Saç dökülmesini hafife almayın!

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Cildiye Bölümü Uzman Dr. H. Serra Öcal, günde 100 saç teline kadar dökülme normal kabul edildiğini fakat ciddi hastalıklara da işaret edebileceğini söyledi.

Saç dökülmesini hafife almayın!

Son günlerde saçlarınızdaki ani ve aşırı dökülmeden şikayet ediyorsanız, her yıkama sonrası saçlarınız tel tel elinize geliyorsa, bu durumu ciddiye almanızda fayda var. Saç dökülmeleri mevsimsel olabileceği gibi, ciddi hastalıklara da işaret ediyor olabilir. diyen Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Cildiye Bölümü Uzman Dr. H. Serra Öcal, saç dökülmeleri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) olduğunu, bu sayının doğumda sabit olduğunu ve daha sonra artırılmasının mümümkün olmadığını, her bir saç folikülünden bir saç çıktığını ve her saçın da ortalama 2-7 yıllık bir ömre sahip olduğunu belirten Cildiye Bölümü Uzman Dr. H. Serra Öcal, Günde 100 saç teline kadar dökülme normal kabul edilir. Her saçın ömür süresi kabaca üçe ayrılır. Büyüme evresi en uzun süren evredir, bu evrede saç ortalama ayda 1 cm uzar. Bu evreyi tamamlayan saç daha sonra birkaç hafta süren dinlenme evresine girer. Ortalama 2-3 hafta süren bu evreden sonra da saç dökülme evresine girecektir. Dökülme evresine giren saç, saç folikülü ile olan bağlantısını kaybeder ve 2-4 ay içinde dökülür. Bu süre, saça yapılan, tarama, fırçalama, yıkama işlemleri ile daha da kısaltılabilir; ancak uzatılamaz. Bu sürenin sonunda saça hiçbir şey yapılmasa bile saç kendiliğinden kayıp düşecektir. Dökülen saçın yerine saç folikülünden yeni saç üretilir. Bu döngü bir ömür boyu devam eder. Saçın dış görünüşünden hangi evrede olduğu anlaşılamaz ve kabaca herhangi bir zaman diliminde saçın %85-90’i büyüme evresinde, yüzde 1-2’si dinlenme evresinde, yüzde 10-15’i dökülme evresinde olur. Banyo yapılmayan günlerde ‘günde 100’ saç teline kadar dökülmenin normal kabul edilmesinin mantığı yukarıda anlatılan saçın fizyolojisinde ileri gelir. Bu evrelerin bilinmesi saç dökülmelerinde tedavinin neden uzun sürdüğünün anlaşılması bakımından da önemlidir dedi.

AĞIR DİYETLER VE İLAÇLAR SEBEP OLABİLİYOR

Ağır diyetlerin saç dökülmesinde etkisi olabileceğini belirten Uzman Dr. H. Serra Öcal, Büyüme evresindeki saçın gelen uyarılar sonucunda beklenenden daha kısa sürede ömrünü tamamlamadan dinlenme ve dökülme evresine girmesi ile oluşur. Dökülme evresine giren saç ortalama 90 günde döküleceği için, saç dökülmesi kabaca sebep olan olaydan 2-4 ay sonra başlar. İlaçlar, ateşli hastalıklar, kilo kaybı, ağır diyet uygulamaları, dengesiz beslenme, doğum telojen saç dökülmelerinin sebeplerindendir. Hasta saçının avuç avuç döküldüğünü, lavabo deliğini tıkadığını ifade eder, saçını yıkamaktan ve taramaktan korkar, kel kalma korkusu içindedir. Saçın her tarafından eşit bir dökülme vardır. Telojen saç dökülmeleri tedaviye çoğunlukla iyi cevap vermektedir. Tedavi süresi en az 3 ay sürmektedir” diye konuştu.

Saçların incelmesi veya dökülmesi hakkında bilgi veren Öcal, “Genetik zeminde androjenlerin etkisiyle ortaya çıkan saç dökülmesine “Androgenetik saç dökülmesi” denir. Erkeklerin yaklaşık yarısında, kadınların ise yüzde 20-25’inde görülür. Hastalar zaman zaman saç dökülmesinin şiddetlendiğini söylese de genellikle telojen saç dökülmelerinin tersine sinsi bir dökülmedir ve yıllar içinde tablo oturur. Bazen hastalar saç dökülmesinden ziyade saçının inceldiğini daha çok fark eder. Temel olarak saçın tepe kısmında saçların inceldiği görülür ve saçın arka kısmına göre bir seyrelme fark edilir. Özellikle kadınlarda başlangıç dönemlerinde tanı koymak zordur ve başka saç dökülmesi ile giden tablolarla kolayca karışabilir. Tedavinin yıllar süreceği bilinmelidir” şeklinde konuştu.

HALK ARASINDA “SAÇKIRAN” OLARAK BİLİNEN DÖKÜLMELER

Saçkıran olarak bilinen hastalık hakkında açıklamalarda bulunan Öcal, şunları söyledi: “Alopesi areata” aniden ortaya çıkan, değişik çaplarda, bir ya da birkaç tane yuvarlak, tamamen saçsız alanlarla karakterize, sık gözlenen bir hastalıktır. Halk arasında “saçkıran” adı ile bilinir; ancak adının çağrıştırdığının aksine mantar hastalığı değildir ve bulaşıcı özelliği yoktur. Sadece saçta değil, sakal bölgesinde de görülebilir. Genellikle birkaç ay ya da yıl içinde tedavi ile geriler. Eğer saç dökülmeniz devam ediyorsa bunu hafife almayın. Süreklilik gösteren dökülmelerde bir dermatoloji uzmanına başvurup muayene olmak ve gerekli testleri yaptırıp tedavi yoluna gitmek çok önemlidir.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Yalçın Kılınç beklemede

1 Samsunspor'da Yalçın Kılınç beklemede

Samsun'da zabıtanın kahreden ölümü

2 Samsun'da zabıtanın kahreden ölümü

Samsunlu futbolcuya darp iddiası! Kulübünden açıklama geldi

3 Samsunlu futbolcuya darp iddiası! Kulübünden açıklama geldi

Samsunlular dikkat! Yağışlı günler kapıda

4 Samsunlular dikkat! Yağışlı günler kapıda

Samsunspor'da yönetim rekor bekliyor

5 Samsunspor'da yönetim rekor bekliyor

Korkunç cinayet! Kafası taşla ezilmiş halde bulundu

6 Korkunç cinayet! Kafası taşla ezilmiş halde bulundu

Meteorolojiden Samsun için son dakika uyarısı!

7 Meteorolojiden Samsun için son dakika uyarısı!

Samsun'da yolcu otobüsü hafif ticari araçla çarpıştı: 2 yaralı

8 Samsun'da yolcu otobüsü hafif ticari araçla çarpıştı: 2 yaralı

Maganda dehşeti

9 Maganda dehşeti

Okan Dernek ayrı çalışıyor

10 Okan Dernek ayrı çalışıyor