DAVUTOĞLU YENİDEN GENEL BAŞKAN

Ahmet Davutoğlu, Bin 353 oyla yeniden AK Parti nin Genel Başkanı seçildi

DAVUTOĞLU YENİDEN GENEL BAŞKAN

AK Parti Genel Başkanlığına Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, geçerli oyların tamamını alarak, bin 353 oyla yeniden seçildi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: O DEV AYAĞA KALKTI ARTIK DİZ ÇÖKTÜRÜLEMEZ

Bu kongrenin bir veda değil bir vefa kongresi olduğu söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti susturuldu, uyudu zannedilen devrin ayağa kalkmasıdır. O dev ayağa kalktı artık diz çöktürülemez. Artık tereddüt yok. dedi.
Cizre de yaşananlara ilişkin de konuşan Başbakan Davutoğlu, Kamu düzeninden taviz vermeyeceğiz. Cizre de aynen Keşan gibi ya da Bergama gibi ya da Of gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin aziz toprağıdır. Her ilimizde ilçemizde kamu düzeni sağlanacak kardeşliğimiz pekiştirilecektir. dedi.
AK Parti 5. Olağan Kongresi bugün Ankara Arena Spor Salonu nda gerçekleştiriliyor. Davutoğlu ve eşi salona girdiğinde kürsüden Nurullah Genç in, Uyan artık yiğidim şiirinden dizeler okundu. Kongrede Recep Tayyip Erdoğan için özel olarak hazırlanmış bir tanıtım filmi yayınlanırken, davetli olmasına rağmen HDP den kimsenin katılmaması dikkat çekti. TBMM de temsil edilen partilerden sadece CHP den Genel Sekreter Gürsel Tekin ve MHP den Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel Kongre ye katıldı.
 

AK Parti 5. Olağan Kongresi nde önemli mesajlar veren Başbakan Davutoğlu nun konuşmasından önemli satır başları şöyle:
 

BU SALONDA BUGÜN YÜREKLERİN RİTMİ VAR
Yüce şehitlerimizi huzurlarınızda rahmetle anıyor, ailelerine taziyelerini bir kez daha sunuyorum. Şimdi sizleri şehitlerimiz ve dün Mekke de hayatını kaybedenler için Fatiha okumaya davet ediyorum. El fatiha...
Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Bir an önce divan başkanımız bu salonda şehitlerimize saygı için bugün müzik icra edilmeyecek dedi. Ama bu salonda müziklerin en kudretlisi icra ediliyor. Bu salonda bugün yüreklerin ritmi var. 
AK yürekliler, yürekler vatan diye, millet diye, bayrak diye çarpıyor. Bundan daha ulvi bir müzik olamaz. Şehitlerimizin o emanetini yüreğinde çarparak, 81 vilayetimizden Ankara ya gelen dava arkadaşlarım hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yurtdışından kongremize teşrif eden değerli misafirlerimize hoş geldiniz diyorum.
Ne büyük şereftir sizinle yürümek, ne büyük aşktır sizinle yürümek, konuşmak. Ne güzel aşktır ki yürükler konuşur, diller susar. Kongremize daha başlarken en gür sesle başlattınız. Sefalar getirdiniz. Mekanlar imtihan alanlarıdır. Dünyanın en önemli coğrafyasında yaşamak büyük medneiylet kurmak gibi zorlu sınavlarla karşı karşıya gelmek anlamını taşır. Bütün dünya mazlumları adına Esselamün aleyküm...Bugün olağan büyük kongremizden yükselen ses yankılanıyor. Zorlu mekandı Irak savaşı yanı başımızdaydı, Filistin bunalımı devam ediyordu her coğrafyadan imdat sesleri yükseliyordu. Bu aziz millet ekonomik krizden yeni çıkmıştı.
Afyon dan bir ses yükseldi Kurucu Genel Başkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ın sesi yükseldi. O ses ile yürüyenler o günden bugüne bu sesi ayakta tutmak için hep beraber yürüdük. Bu kongre veda kongresi değil vefa kongresidir dedim. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu harekete katkıda bulunan kardeşlerimizi, dava arkadaşlarımızı selamlıyorum
 

