Fındık 20 TL olacak

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, Çiftçi fındığını 15 gün pazara indirmezse fiyatı 20 lira olacak. Dolayısıyla fındık fiyatını belirlemek aslında çiftçinin elinde dedi

Fındık 20 TL olacak

Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, Haberaks TV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Haberin Sesi programında Burcu Düzgün ün sorularını yanıtladı.
Karamollaoğlu, her fındık sezonunda hareketlenme olduğunu, farklı farklı rekolte tahminlerinin ortaya çıktığını ama en sağlıklı tahminin çiftçinin örgütü olan Türkiye Ziraat Odası nca yapıldığını bunun da 550-590 bin ton olduğunu söyledi. 

FINDIK TEHDİT ALTINDA
Karamollaoğlu, Ama bu tahminler yapıldıktan sonra bir olumsuzluk yaşandı. Bir zamanlar Amerika nın kelebeğinden çekerken şimdi başımıza bir de Azerbaycan ın kelebeği musallat oldu. Yani bunun adına küllenme diyorlar. Çünkü Azerbaycan ve Gürcistan da rutubet bizden daha fazla. O bölgenin hastalığı olan küllenme bu bölgeye kadar geldi. Fındığın küllenme problemi olmasının sebebi rutubet ve nem diyorlar. Evet rutubet yağıştan oluyor. Ama bunu biz üç yıl önce Samsun Araştırma Enstitüsü ne incelenmek üzere bir torbanın içinde gönderdik ve ne olduğunun sonucu hala gelmedi. Bu problem üç yıldan beri kendini gösterdi. Şu anda bölgeyi sarmak üzere. Bundan kurtulmak için de hangi ilaç kullanılacağı konusunda çiftçi bilgilendirilmeli. Küllenme bugün fındıkta yüzde 25 ten fazla darbe vurdu. Rekolte şuan 500-550 bin tondan daha fazla değil diye konuştu.

15 TL Yİ GEÇECEK
Karamollaoğlu, fındığın fiyatıyla ilgili değerlendirilmesinde ise şunları söyledi: Bu yıl serbest ekonomide piyasada fiyat açıklanmadan çok değerli bir ihracatçı arkadaşımın yanına gittim ve rekolteyi sordum. Rekoltenin küllenme hastalığı ve geçen yıl yaşanan zirai donun etkileri yüzünden düşük olduğunu söyledi. Fındık fiyatları ile ilgili de 15 lira olabileceğini söyledi. Nedenini ise depolarda fındık yok olarak açıkladı. Ama ben çiftçime şunu diyorum. Eğer çiftçi fındığını 15 gün pazara indirmezse fındık fiyatı 20 lira olacak. Dolayısıyla fındık fiyatını belirlemek aslında çiftçinin elinde.

Fındık bahçelerinin yaşlandığını  ama fındığın rakibinin yine fındık olduğunu belirten Karamollaoğlu, Fındığın alternatifi yok. Türkiye fındıkta rakipsizdir. Avrupa nın gözü de bizim fındıkta ama biz bunun kıymetini pek bilemiyoruz ifadelerini kullandı.

Pirsu DÜZGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Lokantada tüp patladı 3 yaralı

1 Lokantada tüp patladı: 3 yaralı

Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

2 Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

Sakaryada dev uyuşturucu operasyonu

3 Sakarya'da dev uyuşturucu operasyonu

Turgutluda iki köy boşaltıldı

4 Turgutlu'da iki köy boşaltıldı

Kadirlide silahlı saldırı 1 ölü, 1 yaralı

5 Kadirli'de silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı

Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

6 Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

Selçukta kaza 1 ölü 1 yaralı

7 Selçuk'ta kaza: 1 ölü 1 yaralı

Sürüye çarpan hafif ticari araç 40 koyunu telef etti

8 Sürüye çarpan hafif ticari araç 40 koyunu telef etti

Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

9 Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti: 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

Kadıköyde Feci Kaza 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralı

10 Kadıköy'de Feci Kaza: 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralı