Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Mimarlar yargıya gidiyor

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Atakum da hastaneye dönüşürülecek binaya yaptıkları itirazın reddi üzerine Yargı yolu açık. ÇED komisyonumuzun yapacağı değerlendirmeye göre yargıya gideceğiz dedi

Mimarlar yargıya gidiyor

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Atakum daki kültür binası olarak yapılan ancak hastane kullanım alanına dönüştürülen bina ile ilgili nazım imar planı ve uygulama imar planı değişikliklerine yaptıkları itirazın reddiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

KÜLTÜREL BİR AMACI VAR
Dönüştürülen binanın kat yüksekliği itibariyle hastane normlarına uygun olmadığını ifade eden Memişoğlu O yapının kültürel bir amacı var. Binalar fonksiyonlarına göre şekillenirler. O binayı bir hastaneye veya polikliniğe dönüştürmek demek, birçok tadilat gerektiren bir durum. Neredeyse sıfırdan bir yapı yapılabilir o bütçe ile. Bu açıdan da hiç ekonomik değil. Atakum Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Bakalığı için bir arazi oluşturabilirlerdi. Böylesi bir kültürel tesise o bölgenin ihtiyacı var. Bu yüzden başka alanlara dönüştürülmesini hem binanın imar planı hem de ihtiyaçtan dolayı doğru bulmuyoruz. Biz şu an meclise itiraz ettik ve reddedildi ancak yargı yolu açık. Kurulumuzun çevre etki değerlendirme (ÇED) raporu neticesiyle yargıya gideceğiz diye konuştu.

RANTA ÇEVRİLEN ALAN
Aynı bölgede faaliyet gösterecek olan bir başka arazinin Meclis gündeminde olmadığını ifade eden Memişoğlu, Hemen bu yapının yanında spor amaçlı kullanılacak olan bir arazi var. Oranın bir bölümünü de ticari alana çevirdiler. Biz kamu alanının ticari alana çevrilmesinin gerekçesini anlayamadık. Bunu da doğru bulmuyoruz. Planlamalar halk için yapılır ama burada kamusal alan yaratılırken, bir bölümü de ranta çevriliyor ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Her şey sil baştan

1 Samsunspor: Her şey sil baştan

Samsunspor Samsunspor Başkanı Tutu Başarı değil biz de üzgünüz

2 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Tutu: 'Başarı' değil biz de üzgünüz

AK Partide teşkilatlar yenileniyor

3 AK Parti'de teşkilatlar yenileniyor

Samsunspor Centilmen Samsunspor

4 Samsunspor: Centilmen Samsunspor

Samsunspor 3 hocayla 36 puan

5 Samsunspor: 3 hocayla 36 puan

Samsun Haber Samsun ve Adana merkezli fuhuş operasyonu

6 Samsun Haber: Samsun ve Adana merkezli fuhuş operasyonu

Ozan Tufan gözaltına alındı

7 Ozan Tufan gözaltına alındı

Samsun Haber Samsunda iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

8 Samsun Haber: Samsun'da iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

Samsunspor Vazgeçilmez isimler

9 Samsunspor: Vazgeçilmez isimler

Samsun Alaçamda içme suyu sorunu çözülecek

10 Samsun Alaçam'da içme suyu sorunu çözülecek