Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Estetik ameliyatı lüks değil

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Turgut Ortak, günümüzde estetik ameliyatlarının lüsk olmaktan çıktığını ve önemli ihtiyaçlardan biri haline geldi

Estetik ameliyatı lüks değil

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Turgut Ortak, estetik ameliyatların vücut sağlığına destek verici olumlu etkilerinin olduğunu söyledi. Doç. Dr. Ortak, “Estetik ameliyatı olmak için bize gelen bazı hastalarımızda rastladığımız, kendileri ile çelişen bir takım sorunlar oluyor. Bunlardan bazıları ve en önemlisi özellikle bir kısım hastamızda ‘ben o kadar ihtiyacı olan insanlar varken, bu ameliyatı olurken acaba lükse mi kaçıyorum? Ben vicdanen rahat değilim’ gibi söylemler oluyor. Bu sebepten dolayı ameliyat olmakta ciddi anlamda kendi iç dünyalarında tereddütler yaşıyorlar” dedi.

DAHA SAĞLIKLI OLUYOR
Estetik operasyonda, vücuttaki bir fonksiyonelde gerekli düzeltmeleri yaptıklarını belirten Doç.Dr. Ortak, “Mesela burun ameliyatı için gelen hastalarda burunun en önemli fonksiyonlarından bir tanesi akciğerlerimize giden havanın ısıtılması, aynı zamanda nemlendirilmesidir. Genelde burunda şekil bozukluğu olan hastalarımızda burunun iç kısmında ‘septum’ dediğimiz yapıda eğrilikler vardır. Böyle eğrilik durumunda ısıtma işlemini yapacak olan pasajlar bir taraflı ya da iki taraflı olarak tıkanabiliyor. Burunda şekil bozukluğu ve eğrilik olan hastalarımızda pasajı tıkayacak şekilde orta hattaki kıkırdak ve kemik yapıda mevcut olan eğrilikler nedeniyle hasta o taraftan nefes alamaz. Nefes alamamanın yanı sıra burun boşluğuna açılan yüz kemiklerimizin içinde bulunan ‘sinüs’ dediğimiz yapılar vardır. Bu yapıların içinin boşalmasını sağlayan kanalların ağızları burun boşluğuna açılır. Eğer ki bu tıkanıklık orta hattaki eğrilikten kaynaklanan tıkanıklıklar düzeltilmez ise bu kanalların da ağzı tıkanacağı için ‘sinüs’ dediğimiz yapıların içerisindeki sıvı boşalamayacağından dolayı enfeksiyon gelişir ve ‘sinüsüz’ dediğimiz hastalıklar ortaya çıkar. Böylece sırf şeklen değil, aynı zamanda fonksiyonu da düzelttiğimiz için hastayı daha sağlıklı hale getiriyoruz” diye konuştu.

HASTAYA FAYDASI OLUYOR 
Estetik ameliyatının meme hastalığında da lüks olmadığının altını çizen Doç. Dr.Turgut Ortak, “Örneğin, memesi çok büyük bir hastamızın omzuna fazladan 2’şer kilogram asalım. Hastanın ön tarafındaki mevcut ağırlık sırtın öne doğru eğilmesini ve devam etmesi durumunda da omurlarda da eğriliklerin kalıcı olarak ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda büyük memelerde memenin alt tarafında mantar hastalıkları yani halk dilinde pişikler oluşur. Bunlarda sırt ağrılarına neden olur. Böyle bir ağırlığın omuzlarımıza asılarak yürüdüğümüz zaman ortaya çıkan zorlukları düşünmek sadece estetik açısından değil, aynı zamanda fonksiyonel açıdan da hastaya faydası oluyor dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

1 Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

2 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

Murgulda iş makinesi devrildi 1 ölü

3 Murgul'da iş makinesi devrildi: 1 ölü

Bursada iki araç çarpıştı 1 ölü 5 yaralı

4 Bursa'da iki araç çarpıştı: 1 ölü 5 yaralı

Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

5 Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

Tırın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

6 Tır'ın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

Günü birlik tatil dönüşü kaza 2 ölü

7 Günü birlik tatil dönüşü kaza: 2 ölü

FETÖcüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

8 FETÖ'cüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

Eskişehirde tüp patlaması 2 yaralı

9 Eskişehir'de tüp patlaması: 2 yaralı

Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

10 Suriyeli ressamdan anlamlı tablo