Tarihi gar, müze olacak

Samsun un Tekkeköy İlçesi nde TCDD ye ait tarihi iki binanın müzeye çevrilerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı

Tarihi gar, müze olacak

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar,  19 Mayıs Mahallesi ndeki yaklaşık yüz yıllık tescilli gar ve lojman binasının müze haline getirilerek turizme kazandırılacağını söyledi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirecekleri Tekkeköy Nostaljik Parkı Projesi kapsamında iki binanın restore edileceğini, çevresinde tarihi dokuya uygun sosyal yaşam alanları oluşturacaklarını anlatan Togar, projeyi ilçe adına önemsediklerini belirtti.

HAYAL GERÇEK OLACAK
TCDD ye ait yolcu ve yük taşımacılığında da kullanılmış, hat ve yolcu indirme bindirme istasyonu ile konaklama binası şeklinde kullanılan binaların tescilli olduğunu bildiren Togar, Biz bu alanı kiralayıp Tekkeköylü nün, Samsun un hizmetine sunmak istiyoruz. 10 yıldır projesi hazırlanmış bir hayalimizdi. 2014 seçimlerinde bu görev bize nasip olunca hayalimizi hayata geçirme kararı aldık dedi.

GEZİ TURLARI YAPILACAK
Tarihi binaların çevresinde garla yaşıt ağaçların bulunduğunu dile getiren Togar, proje kapsamında garı çevresindeki yapılardan arındırarak, yeşili ve ağaçları koruyarak, peyzaj ve ışıklandırma çalışmaları yapacaklarını ifade etti. Tarihi gar binasının aslına uygun restorasyonunun ardından mübadele müzesi olarak düzenleneceğini kaydeden Togar, Balkanlardan ülkemize göç etmiş vatandaşlarımızın evlerinde sakladıkları hatıra eşyaları burada toplayıp sergileyebilecekleri bir mübadele müzesini, ardından geçmişinin ortaya konulduğu bir Devlet Demiryolları müzesini oluşturmayı düşünüyoruz. Döşeli rayı da kaldırmayacağız. Burada birkaç vagonla 1-2 kilometrelik gezi turları yapılacak diye konuştu.

ÇOK FARKLI BİR YER OLACAK
Projenin yerli ve yabancı ziyaretçilerin dışında yöre halkının da kullanımına sunulacağını vurgulan Togar, şunları söyledi: Tarihi bir mekanı, şehre Nostalji Parkı adı altında kazandırmayı amaçlıyoruz. Projesini hazırladık. Hem Anıtlar Kurulu hem Devlet Demiryollarından devri ve kiralanmasıyla ilgili sürecin sonuna geldik. Süreç tamamlandıktan sonra restorasyon çalışmasına başlayacağız. Burası tamamlandığında, vatandaşların yüz yıllık çınar ağaçlarının altında hoş vakit geçirebileceği oturma alanları ile süs havuzları, rekreasyon ve oyun alanlarının bulunduğu çok farklı bir yer olacak.

Togar, tarihi binaların da bulunduğu sosyal alanların 20 dönümü kapsadığını, 6 ayda tamamlanması planlanan çalışmanın yaklaşık 1 milyon liraya mal olacağını sözlerine ekledi. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

18 Temmuz Perşembe Samsun hava durumu

1 18 Temmuz Perşembe Samsun hava durumu

Camiye gelmeyince öldüğü ortaya çıktı

2 Camiye gelmeyince öldüğü ortaya çıktı

Köpek saldırısı sonucu dağda mahsur kalan vatandaş 5 saat süren operasyonla kurt

3 Köpek saldırısı sonucu dağda mahsur kalan vatandaş 5 saat süren operasyonla kurt

Cinayet zanlısının üzerinden cephanelik çıktı

4 Cinayet zanlısının üzerinden cephanelik çıktı

Kazada yaralanan şahıs yaşam savaşını kaybetti

5 Kazada yaralanan şahıs yaşam savaşını kaybetti

Sincan Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi trafik kazası geçirdi

6 Sincan Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi trafik kazası geçirdi

Tekirdağ'da korkutan yangın

7 Tekirdağ'da korkutan yangın

Yolcu otobüsünün çarptığı otomobil takla atıp karşı şeride geçti: 2 yaralı

8 Yolcu otobüsünün çarptığı otomobil takla atıp karşı şeride geçti: 2 yaralı

Samsunlu Emniyet Genel Müdürüne yeni görev

9 Samsunlu Emniyet Genel Müdürüne yeni görev

Yücel Uyar: 'Daha hızlı yol alacağız'

10 Yücel Uyar: 'Daha hızlı yol alacağız'