SAMSUN KORUYUCU AİLEDE 7. SIRADA

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, 2015 yılının ilk 8 ayında yurt ve yuvalarda kalan 21 çocuğu, koruyucu aile yanına yerleştirdiklerini ve Türkiye genelindeki koruyucu aile sıralamasında 7. sıraya yükseldiklerini söyledi.

SAMSUN KORUYUCU AİLEDE 7. SIRADA

Samsun’da şuana kadar 116 aileye yurt ve yuvalarda kalan 130 çocuğu koruyucu aile modeliyle verdiklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, “İl Müdürlüğü olarak isteğimiz, bir elinden bizim tuttuğumuz ve tutmaya devam edeceğimiz çocuklarımızın öteki elinin de koruyucu ailelerimizin tutmasıdır. Samsun’da yurt ve yuvalarda kalan 0-18 yaş grubunda çok sayıda çocuğumuz koruyucu ailelerini bekliyor” dedi.
Bakanlık politikası gereği ailenin güçlendirilmesi ve her bireyin aile birliği içerisinde desteklenerek korunması yaklaşımı gereğince, korunma gereksinimi olan çocukların aile ortamında bakımlarına özel önem verildiğini ifade eden Balcı, “Bu kapsamda, korunma gereksinimi olan çocuklar için öncelikli hedefimiz, ekonomik ve sosyal desteklerle kendi aileleri yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bunun mümkün olmaması halinde uzun süreli hizmet modeline karar verilinceye kadar bu süreyi sıcak bir aile ortamında tamamlamaları amacıyla koruyucu aile hizmetinden faydalandırılmaları, biyolojik ailesi ile yaşama şansı bulunmayan çocuklarımızın ise evlat edinme hizmetinden yararlanmalarıdır. Toplumsal geleceğimiz açısından hayati öneme sahip alanda, tüm ailelerimizi korunmaya muhtaç çocuklarımızı hep birlikte büyütmeye davet ediyorum” diye konuştu.
Türkiye geneli koruyucu aile sıralamasında 7. sırada olduklarını belirten Balcı, Samsun’da şuan 116 koruyucu ailede 130 çocuğun bulunduğunun altını çizdi. 2015 yılı içerisinde 32 ailenin koruyucu aile olmak için başvuruda bulunduğunu kaydeden Balcı, “Bu çocuklardan 21 i bu yıl aile yanına yerleştirildi. Koruyucu ailelere yönelik eğitimlerimiz artarak devam etmektedir. 2015 yılının ilk 8 ayında Samsun’da koruyucu ailelere yönelik 37 toplantı yaptık. Bu toplantılarımızı daha da artırarak koruyucu ailelerimizi bilinçlendirmeye gayret ediyoruz. Koruyucu Aile Türkiye sıralamasında İstanbul 347 aile ve 381 çocuk ile birinci sırada yer alırken, onu sırasıyla İzmir, Ankara, Kayseri, Bursa ve Gaziantep izliyor” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu şehit Binbaşı Zafer Akkuş'un cenaze programı belli oldu!

1 Samsunlu şehit Binbaşı Zafer Akkuş'un cenaze programı belli oldu!

Adana'da meyhaneye silahlı saldırı: 3 yaralı

2 Adana'da meyhaneye silahlı saldırı: 3 yaralı

Samsun şehit binbaşı Zafer Akkuş'u karşıladı

3 Samsun şehit binbaşı Zafer Akkuş'u karşıladı

Samsunspor formaları hayran bırakıyor... Asalet, Ateş tamam, sıra 'Güç'te!

4 Samsunspor formaları hayran bırakıyor... Asalet, Ateş tamam, sıra 'Güç'te!

20 Temmuz Cumartesi Samsun hava durumu

5 20 Temmuz Cumartesi Samsun hava durumu

Düğünde çıkan silahlı kavgada iki çocuk yaralandı

6 Düğünde çıkan silahlı kavgada iki çocuk yaralandı

Samsunspor'dan ilk idman

7 Samsunspor'dan ilk idman

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu: 'İmarlar iptal edilmeli'

8 Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu: 'İmarlar iptal edilmeli'

Samsun'da bu işi yapan sadece 2 usta kaldı

9 Samsun'da bu işi yapan sadece 2 usta kaldı

Samsun'da bir devrin ayakkabısı! Birçok ünlü bu ayakkabıdan giydi

10 Samsun'da bir devrin ayakkabısı! Birçok ünlü bu ayakkabıdan giydi