ÇAKALLAR PUSLU HAVALARI SEVER
7 Haziran seçimleri ile yeni sınamalar önümüze geldi. Yeni zaferlere yürümek için sizlerle kongremizi yapıyoruz. 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olmadık. Bunu görenler Türkiye de yönetim boşluğu olacağını düşüneneler düğmeye bastılar. 20 Temmuz günü DEAŞ, aynı gün PKK... Ertesi gün DEAŞ..Daha sonra bölücü terör örgütü askerlerimize, polisimize saldırmaya başladılar. Zannettiler ki bu ülke sahipsiz. Hep söylüyorum çakallar puslu havaları sever. Çakallar meydanlara çıktı onların karşısında Anadolu yiğitleri Ak Parti kadroları ayağa kalktı. Bugün birinci büyük sınamamız milletimizin birliğine tehdit eden terör olaylarına karşı ayakta durmaktır. Türkiye de geçmişte olduğunu gibi iki zihniyet çarpışıyor. Milleti bölenler, farklı kutuplaşmaların önünü açanlar. Türkiye de ne dikta yönetimlerine ne de terör örgütlerinin baskılarına karşı taviz vermeyeceğiz. Milli iradeyi, özgürlükleri, demokrasiyi savunacağız.  Biz 14 yıllık birikim üzerinde bi rkez daha AK Parti kadrolarının olağan kongresinde gür sesle hem demokrasi hem kamu düzeni diyoruz.
 

TALİMAT VERDİK
Talimat verdik. Türkiye’nin her köşesinde kim vatandaşlarımızın huzurunu bozar Türkiye’yi kaosa sürüklemek isterse onlara en büyük ceza verilecek. Tereddüt etmeyiz Türkiye kendi içindeki hainlerle de kendi dışındaki hasımlarla da mücadele edecek güce ve kudrete sahiptir. Terör saldırıları karşısında fethetmek istediğimiz hayır birlik ve kardeşliktir. Kim ayrıştırıcı tutum takınırsa kim ötekileştirici zulüm uygularsa onun karşısında olacağız. Operasyonlarımız 90’lı yılların güvenlik anlayışı ile ilişkilendirilemez.  
 

DİYORLAR Kİ KÜRTLERİN DEVLETİ NERESİ...
Diyorlar ki Kürtlerin devleti neresi. Türklerin de, Kürtlerin de, Sünnilerin de, Alevilerin de devleti Türkiye Cumhuriyeti dir. Zannediyorlar ki özgürlükçü anlayışı durdurabilirler. Türkiye hiçbir baskıya, zulme, teröre izin vermeyen aydınlık geleceğe yürüyecek.
 

“CİZRE DE KEŞAN GİBİ OF GİBİ…
Kongreden piyonlara ve arkasındakilere söylüyoruz sadece al bayrak ve milletin birliği ve beraberliği olacak. Kamu düzeninden taviz vermeyeceğiz. Cizre de aynen Keşan gibi ya da Bergama gibi ya da Of gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin aziz toprağıdır. Her ilimizde ilçemizde kamu düzeni sağlanacak kardeşliğimiz pekiştirilecektir.
Türkiye’yi kana bulamak isteyenler Diyarbakır’da Şeyhmus’u, Erzincan- Kemah yolunda Makbule Hanım’ı taradılar. Onların hatırları silinmeyecek. Vurguluyorum Kamu düzeni mutlak düzende sağlanırken sivil vatandaşlarımıza kardeşlerimize küçük şekilde zarar verilemeyecektir. Kardeşliğimiz korunacaktır.
 

