Tarihi gar, müze olacak

Samsun un Tekkeköy İlçesi nde TCDD ye ait tarihi iki binanın müzeye çevrilerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı

Tarihi gar, müze olacak

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar,  19 Mayıs Mahallesi ndeki yaklaşık yüz yıllık tescilli gar ve lojman binasının müze haline getirilerek turizme kazandırılacağını söyledi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirecekleri Tekkeköy Nostaljik Parkı Projesi kapsamında iki binanın restore edileceğini, çevresinde tarihi dokuya uygun sosyal yaşam alanları oluşturacaklarını anlatan Togar, projeyi ilçe adına önemsediklerini belirtti.

HAYAL GERÇEK OLACAK
TCDD ye ait yolcu ve yük taşımacılığında da kullanılmış, hat ve yolcu indirme bindirme istasyonu ile konaklama binası şeklinde kullanılan binaların tescilli olduğunu bildiren Togar, Biz bu alanı kiralayıp Tekkeköylü nün, Samsun un hizmetine sunmak istiyoruz. 10 yıldır projesi hazırlanmış bir hayalimizdi. 2014 seçimlerinde bu görev bize nasip olunca hayalimizi hayata geçirme kararı aldık dedi.

GEZİ TURLARI YAPILACAK
Tarihi binaların çevresinde garla yaşıt ağaçların bulunduğunu dile getiren Togar, proje kapsamında garı çevresindeki yapılardan arındırarak, yeşili ve ağaçları koruyarak, peyzaj ve ışıklandırma çalışmaları yapacaklarını ifade etti. Tarihi gar binasının aslına uygun restorasyonunun ardından mübadele müzesi olarak düzenleneceğini kaydeden Togar, Balkanlardan ülkemize göç etmiş vatandaşlarımızın evlerinde sakladıkları hatıra eşyaları burada toplayıp sergileyebilecekleri bir mübadele müzesini, ardından geçmişinin ortaya konulduğu bir Devlet Demiryolları müzesini oluşturmayı düşünüyoruz. Döşeli rayı da kaldırmayacağız. Burada birkaç vagonla 1-2 kilometrelik gezi turları yapılacak diye konuştu.

ÇOK FARKLI BİR YER OLACAK
Projenin yerli ve yabancı ziyaretçilerin dışında yöre halkının da kullanımına sunulacağını vurgulan Togar, şunları söyledi: Tarihi bir mekanı, şehre Nostalji Parkı adı altında kazandırmayı amaçlıyoruz. Projesini hazırladık. Hem Anıtlar Kurulu hem Devlet Demiryollarından devri ve kiralanmasıyla ilgili sürecin sonuna geldik. Süreç tamamlandıktan sonra restorasyon çalışmasına başlayacağız. Burası tamamlandığında, vatandaşların yüz yıllık çınar ağaçlarının altında hoş vakit geçirebileceği oturma alanları ile süs havuzları, rekreasyon ve oyun alanlarının bulunduğu çok farklı bir yer olacak.

Togar, tarihi binaların da bulunduğu sosyal alanların 20 dönümü kapsadığını, 6 ayda tamamlanması planlanan çalışmanın yaklaşık 1 milyon liraya mal olacağını sözlerine ekledi. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da alkollü mekan yandı

1 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

2 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

3 Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

4 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Yankaya bakalım mı bankaya?..

6 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

8 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

9 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Elini kıyma makinesine kaptırdı

10 Elini kıyma makinesine kaptırdı