Fındık 20 TL olacak

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, Çiftçi fındığını 15 gün pazara indirmezse fiyatı 20 lira olacak. Dolayısıyla fındık fiyatını belirlemek aslında çiftçinin elinde dedi

Fındık 20 TL olacak

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, Haberaks TV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Haberin Sesi programında Burcu Düzgün ün sorularını yanıtladı.
Karamollaoğlu, her fındık sezonunda hareketlenme olduğunu, farklı farklı rekolte tahminlerinin ortaya çıktığını ama en sağlıklı tahminin çiftçinin örgütü olan Türkiye Ziraat Odası nca yapıldığını bunun da 550-590 bin ton olduğunu söyledi. 

FINDIK TEHDİT ALTINDA
Karamollaoğlu, Ama bu tahminler yapıldıktan sonra bir olumsuzluk yaşandı. Bir zamanlar Amerika nın kelebeğinden çekerken şimdi başımıza bir de Azerbaycan ın kelebeği musallat oldu. Yani bunun adına küllenme diyorlar. Çünkü Azerbaycan ve Gürcistan da rutubet bizden daha fazla. O bölgenin hastalığı olan küllenme bu bölgeye kadar geldi. Fındığın küllenme problemi olmasının sebebi rutubet ve nem diyorlar. Evet rutubet yağıştan oluyor. Ama bunu biz üç yıl önce Samsun Araştırma Enstitüsü ne incelenmek üzere bir torbanın içinde gönderdik ve ne olduğunun sonucu hala gelmedi. Bu problem üç yıldan beri kendini gösterdi. Şu anda bölgeyi sarmak üzere. Bundan kurtulmak için de hangi ilaç kullanılacağı konusunda çiftçi bilgilendirilmeli. Küllenme bugün fındıkta yüzde 25 ten fazla darbe vurdu. Rekolte şuan 500-550 bin tondan daha fazla değil diye konuştu.

15 TL Yİ GEÇECEK
Karamollaoğlu, fındığın fiyatıyla ilgili değerlendirilmesinde ise şunları söyledi: Bu yıl serbest ekonomide piyasada fiyat açıklanmadan çok değerli bir ihracatçı arkadaşımın yanına gittim ve rekolteyi sordum. Rekoltenin küllenme hastalığı ve geçen yıl yaşanan zirai donun etkileri yüzünden düşük olduğunu söyledi. Fındık fiyatları ile ilgili de 15 lira olabileceğini söyledi. Nedenini ise depolarda fındık yok olarak açıkladı. Ama ben çiftçime şunu diyorum. Eğer çiftçi fındığını 15 gün pazara indirmezse fındık fiyatı 20 lira olacak. Dolayısıyla fındık fiyatını belirlemek aslında çiftçinin elinde.

Fındık bahçelerinin yaşlandığını  ama fındığın rakibinin yine fındık olduğunu belirten Karamollaoğlu, Fındığın alternatifi yok. Türkiye fındıkta rakipsizdir. Avrupa nın gözü de bizim fındıkta ama biz bunun kıymetini pek bilemiyoruz ifadelerini kullandı.

Pirsu DÜZGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Sonu mutluluk olsun

1 Sonu mutluluk olsun

Anlaşmalar tamam... Samsunspor'a geliyorlar

2 Anlaşmalar tamam... Samsunspor'a geliyorlar

Kriz, yatırım projelerini vurdu...Samsun'da tasfiye talepleri peş peşe geliyor!

3 Kriz, yatırım projelerini vurdu...Samsun'da tasfiye talepleri peş peşe geliyor!

Samsun'da 16 yaşındaki çocuk bulduğu silahı eve getirdi... Sonrası korkunç

4 Samsun'da 16 yaşındaki çocuk bulduğu silahı eve getirdi... Sonrası korkunç

Samsun'da korkunç kaza! 2'si çocuk 9 yaralı

5 Samsun'da korkunç kaza! 2'si çocuk 9 yaralı

Ahmet Altın tarz değiştirdi

6 Ahmet Altın tarz değiştirdi

Yönetim başarı diledi

7 Yönetim başarı diledi

Koca dehşeti! Eşini göğsünden vurdu

8 Koca dehşeti! Eşini göğsünden vurdu

Haber Medya'dan kamuoyuna duyuru

9 Haber Medya'dan kamuoyuna duyuru

İlyas Kubilay Yavuz sezona hazır

10 İlyas Kubilay Yavuz sezona hazır