Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Terör olayları fuarları vurdu

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Daha sakin bir ortamda olsaydık fuarcılık sektörünün şu anda yaşadığı sıkıntıları yaşamazdık. Eğer bu belirsizlik 2016 yılına da yansırsa hedeflerde revizyona gidilebilir dedi

Terör olayları fuarları vurdu

 

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, yaptığı açıklamada, son dönemde yaşanan olayların tüm dinamikleri olduğu gibi fuarcılık sektörünü de olumsuz etkilediğini söyledi. Terör olayları ve seçimler nedeniyle belirsizlik yaşandığını dile getiren Ersözlü, şöyle konuştu: Samsun Tarım Fuarımız ziyarete açıldı. Yurt içinden, yurt dışından katılımlar oldu. Ortadoğu ve Balkanlar dan gelenler var ama bazı ülkelerden gelecek katılımcılardan iptaller aldık. Mesela İran dan bir heyetimiz vardı, iki otobüs geleceklerdi. Son anda vazgeçtiler. Ortadoğu dan gelen heyetler vardı, onlar da gelmedi. Tabi bunlar hoş değil. Yurt dışından gelecek iş adamlarıyla bağlantı kurup ihracat yapılmak isteniyor. Gürcistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Balkan ülkelerinden gelen heyetlerimiz var. İnşallah onlarla iyi sonuçlar elde ederiz.

İPTALLER YAŞANIYOR 
Ersözlü, eylül başından itibaren bazı organizasyonlarda iptallerin söz konusu olmaya başladığını ifade etti. Fuarcılık sektörünün ekonominin aynası olduğuna işaret eden eden Ersözlü, Ekonomi nezle olursa fuarcılık ağır grip oluyor. O yüzden tüm çarkların dönmesi lazım. Fuarcılık sektörünün daha iyi hale gelmesi için ekonomik çarkların hepsinin çok iyi çalışması lazım. O dişlilerden biri kırıldı mı, fuarcılık bundan çok çabuk etkilenir dedi.

TÜM DİNAMİKLER ETKİLENİR
Ersözlü, sadece fuarcılıkta değil birçok sektörde sıkıntılar yaşandığına değinerek, şöyle devam etti: Eğer bu belirsizlik 2016 yılına da yansırsa hedeflerde revizyona gidilebilir ama şu anda TÜYAP grubu olarak ziyaretçi ve katılımcı sayısı bakımından belirlediğimiz hedeflerin üstünde gidiyoruz. Yaklaşık 4 milyonun üzerinde ziyaretçiyle yılı kapatacağız ancak yılın son çeyreğinde TÜYAP grubu olarak yapacağımız İstanbul, Bursa, Konya, Samsun fuarlarında ziyaretçi girişlerinde ne gibi sonuçlar alacağız, bir zafiyet görecek miyiz, bilmiyorum. Bu sıkıntılar, ekonomik olarak 2016 da da devam ederse sadece fuarcılık değil, ekonominin tüm dinamikleri etkilenir.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

2 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

3 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

4 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

5 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Hasret sona ersin

6 Hasret sona ersin

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

7 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Samsunspora son dakika şoku

8 Samsunspor'a son dakika şoku!

Lovelette kahkaha tufanı

9 Lovelet'te kahkaha tufanı

Samsunda tüketici şikayetçi

10 Samsun'da tüketici şikayetçi