Kurban da 200 bin hisse hedefi

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Vekaletle Kurban Programı nda konuşan Vakfın Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, 1993 ten beri düzenlediğimiz programda bu yıl 200 bin hisse hedefliyoruz dedi

Kurban da 200 bin hisse hedefi

 

Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “2015 Yılı Vekaletle Kurban Programı Samsun da yapıldı. Samsun Müftülüğük konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu ve İl Müftüsü Veysel Çakı nın yanı sıra Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Sinop ve Çorum ve ilçelerinde bulunan müftüler, vaizler ve din görevlileri katıldı. Program, Kura n- ı Kerim tilaveti ve kurbanlık ile ilgili kısa film gösterimi ile başladı. Toplantının selamlama konuşmasını yapan Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, katılan tüm davetlilere teşekkürlerini iletti.

2014 TE YÜZDE 52 ARTIŞ
Çakı nın ardından kürsüye gelen Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, programı 1993 ten beri düzenlediklerini ifade ederek, Bugüne kadar toplam 686 bin 920 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını gerçekleştirdik. 2014 yılında kurban vekalet sayısının 2013 yılına göre toplamda yüzde 52 artışla 135 bin 394’e yükselttik. 2015 yılı Vekaletle Kurban Kesim Programı kapsamında bu yıl 200 bin hisse hedefliyoruz. Bu yıl yurt içinde 188 il ve ilçe merkezinde, yurt dışında ise 103 ülkenin 503 bölgesinde görevli ve gönüllüler nezaretinde kesim ve dağıtım yapacağız. Kurbanlar dini esaslara uygun bir şekilde kesilmekte, yurt içinde, ihtiyaç sahiplerine, Kur’an Kurslarına ve öğrenci yurtlarına dağıtılmaktadır. Yurt dışında kesilen kurbanlar ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar uzanan coğrafyalardaki kardeşlerimize dağıtılmaktadır. Bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içinde 625 TL, yurt dışında da 450 TL olarak belirledik” dedi.

ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ
İnsanlık olarak çok zor bir dönemden geçildiğini belirten Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, Bulunduğumuz coğrafya, kanın, gözyaşının, üzüntünün kederin hiç eksik olmadığı bir coğrafyadır. Son zamanda yaşanan terör olaylarında hayatını kaybeden gençlerimize de Allah tan rahmet diliyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 1924 yılından bugüne kadar aziz milletimize hiçbir ayrım gözetmeksizin her kardeşimize İslam dinimizin mesajlarını ulaştırmaya çalışıyoruz. Şu an 150 bine yaklaşan bir personele sahibiz. Bugün ülkemizin en ücra köşelerinde devletimizi temsil etme noktasında belki ‘Milli Eğitim’ yoktur. Belki asker yoktur, polis yoktur, jandarma yoktur. Ama bizim annelerimizi, babalarımızı, evlatlarımızı teslim ettiğimiz görevlilerimiz vardır. Dolayısıyla bugün biz, bu topluma kılcal damar gibiyiz. Bizlerde kalp varsa bu toplumda hayat olacaktır” diye konuştu. Toplantı sunumların ardından soru-cevap kısmı ile sona erdi.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık fiyatlarında son durum! 12 Kasım Salı il il fındık fiyatları

1 Fındık fiyatlarında son durum! 12 Kasım Salı il il fındık fiyatları

Kocasının iş yerine molotofkokteyli attı

2 Kocasının iş yerine molotofkokteyli attı

Başkan İsmail Uyanık, basın toplantısı düzenleyecek

3 Başkan İsmail Uyanık, basın toplantısı düzenleyecek

Yüksel Yıldırım: 'Samsunspor'da bir şeyler doğru gitmiyor'

4 Yüksel Yıldırım: 'Samsunspor'da bir şeyler doğru gitmiyor'

Kadınların trafikte yol verme kavgası karakolda bitti

5 Kadınların trafikte yol verme kavgası karakolda bitti

Karabük'te 1'i bebek 6 kişi yediği mantardan zehirlendi

6 Karabük'te 1'i bebek 6 kişi yediği mantardan zehirlendi

12 Kasım Salı Samsun hava durumu

7 12 Kasım Salı Samsun hava durumu

TÜRKİYE BİRİNCİSİ SAMSUN'DAN

8 TÜRKİYE BİRİNCİSİ SAMSUN'DAN

Iğdır'da tarihi eser kaçakçılığı: 4 gözaltı

9 Iğdır'da tarihi eser kaçakçılığı: 4 gözaltı

Römorkun altında can verdi!

10 Römorkun altında can verdi!

hızWeb