Ordu’ya 1.5 Milyar Dolarlık Proje

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde ‘Uluslararası Teknoloji Merkezi’ kurulması yönünde Mayıs ayında imzalanan protokolün ardından ilk yatırımı bir Arap şeyhi yapacak.

Ordu’ya 1.5 Milyar Dolarlık Proje

Mayıs ayında Çaybaşı İlçesinde kurulacak olan 1.5 milyar dolarlık Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Protokol Anlaşması’nın Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık ve Uluslararası Teknoloji Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sönmez tarafından imzalanmasının ardından ilk görüşmeler başladı. Arap yatırımcı ve G7 ülkeleri resmi yetkilisi Şeyh Ahmed Marwaim Mushi, Türkiye Yetkilileri Güner Dilci ve Ayşe Paksoy, Türkiye Bilgisayar Mühendisleri Başkanı Yılmaz Sönmez ve Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık ile birlikte Ünye Kaymakamı Mustafa Demir’i makamında ziyaret etti. Ziyarette eyh Ahmed Marwaim Mushi’den Çaybaşı ve çevresine yapılacak yatırımlar ile ilgili bilgi alan Kaymakam Demir, Arap yatırımcıya ‘Fotoğraflar ile Ünye’ adlı albüm hediye etti. Ünye Kaymakamı Mustafa Demir’in daveti üzerine Arap Yatırımcı Şeyh Ahmed Marwaim Mushi ve beraberindekiler Ünye’nin tarihi zenginliği olan Ünye Müze Evi’ni gezdiler.

1.5 MİLYAR DOLARLIK PROJE

Konuyla ilgili açıklama yapan Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, ilçelerinde yapılması planlanan teknoloji merkezinin 1.5 milyar dolarlık bir proje olduğunu ve ilk etapta 5 bin kişilik bir istihdam hedeflendiğini söyledi. Mayıs ayında imzalanan protokol ile Ordu İlinde kurulması planlanan Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, verimliliği arttıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması, araştırmacılara iş imkanlarının sağlanması ve ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması, sanayinin rekabet gücünün arttırılması kapsamında bireysel girişimleri ortak platformda buluşturarak bölgesel ve küresel teknolojik üretimin hedeflendiğini kaydeden Başkan Yanık, “Bu yatırım Çaybaşı ve Ordu ili için hayati bir öneme sahip” dedi.

5 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Uluslararası Teknoloji Merkezi’nin Çaybaşı’nda kurulmasının sebebini ‘Samsun ve Ordu-Giresun Havalimanlarının ortasında, Ünye Limanı’na çok yakın mesafede ve gelişmeye açık bir ilçe olmasından dolmayı’ tercih edildiğini kaydeden Başkan Yanık, “Arap yatırımcı ve G7 ülkeleri resmi yetkilisi Şeyh Ahmed Marwaim Mushi Çaybaşı ilçesinde kurulacak Uluslararası Teknoloji Merkezi’ne yatırım yapacak yabancı sermayeyi temsil ediyor. Mayıs ayında protokolun imzalanmasının ardından dış yatırımcıların buraya olan ilgisi arttı. Biz de Belediye olarak yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayacağız. Bu proje Çaybaşı ilçesi açısından hayati bir öneme sahip. İlk etapta 5 bin kişilik bir istihdam öngörülüyor. Ayrıca son yıllarda ilçemizi ziyaret eden arap turizminin gelişmesi açısından da büyük bir gelişme olacak bir yatırım olarak görüyoruz” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

1 Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

2 İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

3 Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

4 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

5 Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

6 Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

Kadroda önemli eksikler

7 Kadroda önemli eksikler

 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

8 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

Hizmet yoksa oy da yok

9 Hizmet yoksa oy da yok

Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!

10 Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!