Odü Ziraat Fakültesi Tarım Alanına Kavuştu

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisi yeniden düzenlendi.

Odü Ziraat Fakültesi Tarım Alanına Kavuştu

Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisi, bilimsel araştırmalar yapılabilecek hale getirilerek, sulu tarım yapılabilecek hale getirildi. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Öztürk ile birlikte arazideki çalışmaları yerinde inceleyen ODÜ rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, tarımsal üretim yapmak, elde edilen ürünleri değerlendirmek, Ziraat Fakültesi bölümlerinin araştırma projelerine lisans ve lisansüstü eğitim için yer temin etmek, materyal ve hizmet sağlamak, artı değer kazandırarak fakülte hizmetlerini desteklemek amacıyla kurulan Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisinde çalışmaların hızla sürdüğünü belirtti.

Rektör Prof. Dr. Yarılgaç, daha önceki mevcut alanın taban suyu seviyesinin yüksek olması dolayısıyla arazinin büyük kısmına, Ordu Çevre Yol inşaatı ile yapılan işbirliği çerçevesinde, Haziran 2014’ten itibaren yaklaşık olarak 2 bin 700 kamyon toprak döküldüğünü kaydetti. Yarılgaç, “Bunun yanı sıra yaklaşık 20 dönümlük alana dolgu işlemi yapılarak arazi tarıma elverişli hale getirildi. Arazi üzerinde çalışmaların daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için uygulama alanının çevresinin 920 metrekarelik kısmı örgülü tel ile çevrildi. Ayrıca alanın sulama suyu sıkıntıları detaylı olarak projelendirilerek, arazinin tamamına sulama hattı çekilmiş ve tamamen sulu tarım yapılacak hale getirilmiştir dedi.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, yüksek lisans ile doktora tez çalışmalarına ilave olarak araştırma çalışmalarında faydalanılmak üzere 160 metrekare büyüklüğünde 5 adet plastik sera bulunan alanda yumuşak çekirdekli, sert çekirdekli, sert kabuklu ve üzümsü meyvelerin oluştuğu koleksiyon bahçelerinin de yer alacağını sözlerine ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Koca dehşeti! Eşini göğsünden vurdu

1 Koca dehşeti! Eşini göğsünden vurdu

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Günü'nde bütün köyü bayraklarla donattılar

2 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Günü'nde bütün köyü bayraklarla donattılar

Yaşlı kadın evinin bahçesinde ölü bulundu

3 Yaşlı kadın evinin bahçesinde ölü bulundu

Kur'an Kursu öğrencilerinden şehit mezarına ziyaret

4 Kur'an Kursu öğrencilerinden şehit mezarına ziyaret

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü

5 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

6 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Tokat'ta 15 Temmuz dualarla yad edildi

7 Tokat'ta 15 Temmuz dualarla yad edildi

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

8 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Ünyeli vatandaşlar meydanlara indi

9 Ünyeli vatandaşlar meydanlara indi

Bozüyük'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri

10 Bozüyük'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri