Estetik ameliyatı lüks değil

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Turgut Ortak, günümüzde estetik ameliyatlarının lüsk olmaktan çıktığını ve önemli ihtiyaçlardan biri haline geldi

Estetik ameliyatı lüks değil

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Turgut Ortak, estetik ameliyatların vücut sağlığına destek verici olumlu etkilerinin olduğunu söyledi. Doç. Dr. Ortak, “Estetik ameliyatı olmak için bize gelen bazı hastalarımızda rastladığımız, kendileri ile çelişen bir takım sorunlar oluyor. Bunlardan bazıları ve en önemlisi özellikle bir kısım hastamızda ‘ben o kadar ihtiyacı olan insanlar varken, bu ameliyatı olurken acaba lükse mi kaçıyorum? Ben vicdanen rahat değilim’ gibi söylemler oluyor. Bu sebepten dolayı ameliyat olmakta ciddi anlamda kendi iç dünyalarında tereddütler yaşıyorlar” dedi.

DAHA SAĞLIKLI OLUYOR
Estetik operasyonda, vücuttaki bir fonksiyonelde gerekli düzeltmeleri yaptıklarını belirten Doç.Dr. Ortak, “Mesela burun ameliyatı için gelen hastalarda burunun en önemli fonksiyonlarından bir tanesi akciğerlerimize giden havanın ısıtılması, aynı zamanda nemlendirilmesidir. Genelde burunda şekil bozukluğu olan hastalarımızda burunun iç kısmında ‘septum’ dediğimiz yapıda eğrilikler vardır. Böyle eğrilik durumunda ısıtma işlemini yapacak olan pasajlar bir taraflı ya da iki taraflı olarak tıkanabiliyor. Burunda şekil bozukluğu ve eğrilik olan hastalarımızda pasajı tıkayacak şekilde orta hattaki kıkırdak ve kemik yapıda mevcut olan eğrilikler nedeniyle hasta o taraftan nefes alamaz. Nefes alamamanın yanı sıra burun boşluğuna açılan yüz kemiklerimizin içinde bulunan ‘sinüs’ dediğimiz yapılar vardır. Bu yapıların içinin boşalmasını sağlayan kanalların ağızları burun boşluğuna açılır. Eğer ki bu tıkanıklık orta hattaki eğrilikten kaynaklanan tıkanıklıklar düzeltilmez ise bu kanalların da ağzı tıkanacağı için ‘sinüs’ dediğimiz yapıların içerisindeki sıvı boşalamayacağından dolayı enfeksiyon gelişir ve ‘sinüsüz’ dediğimiz hastalıklar ortaya çıkar. Böylece sırf şeklen değil, aynı zamanda fonksiyonu da düzelttiğimiz için hastayı daha sağlıklı hale getiriyoruz” diye konuştu.

HASTAYA FAYDASI OLUYOR 
Estetik ameliyatının meme hastalığında da lüks olmadığının altını çizen Doç. Dr.Turgut Ortak, “Örneğin, memesi çok büyük bir hastamızın omzuna fazladan 2’şer kilogram asalım. Hastanın ön tarafındaki mevcut ağırlık sırtın öne doğru eğilmesini ve devam etmesi durumunda da omurlarda da eğriliklerin kalıcı olarak ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda büyük memelerde memenin alt tarafında mantar hastalıkları yani halk dilinde pişikler oluşur. Bunlarda sırt ağrılarına neden olur. Böyle bir ağırlığın omuzlarımıza asılarak yürüdüğümüz zaman ortaya çıkan zorlukları düşünmek sadece estetik açısından değil, aynı zamanda fonksiyonel açıdan da hastaya faydası oluyor dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Camiye gelmeyince öldüğü ortaya çıktı

1 Camiye gelmeyince öldüğü ortaya çıktı

Cinayet zanlısının üzerinden cephanelik çıktı

2 Cinayet zanlısının üzerinden cephanelik çıktı

Tekirdağ'da korkutan yangın

3 Tekirdağ'da korkutan yangın

Yolcu otobüsünün çarptığı otomobil takla atıp karşı şeride geçti: 2 yaralı

4 Yolcu otobüsünün çarptığı otomobil takla atıp karşı şeride geçti: 2 yaralı

Sincan Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi trafik kazası geçirdi

5 Sincan Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi trafik kazası geçirdi

Kazada yaralanan şahıs yaşam savaşını kaybetti

6 Kazada yaralanan şahıs yaşam savaşını kaybetti