Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ordu’ya 1.5 Milyar Dolarlık Proje

Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde ‘Uluslararası Teknoloji Merkezi’ kurulması yönünde Mayıs ayında imzalanan protokolün ardından ilk yatırımı bir Arap şeyhi yapacak.

Ordu’ya 1.5 Milyar Dolarlık Proje

Mayıs ayında Çaybaşı İlçesinde kurulacak olan 1.5 milyar dolarlık Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Protokol Anlaşması’nın Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık ve Uluslararası Teknoloji Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sönmez tarafından imzalanmasının ardından ilk görüşmeler başladı. Arap yatırımcı ve G7 ülkeleri resmi yetkilisi Şeyh Ahmed Marwaim Mushi, Türkiye Yetkilileri Güner Dilci ve Ayşe Paksoy, Türkiye Bilgisayar Mühendisleri Başkanı Yılmaz Sönmez ve Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık ile birlikte Ünye Kaymakamı Mustafa Demir’i makamında ziyaret etti. Ziyarette eyh Ahmed Marwaim Mushi’den Çaybaşı ve çevresine yapılacak yatırımlar ile ilgili bilgi alan Kaymakam Demir, Arap yatırımcıya ‘Fotoğraflar ile Ünye’ adlı albüm hediye etti. Ünye Kaymakamı Mustafa Demir’in daveti üzerine Arap Yatırımcı Şeyh Ahmed Marwaim Mushi ve beraberindekiler Ünye’nin tarihi zenginliği olan Ünye Müze Evi’ni gezdiler.

1.5 MİLYAR DOLARLIK PROJE

Konuyla ilgili açıklama yapan Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, ilçelerinde yapılması planlanan teknoloji merkezinin 1.5 milyar dolarlık bir proje olduğunu ve ilk etapta 5 bin kişilik bir istihdam hedeflendiğini söyledi. Mayıs ayında imzalanan protokol ile Ordu İlinde kurulması planlanan Uluslararası Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, verimliliği arttıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması, araştırmacılara iş imkanlarının sağlanması ve ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması, sanayinin rekabet gücünün arttırılması kapsamında bireysel girişimleri ortak platformda buluşturarak bölgesel ve küresel teknolojik üretimin hedeflendiğini kaydeden Başkan Yanık, “Bu yatırım Çaybaşı ve Ordu ili için hayati bir öneme sahip” dedi.

5 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Uluslararası Teknoloji Merkezi’nin Çaybaşı’nda kurulmasının sebebini ‘Samsun ve Ordu-Giresun Havalimanlarının ortasında, Ünye Limanı’na çok yakın mesafede ve gelişmeye açık bir ilçe olmasından dolmayı’ tercih edildiğini kaydeden Başkan Yanık, “Arap yatırımcı ve G7 ülkeleri resmi yetkilisi Şeyh Ahmed Marwaim Mushi Çaybaşı ilçesinde kurulacak Uluslararası Teknoloji Merkezi’ne yatırım yapacak yabancı sermayeyi temsil ediyor. Mayıs ayında protokolun imzalanmasının ardından dış yatırımcıların buraya olan ilgisi arttı. Biz de Belediye olarak yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlayacağız. Bu proje Çaybaşı ilçesi açısından hayati bir öneme sahip. İlk etapta 5 bin kişilik bir istihdam öngörülüyor. Ayrıca son yıllarda ilçemizi ziyaret eden arap turizminin gelişmesi açısından da büyük bir gelişme olacak bir yatırım olarak görüyoruz” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

1 Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

Bursada iki araç çarpıştı 1 ölü 5 yaralı

2 Bursa'da iki araç çarpıştı: 1 ölü 5 yaralı

Tırın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

3 Tır'ın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

4 Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

5 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

FETÖcüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

6 FETÖ'cüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

Günü birlik tatil dönüşü kaza 2 ölü

7 Günü birlik tatil dönüşü kaza: 2 ölü

Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

8 Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

Murgulda iş makinesi devrildi 1 ölü

9 Murgul'da iş makinesi devrildi: 1 ölü

Eskişehirde tüp patlaması 2 yaralı

10 Eskişehir'de tüp patlaması: 2 yaralı