KÜRESEL EKONOMİK KRİZE İZİN VERMEYECEĞİZ
Türkiye G-20 zirvesine hazırlanıyor. 4 ayaklı olarak bir küresel krizden gelecek şokları karşılayacak kadar Türkiye nin makro değerleri korunacak. Küresel ekonomik krize girilmesine izin vermeyeceğiz. Başlatılan büyük projeler hayata geçirilecek. Hedefe ulaştırılacak. Tükiye nin kendi uçağını, savaş gemisini, deniz altısını yapan kararlığından vazgeçmeyeceğiz. Bunların yürütülmesi için yapısal reformlara devam edeceğiz. Türkiye nin orta gelir tuzağına düşmesine izin veremeyeceğiz. Makro ekonomik dengeleri korurken büyük yatırım projelerine devam ederken vatandaşlarımızın günlük hayatı ile ilgili tedbirlerimizi alacağız. 
Üç ay içinde AK Parti olarak sorumluluk hissedip yönetim boşluğu oluşmaması için çabayı gösterdik. Karşımıza yüzde 60 blok ile çıktılar. Bahçeli , HDP sorumluluk almayacağını söyledi. Yüzde 60 lık Türkiye yi bloklaşmaya sevk edenlerin rüyaları gerçekleşti mi? Biz meşruiyet çizgisi içinde millet makamı olan TBMM de kendi Meclis Başkanımızı seçtik. 
Parti liderlerini ziyaret ettim. Gelin ülkeyi yönetim boşluğuna düşürmeyelim dedim. CHP ile uzun yoğun istikşafi görüşmeler olarak cereyan etti. Kendilerine de söylüyorum. 12 yıllık Ak Parti hükümetleri tam inşa, ihya ve imar hükümetleridir. Birileri AK Parti iktidarlarını başarısızlık gibi gösterip restarasyondan bahsederse kendilerine imar planlarımızı anlatırız. Derin görüş ayrılıkları nedeniyle hükümet kuruma imkanı olmadı. Bahçeli koasliyon, seçim, azınlık hükümetine hayır dedi. Erken seçime hayır dedi. Cumhurbaşkanımıza saldıranlara soruyorum. Her teklife hayır diyen siz değil misiniz?
Gece gündüz çalışarak bir taraftan haince bize saldıran terör örgütleri ile mücadele ettik. Kuzey Irak’ta bölücü terör örgütüne Suriye’de DEAŞ’la mücadele ettik. Hayırları fethetmeye çalıştık. Etrafımıza şer odakları toplandı. Yüzde 60’lık blok dediler. ‘Hayır’ dediler.
 

1 KASIM SEÇİMLERİNE AK PARTİ NİN KARARI İLE GİTMİYORUZ
Üç aydır sorumluktan kaçanlar bizden hesap sormaya kalkıyorlar. Ak Parti kadrolarına ithamda bulunyorlar. Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Bilsinler ki Türkiye de demokratik hukuk devletinin kuralları işleyecek. Sadece milletin dediği olacak. Biz 1 Kasım seçimlerine AK Parti nin aldığı kararla gitmiyoruz. Biz hiçbir seçimden kaçmayız. Ama Türkiye yeni seçime gitmesin diye çaba sarf ettik. MHP li kardeşlerimize sesleniyorum. Kimlerin her şeye hayır dediğini kimlerin Meclis te HDP ile birlikte hareket ettiğini görüyorsunuz.  Yüzde 60 lık blok kötülükte şerde buluyor. Şimdi tazelenme vaktidir. İşte 5. Olağan Büyük Kongremiz hızın, enerjinin mekanıdır. Bu kongre yenilenme kongresidir. Sizler AK Parti nin ilk günden bugüne Ak Parti nin taşıdığı yüce değeri simgeliyorsunuz.
 

