Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Fındık 20 TL olacak

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, Çiftçi fındığını 15 gün pazara indirmezse fiyatı 20 lira olacak. Dolayısıyla fındık fiyatını belirlemek aslında çiftçinin elinde dedi

Fındık 20 TL olacak

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, Haberaks TV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Haberin Sesi programında Burcu Düzgün ün sorularını yanıtladı.
Karamollaoğlu, her fındık sezonunda hareketlenme olduğunu, farklı farklı rekolte tahminlerinin ortaya çıktığını ama en sağlıklı tahminin çiftçinin örgütü olan Türkiye Ziraat Odası nca yapıldığını bunun da 550-590 bin ton olduğunu söyledi. 

FINDIK TEHDİT ALTINDA
Karamollaoğlu, Ama bu tahminler yapıldıktan sonra bir olumsuzluk yaşandı. Bir zamanlar Amerika nın kelebeğinden çekerken şimdi başımıza bir de Azerbaycan ın kelebeği musallat oldu. Yani bunun adına küllenme diyorlar. Çünkü Azerbaycan ve Gürcistan da rutubet bizden daha fazla. O bölgenin hastalığı olan küllenme bu bölgeye kadar geldi. Fındığın küllenme problemi olmasının sebebi rutubet ve nem diyorlar. Evet rutubet yağıştan oluyor. Ama bunu biz üç yıl önce Samsun Araştırma Enstitüsü ne incelenmek üzere bir torbanın içinde gönderdik ve ne olduğunun sonucu hala gelmedi. Bu problem üç yıldan beri kendini gösterdi. Şu anda bölgeyi sarmak üzere. Bundan kurtulmak için de hangi ilaç kullanılacağı konusunda çiftçi bilgilendirilmeli. Küllenme bugün fındıkta yüzde 25 ten fazla darbe vurdu. Rekolte şuan 500-550 bin tondan daha fazla değil diye konuştu.

15 TL Yİ GEÇECEK
Karamollaoğlu, fındığın fiyatıyla ilgili değerlendirilmesinde ise şunları söyledi: Bu yıl serbest ekonomide piyasada fiyat açıklanmadan çok değerli bir ihracatçı arkadaşımın yanına gittim ve rekolteyi sordum. Rekoltenin küllenme hastalığı ve geçen yıl yaşanan zirai donun etkileri yüzünden düşük olduğunu söyledi. Fındık fiyatları ile ilgili de 15 lira olabileceğini söyledi. Nedenini ise depolarda fındık yok olarak açıkladı. Ama ben çiftçime şunu diyorum. Eğer çiftçi fındığını 15 gün pazara indirmezse fındık fiyatı 20 lira olacak. Dolayısıyla fındık fiyatını belirlemek aslında çiftçinin elinde.

Fındık bahçelerinin yaşlandığını  ama fındığın rakibinin yine fındık olduğunu belirten Karamollaoğlu, Fındığın alternatifi yok. Türkiye fındıkta rakipsizdir. Avrupa nın gözü de bizim fındıkta ama biz bunun kıymetini pek bilemiyoruz ifadelerini kullandı.

Pirsu DÜZGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunlu şehidin evinde yas var

1 Samsun Haber: Samsunlu şehidin evinde yas var!

Şehit özel harekat polisinin evine ateş düştü

2 Şehit özel harekat polisinin evine ateş düştü

Teröristler yol kesip araç yaktı İşte o anlar

3 Teröristler yol kesip araç yaktı! İşte o anlar...

Avrupa Ligi Şampiyonu Manchester United

4 Avrupa Ligi Şampiyonu Manchester United

Kayınpeder ile damadın kavgası cinayetle bitti

5 Kayınpeder ile damadın kavgası cinayetle bitti

RİZE Rize Çayeli ilçesinde yangın 3 ahşap ev kullanılmaz hale geldi

6 (RİZE) Rize Çayeli ilçesinde yangın... 3 ahşap ev kullanılmaz hale geldi

İzmirde Huzur, Güven 6 uygulaması sona erdi

7 İzmir'de ''Huzur, Güven 6'' uygulaması sona erdi

Öyle kolay olmadı

8 Öyle kolay olmadı...

 Ceza bugün açıklanacak

9 Ceza bugün açıklanacak...

AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli Milli İrade İle Ak Partideki Recep Tayyi

10 AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli: 'Milli İrade İle Ak Parti'deki Recep Tayyi