Hastane itirazına ret

Atakum da kültür binası olarak inşa edilen ancak Atakum Belediyesi tarafından hastane kullanım alanına dönüştürülen binaya, Mimarlar Odası Samsun Şubesi nce yapılan itiraz oy çokluğuyla reddedildi

Hastane itirazına ret

Samsun Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Komisyon Toplantısı, belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Turan Çakır başkanlığındaki toplantıda gündemdeki maddeler görüşülürken, Mimarlar Odası Samsun Şubesi nin, Atakum daki kültür binası olarak yapılan ancak hastane kullanım alanına dönüştürülen bina ile ilgili nazım imar planı ve uygulama imar planı değişikliklerine yaptığı itiraz oyçokluğuyla reddedildi.

YAZIKLAR OLSUN
Bina ile ilgili itirazını dile getiren CHP li Meclis Üyesi Mustafa Tüfek, Burası 08.00-17.00 arası hizmet verecek bir poliklinik midir, yoksa yataklı bir tedavi bir kurum mudur? Bunu öğrenmek istiyoruz. Poliklinikse, 10 katlı bir yerde neden böyle bir işe kalkışıldı? Atakum Belediye Başkanı Sayın İshak Taşçı, burayı kamu hastanesi gibi göstermektedir. En yetkili ağız olarak sizden duymak istiyoruz. Atakum da bir hastane kararı veriyoruz, Atakum Belediye Meclisi nin haberi yok. Kültürel tesis olarak düşünülen 10 katlı bir bina, eğer Atakum daki bir poliklinik hizmetine tahsis edilecekse yazıklar olsun diyorum dedi.

TALEP ATAKUM DAN GELDİ
Hastane talebinin Atakum Belediyesi nden kendilerine geldiğini ifade eden Başkan Vekili Turan Çakır, Buranın poliklinik mi, hastane mi olacağını tam olarak ben de bilmiyorum. Ancak buranın Sağlık Bakanlığı ile görüşüldüğü ve prensipte anlaşıldığını biliyorum. Ben İshak Başkan ın kamu hastanesi beyanı olduğunu düşünmüyorum diye konuştu. 

GENEL SEKRETERLİĞE SORDUK
Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP li Meclis Üyesi Erkan Akyüz de, konuyu Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ne sorduklarını belirterek, Yazılı aldığımız cevapta, o bölgede bir kamu hastanesi yapılamacağı, böyle bir görüşmenin kendileriyle yapılmadan Atakum Belediyesi nin karar aldığını öğrendik. Burada sadece acil servisin olacağını, hasta muayenesi için 22 doktorun tahsis edileceğini, onun dışında üst katların ne amaçla kullanılacağını bilmediği yönünde beyanları var. Burası kesinlikle bir kamu hastanesi olarak kullanılmayacak. Bizler orada insanların kültür hizmeti olarak kullanacakları bir yer ellerinden alındığı için itiraz ediyoruz ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından yapılan itiraz, oyçokluğuyla reddedildi.

TAŞHAN A RESTORASYON
Meclis te gündem dışı olarak görüşülen ve Saathane Porjesi içinde yer alan Taşhan ın, yol yapımı için yıkılan bir kısmının restore edilmesi de oybirliğiyle kabul edildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Turan Çakır şunları söyledi: Şehirdeki tarihi binaların konumunu belirleyen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu na bir proje hazırlanarak sunuldu. Yıkılan yerin tamamlanması konusunda bir proje bu. Bu projenin uygun olduğuna kurul karar veriyor. Taşhan ın bir bölümünde yıkılmış bir kısım vardı. O parça tamamlanarak restore edilecek. Kurul ne karar verirse buna uyulmak zorunda.  

İLKADIM A YENİ BİNA
Komisyon toplantısında ayrıca İlkadım Belediyesi nin hayata geçireceği Yeni Hizmet Binası projesi de görüşülerek karara bağlandı. Gündem maddesi ile ilgili söz alan Meclis Başkanvekili Turan Çakır, İlkadım Belediyemiz sınırları içerisinde yapılması planlan hizmet binası Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile TOKİ binaları arasında 19 dönüm arazi içerisine yapılmak isteniyor. İlkadım Belediye Meclisi tarafından onaylanarak meclisimize getirilen İlkadım Beldiyesi Hizmet Binası günün modern şartlarına uygun olarak ve daha hızlı hizmet vermek amacıyla planlanmıştır. Bu bağlamda oylayacağımız yer Samsunumuza şimdiden hayırlı uğurlu olsun dedi. 
Başkanvekili Çakır ın konuşmasından sonra görüşülen İlkadım Belediyesi nin hayata geçireceği Yeni Hizmet Binası projesi oy birliğiyle kabul edildi.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

1 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

5 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

MHP'li Usta birinci sıradan aday

7 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

8 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

9 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

Samsun'da ramazan pidesine zam

10 Samsun'da ramazan pidesine zam