Göz problemleri okul başarısını etkiliyor

Medicana International Samsun Hastanesi Göz Sağlığı Uzmanlarından Op. Dr. Nurcan Gürkaynak, görme problemlerinin okul öncesi çocukların yüzde 5-10’unu, okul çağındaki çocukların ise yüzde 20-30’unu etkilediğini söyledi

Göz problemleri okul başarısını etkiliyor

Medicana International Samsun Hastanesi Göz Sağlığı Uzmanlarından Op. Dr. Nurcan Gürkaynak, çocuklardaki göz rahatsızlıklarının birkaç aylık bebekken, hatta doğuştan  ortaya çıkabildiğini belirterek, “Dikkatli ailelerin gözlemleri ve peşinden gelecek hekim tedavisi ile sorun çözülebilir. Tedavide geç kalınması ise kronik sorunlara yol açabilir” dedi. 
Op. Dr. Nurcan Gürkaynak, çocuklarda göz sağlığı konusunda önemli bilgiler verdi. Çocukluktaki göz hastalıklarının çocuğun geleceğini de etkileyebileceğini belirten Op.Dr. Gürkaynak, “Görme problemleri okul öncesi çocukların yüzde 5-10’unu, okul çağı çocuklarının ise yüzde 20-30’unu etkiler. Tedavi edilmemiş göz problemleri öğrenme kabiliyetini, kişiliği, okula uyumu olumsuz etkileyeceği gibi hastalığın daha da kötüleşmesine ve başka ciddi problemlere de yol açabilir. Çocuklarda en sık görülen hastalıklar olarak göz tembelliği, göz kayması, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, hipermetropi, astigmatizma, konjonktivit sayılabilir” dedi
 

Göz tembelliği
Göz tembelliğinin retinaya net görüntü gelmemesi nedeniyle retinanın görmeyi öğrenememesi hali olduğunu ifade eden Op. Dr. Gürkaynak, “Genellikle iki göz arasında gözlük kusuru numarasının farklı olmasından kaynaklanır. Özellikle 7 yaşından sonra tembelliği yenmek çok çok zordur. Bu nedenle göz tembelliğinin çok erken yaşlarda tespit edilmesi, tembelliğe neden sorunun tedavi edilmesi için çok önemlidir. Özel tedaviler uygulanarak tembellik giderilebilmektedir” diye konuştu.
 

Göz kayması
Göz kaymalarının da doğuştan ya da sonradan olabileceğini vurgulayan Op. Dr. Gürkaynak, “Doğuştan olanlarda erkenden ameliyat gerekmektedir. Sonradan olanlarda ise zamanında kullanmaya başlamak kaydıyla sadece gözlük bile bazen yeterlidir. Ancak bu gibi durumlarda bazen hem ameliyat hem de gözlük gerekebilmektedir. Gözlük ile düzeltilemeyen kaymaların en  kısa zamanda cerrahi ile düzeltilmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde göz tembelliği gelişecektir” dedi.
 

Konjonktivit
Konjonktivitlerin, mikrobik, alerjik olmak üzere birçok çeşidi bulunduğunu ifade eden Op. Dr. Gürkaynak, “Sulanma, çapaklanma, kaşıntı, batma, kızarıklık, gibi belirtiler verirler. Zamanında tedavi edilmezse kronikleşebilir, gözbebeğinde kalıcı lekeler bırakabilir” diye kouştu. Op. Dr.Nurcan Gürkaynak, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:
 

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı
“Bebeklerde gözyaşı kanalı en geç hafta içinde açılır. Eğer bebeğin gözlerinde sürekli çapaklanma oluyorsa gerekli tedavi verilerek en geç 6 aya kadar beklenir. Sulanma devam ediyorsa, hafif bir anestezi verilerek gözyaşı kanallarının basit bir müdahale ile açılması gerekebilir. Aksi halde uzun süren enfeksiyon sonrası gözde ciddi ,tedavisi güç problemler yaşanabilir. Bu nedenle tedavide gecikmemek gerekmektedir.
 

Göz hastalığı belirtileri
•    Göz kayması
•    Göz kapağı düşüklüğü
•    Göz yaşarması
•    Çapaklanma
•    Şişlik
•    Bir gözü kapayarak bakma
•    Çok yakından okuma
•    TV’yi yakından izleme
•    Gözlerini kısarak bakma
•    Okuduğu yeri kaçırma
•    Okuduğu yeri belirlemek için parmak kullanma
•    Uzun süreli okuyamama
•    Düşük performans
•    Baş ağrısı
•    Baş dönmesi
•    Bulantı
•    Sakarca davranış
•    Dalgınlık
•    Başı bir yana eğerek bakma
•    Sık sık gözleri kaşıma
•    Bebek 3 aylık olmasına rağmen bakışları odaklayamama
•    Ailede ciddi göz hastalığı varlığı durumunda çocukta göz hastalığı olabileceğini düşünmek gerekir.
 

Düzenli kontrol önemli
Okul öncesi dönemde ailenin gözlemleri, okul çağına gelindiğinde aileden ayrı olarak öğretmen ve eğitmenlerin de çocukları izlemeleri, onlar hakkında gerekirse notlar tutmaları, anormal davranışlara dikkat etmeleri, bir sorun gördükleri ya da hissettiklerinde aileyi uyararak çocuğun göz muayenesinin yaptırılmasına yardımcı olmaları çok yararlı olacaktır.
Pek çok göz problemi erken yaşlarda başladığından çocukların belli zamanlarda gözleri kontrolden geçirilmelidir. Çocukta bir problem görülmese bile okul öncesi çağda 6’ncı ayda, 3 ve 5 yaşlarda ve okula başlamadan önce; okul sırasında da 2 yılda bir göz muayenesi yapılması uygundur. Eğer herhangi bir sorun varsa tabii ki bu dönemler beklenmemelidir.
 

Göz muayene yöntemleri
Çocuğun göz muayenesi sırasında onlara uygun ışıklı kalemler, biyomikroskop, bilgisayarlı refraktometre gibi çeşitli muayene aletleri kullanılır. Gerekirse genel anestezi ile muayene yapılır. 3-4 yaşındaki çocuklar artık bir çok şeyi ifade edebilirler. Bu yaşlardan sonra çocukların görme güçleri çoğu kez oldukça iyi bir şekilde tespit edilebilir. Aileler genellikle sadece görme keskinliğinin yani küçük objeleri, harfleri okuyabilmenin göz sağlığının ölçüsü olduğunu düşünürler. Aslında göz muayenesi sırasında sadece görme keskinliği değil başka birçok konu da araştırılır. İfade veremeyen ve kayması olan çocuklarda göz bozukluğunu doğru bir şekilde tespit edebilmek için göz damlaları  ile göz bebeği büyütülerek muayene yapmak gerekebilir. Bu şekilde göz arkasını da detaylı bir şekilde incelemek mümkün olmaktadır.”

 EN ÇOK OKUNANLAR

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

1 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Adana'da ahır yangını

2 Adana'da ahır yangını

Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

3 Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

4 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

5 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

6 Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

7 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

(ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

8 (ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

Beşiktaşlı taraftarlar, Şenol Güneş içim hastaneye akın etti

9 Beşiktaşlı taraftarlar, Şenol Güneş içim hastaneye akın etti

Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

10 Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın