Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

SAMSUN KORUYUCU AİLEDE 7. SIRADA

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, 2015 yılının ilk 8 ayında yurt ve yuvalarda kalan 21 çocuğu, koruyucu aile yanına yerleştirdiklerini ve Türkiye genelindeki koruyucu aile sıralamasında 7. sıraya yükseldiklerini söyledi.

SAMSUN KORUYUCU AİLEDE 7. SIRADA

Samsun’da şuana kadar 116 aileye yurt ve yuvalarda kalan 130 çocuğu koruyucu aile modeliyle verdiklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, “İl Müdürlüğü olarak isteğimiz, bir elinden bizim tuttuğumuz ve tutmaya devam edeceğimiz çocuklarımızın öteki elinin de koruyucu ailelerimizin tutmasıdır. Samsun’da yurt ve yuvalarda kalan 0-18 yaş grubunda çok sayıda çocuğumuz koruyucu ailelerini bekliyor” dedi.
Bakanlık politikası gereği ailenin güçlendirilmesi ve her bireyin aile birliği içerisinde desteklenerek korunması yaklaşımı gereğince, korunma gereksinimi olan çocukların aile ortamında bakımlarına özel önem verildiğini ifade eden Balcı, “Bu kapsamda, korunma gereksinimi olan çocuklar için öncelikli hedefimiz, ekonomik ve sosyal desteklerle kendi aileleri yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bunun mümkün olmaması halinde uzun süreli hizmet modeline karar verilinceye kadar bu süreyi sıcak bir aile ortamında tamamlamaları amacıyla koruyucu aile hizmetinden faydalandırılmaları, biyolojik ailesi ile yaşama şansı bulunmayan çocuklarımızın ise evlat edinme hizmetinden yararlanmalarıdır. Toplumsal geleceğimiz açısından hayati öneme sahip alanda, tüm ailelerimizi korunmaya muhtaç çocuklarımızı hep birlikte büyütmeye davet ediyorum” diye konuştu.
Türkiye geneli koruyucu aile sıralamasında 7. sırada olduklarını belirten Balcı, Samsun’da şuan 116 koruyucu ailede 130 çocuğun bulunduğunun altını çizdi. 2015 yılı içerisinde 32 ailenin koruyucu aile olmak için başvuruda bulunduğunu kaydeden Balcı, “Bu çocuklardan 21 i bu yıl aile yanına yerleştirildi. Koruyucu ailelere yönelik eğitimlerimiz artarak devam etmektedir. 2015 yılının ilk 8 ayında Samsun’da koruyucu ailelere yönelik 37 toplantı yaptık. Bu toplantılarımızı daha da artırarak koruyucu ailelerimizi bilinçlendirmeye gayret ediyoruz. Koruyucu Aile Türkiye sıralamasında İstanbul 347 aile ve 381 çocuk ile birinci sırada yer alırken, onu sırasıyla İzmir, Ankara, Kayseri, Bursa ve Gaziantep izliyor” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Tekel bayisine silahlı saldırı 1 ölü

1 Tekel bayisine silahlı saldırı; 1 ölü

Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

2 Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

3 Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

Mehdi Eker  Lordlar Kamarası, Sizi şimdi anladık dedi

4 Mehdi Eker: 'Lordlar Kamarası, 'Sizi şimdi anladık' dedi'

Bir gözaltı ve bir gerçek

5 Bir gözaltı ve bir gerçek...

Beşiktaşın 114 kuruluş yıldönümü Kuşadasında kutlandı

6 Beşiktaş'ın 114. kuruluş yıldönümü Kuşadası'nda kutlandı

İstanbulda FETÖ Operasyonu

7 İstanbul'da FETÖ Operasyonu

AK Parti milletvekili Savaş, Kuşadasında referandum çalışmasına katıldı

8 AK Parti milletvekili Savaş, Kuşadası'nda referandum çalışmasına katıldı

Yönetim sessiz taraftar tepkili

9 Yönetim sessiz taraftar tepkili

AK Partili kadınlara saksı atıldı

10 AK Partili kadınlara saksı atıldı