Final de hedef yine zirve

Samsun Final Temel Lisesi Müdürü Nihat Koç, dershaneciliği Türkiye ve Samsun un zirvesinde tamamladıklarını, Temel Lisesi ile de eğitimin zirvesinde olacaklarını söyledi

Final de hedef yine zirve

Samsun Final Temel Lisesi Kurucu Müdürü Nihat Koç, dershaneden liseye dönüşümü tamamlanan, 2015-2016 eğitim-öğretim yılına hazır hale getirilen Samsun Final Temel Lisesi nin yeniliklerini ve hedeflerini Haber Gazetesi ne anlattı.

HABER: Final in geçmişinden ve Samsun daki faaliyetlerinden bahseder misiniz?
NİHAT KOÇ: 35 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Final, 1980 yılında bütün Türkiye ye hizmet vermeye başladı. 35 yılda Türkiye nin her yerinde 220 şubeye ulaşan Final in Samsun şubesini ise bir grup ortakla 2001 yılında hizmete açtık. Dört sınıfla başladığımız eğitim hayatımızda giderek öğrenci sayımız arttı ve daha büyük bir binaya geçtik. 14. yılımızı tamamladığımız Final Dershaneleri ile binlerce öğrencimizi üniversiteye gönderdik.  Final olarak dershaneciliğimizin son yılında da çok önemli sonuçlar aldık. Ve geçen yıl dershaneciliğe veda ettik. Bu yıl Temel Lise olarak yolumuza devam ediyoruz. Dershanecilik hayatımızda hem bireysel hem de kitlesel başarılarda Türkiye de ve Samsun da her zaman zirvede olduk.

HABER: Samsun Final Temel Lise si hakkında bilgi alabilir miyiz? 
NİHAT KOÇ: Dönüşüm Yasası ile Samsun da temel liseye dönüşen okulların başını çekiyoruz. Dershane olarak yaptığımız şey öğrencileri doğrudan sınava hazırlamaktı. Şimdi ise hem sınav hem de yaşam başarısı bizim için çok önemli. Dershanecilikte verdiğimiz 600 saatlik ders, temel lisemizde bin 200 saatin üzerine çıkıyor. Okulumuzda etüt çalışmaları, öğretmenlerle birebir diyalog, soru çözümleri ve tarama sınavları ile de öğrencilerin eksik kaldığı noktaları tespit edip tekrar çalışmaları yapacağız. Kaynak olarak da Final in kaynaklarını vermeye devam edeceğiz. Hem konu anlatımlı hem de aylık ödev çalışmaları yapılabilecek kitaplarla, öğrencinin her ders için her ay ne kadar doğru ve yanlışı olduğunu takip edeceğiz. İngilizce eğitimini de çok önemsiyoruz. Çok fazla ders saati ayırarak lise 1-2-3 sınıflarımızın İngilizce öğrenip ilerlemesi adına güzel bir program hazırladık. Teknolojik olarak da çok ilerledik.  Artık laboratuvarımız, resim ve müzik odalarımız, beden eğitimi salonumuz var. Ferah ve büyük bir binada hizmet veriyoruz. Bu nedenle kontenjanımızda oldukça fazla. 

HABER: Bu süreçte öğretmen kadronuzda değişiklik oldu mu? Öğretmen kadronuzu nasıl değerlendirirsiniz?
NİHAT KOÇ: Final Koleji’nde de dersler veren deneyimli kadromuzla yolumuza devam ediyoruz. Arkamızda Final Koleji nin olması bize büyük bir tecrübe katıyor ve yolumuza ışık tutuyor. Final’in kurumsal kimliği de bizim ayrı bir tecrübe. Yönetim merkezimiz, Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Taşel, dönüşüm sürecinde bize büyük katkı sağladı. Sektörün isteklerini Milli Eğitim Bakanlığı na en iyi şekilde iletti. Bugün böyle bir tablo varsa, yönetim merkezimizin ve Başkanımız İbrahim Taşel in gece gündüz demeden özveriyle çalışmalarındandır. Kendilerine bu vesile ile bir kere daha teşekkür ediyorum. 
HABER: Final Temel Lisesi nin hedefleri ve planları nelerdir?
NİHAT KOÇ: Dershane olarak öğrenciyi sınava hazırlayarak öğretime katkı sağlıyorduk. Şimdi işin içine eğitim de girdi. Okul olarak artık öğrencilerle daha fazla vakit geçireceğiz ve onları yakından takip edeceğiz. Velilerimizle de aktif bir şekilde iletişim halinde olacağız. Kurumumuzda disipline de çok önem veriyoruz. Disiplin olmadığı yerde zaten eğitim de olmaz. Kurallarımızı çok iyi şekilde uygulamayı hedefliyoruz. Bu anlamda bir kıyafet birliğimiz olacak ve bütün Türkiye deki Final Liseleri nde tek tip kıyafet olmasını amaçlıyoruz. Bu düşünce velilerimizden de güzel tepkiler alıyor.   Öğrencilerimizin de hoşuna gideceğine inandığımız çok renkli kıyafetlerimiz var.
HABER: Lise den mezun olan ve sınava yeniden hazırlanan öğrencilerin en çok merak ettiği konu yeniden tanımlanan Özel Öğretim Kursları.  Final Temel Lisesi bünyesinde kurs verecek misiniz?
NİHAT KOÇ: Milli Eğitim Bakanlığı Temel Liselere de hafta sonu mezun öğrencilere kurs verme imkanı sağladı. Biz de hafta sonu binamızda, Bakanlığın belirlediği standartlara göre, 16 kişilik sınıflarda, 3 ana bilim dalında (Türkçe, Matematik ve Coğrafya) sabahtan akşama kadar ders verebileceğiz. 

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

1 Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

Samsun'da alkollü mekan yandı

2 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

3 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

4 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Yankaya bakalım mı bankaya?..

6 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Elini kıyma makinesine kaptırdı

9 Elini kıyma makinesine kaptırdı

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

10 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu