 22 yaşında erkek cesedi bulundu

Önce kasadaki parayı sonra sigarayı istediler

5 Önce kasadaki parayı sonra sigarayı istediler