AK PARTİ TÜZÜĞÜNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİYORUZ
Bugün parti tüzüğümüzde bazı değişikliklere gidiyoruz. Her şeyden önce kurucu değerlerimizin bütün parti kitlelerine, teşkilatlara, belediyelere ve bütün parti kadrolarına yayılabilmesi için yeni bir kurul oluşturuyoruz, Siyasi Erdem Yönetim Kurulu. AK Parti bir siyasi erdemliler hareketi olarak başladı. Siyasi gücü alırken erdemle birleştirdik, hikmetle, irfanla birleştirdik. Şimdi de bu birleşmeyi kalıcı kılmak ve partimizin kadroları içinden gelen tecrübe birikimini yeni siyaset nesillerine aktarmak için Siyasi Erdem ve Etik Kurulu oluşturuyoruz. İki önemli genel başkan yardımcılığı daha kuruyoruz. Birisi, insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığı diğeri de şehir, çevre ve kültür işlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığı. Daha önce başka birimlerde deruhte edilen bu görevler, bugün başlı başına kendi birimlerini oluşturacak şekilde organize edilecekler. Yine tüzüğümüzle birlikte, bu dönemin, 25 inci dönemin kısa olması sebebiyle 3 dönem kuralına bazı istisnalar getiriyoruz.
Ak Parti nin ruhu adalet ruhudur. Kim kısa dönemler hesaplar içinde olursa bizim aramızda barınamaz. Kim ortak zihniyetimizi yok sayarsa bu hareketin içinde barınamaz.
Şehitlerimizin toprağa düştüğü bu günlerde bu miras üzerinde siyasi hesap yapan olursa onların karşısında Ak Parti kadroları dimdik duracak. 1 Kasım seçimleri yeni milattır. 5. Olağan Kongremiz bu miladın doğum işaretlerini veriyor.
 

ALLAH 1 KASIM ZAFERİNDE OMUZ OMUZA BU ZAFERİ KUTLAMAYI NASİP ETSİN
1 Kasım a doğru yürürken herkesi gece gündüz çalışmaya davet ediyoruz. 5. Olağan Büyük Kongremiz Tükiye de, dünyada kritik gelişmelerin yaşandığı dönemde gerçekleşiyor.  Yeni bir yola yürümeye var mıyız? Vakitler hayır olsun, hayırlar feth olsun, şerler def olsun demeye var mıyız? Allah 1 Kasım zaferinde omuz omuza bu zaferi kutlamayı nasip eylesin.

 
 
İLK MESAJ SALON DIŞINDAKİ PARTİLİLERE
Başbakan Ahmet Davutoğlu,  AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi öncesi salon dışında partililere hitap etti. Birlik ve beraberlik mesajı veren Davutoğlu kısaca şunları söyledi:
Ak yüreklerini Türkiye’nin yürekleriyle buluşturan dava arkadaşlarım hoş geldiniz. Bir tek şeyi söylemek için geldiniz, biz biriz, beraberiz ve hep birlikte Türkiye’yiz.

Siz ki bu zor zamanda Türkiye’de sanki olağanüstü bir durum varmış gibi, kriz çıkarmaya çalışanlara karşı Türkiye’nin her yerden Ankara’ya aktınız. Anadolu’dan Rumeli’ye giden atalarınız gibi, büyük fethe yürüyen dedeleriniz gibi geldiniz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.
Biz biriz, beraberiz ve hep birlikte Türkiye yiz.Biz böyle zor zamanlarda ak bayrağı al bayrağı yüceltenlerle sizlerle gurur duyuyoruz. Varlığınızla varlığımızı pekiştirdiniz. Allah sesimizi gür eylesin. Allah bastığımız toprağı kadim ve güçlü eylesin. Allah bize aziz şehitlerimizin emanetini bize taşıma gücü eylesin.Şer, terör odaklarına karşı yürüyen sizler Ankara ya yiğitlerin emanetine güç vermeye geldiniz.
Onlar kaos senaryosu için harekete geçerken Ak Parti kadroları huzur, istikbal için yürüyor. Herkes ve milletimiz 7 Haziran’dan sonra yaşananları gördü. Kimlerin kardeşi kardeşe kırdırtmak için harekete geçtiğini gördü. Biz ne kurulan tuzaklara fırsat veririz ne de millet güçlü yönetim istediğinde onlardan kaçarız.EN ÇOK OKUNANLAR

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

1 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor başka oynuyor

2 Samsunspor başka oynuyor

Samsunspor'da düşmeme hesapları

3 Samsunspor'da düşmeme hesapları

Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

4 Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

Samsunspor'dan taraftara çağrı

5 Samsunspor'dan taraftara çağrı

12 yılda 1 yenilgi

6 12 yılda 1 yenilgi

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

7 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

8 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

9 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

Temayül sırası vekillerde

10 Temayül sırası vekillerde