ZAFER SRİZA NIN

Yunanistan da erken genel seçimlerin galibi Aleksis Çipras liderliğindeki Sriza oldu.

ZAFER SRİZA NIN

Çipras liderliğindeki Sriza geçerli oyların yüzde 35 ini aldı, ancak tek başına iktidar için mecliste yeterli çoğunluğu elde edemedi. Yunanistan ın 300 kişilik parlamentosunda Sriza dan 2, Potani den bir milletvekili meclisi girdi.

Yunanistan da yaşanan ekonomik krizin ardından ocak ayında yapılan seçimlerin ardından iktidara gelen Aleksis Çipras liderliğindeki Sriza nın Avrupa Birliği ve kreditörlerin dayattığı reformlar sonrası ülkede yeniden baş gösteren siyasi krizin ardından komşu bir kez daha sandık başına gitti. Sriza nin içindeki bir grup milletvekilinin ekonomik reform programına karşı çıkarak istifa etmesinin ardından erken seçim kararı alan Aleksis Çipras liderliğindeki Sriza Partisi seçimlerden bir kez daha galip çıktı. Sriza oyların yüzde 35.5 ini alarak kesin olmayan sonuçlara göre 145 milletvekili kazandı. Yeni Demokrasi Partisi ise yüzde 28 ile 75 milletvekili aldı. Ülkedeki ırkçı Altın Şafak Partisi ise yüzde 7.1 oy oranı ile 19 sandalyenin sahibi olurken Sosyalist PASOK yüzde 6.41 ile 17, Komünist Parti yüzde 5.5 ile 15, Merkez Sağ Parti POTAMİ yüzde 4 ile 10, ANEL yüzde 3.7 ile 10, Merkezciler Birliği yüzde 3.47 ile 9 milletvekili kazandı.

ÜÇ SOYDAŞ MİLLETVEKİLİ

Gümülcine den Mustafa Mustafa, İskeçe den de Hüseyin Zeybek Sriza Partisi nden milletvekili seçildi. Parlementoya Gümülcine den İlhan Ahmet de POTAMİ den girdi.

ZORLU SÜRECİ AVRUPA VE DÜNYAYA ANLATTIK

Sriza dan tekrar Gümülcine Milletvekili seçilen Mustafa Mustafa DHA ya seçim sonuçlarını değerlendirirken, yaşanan krizin herkesle malum olduğunu söyleyerek, Sriza 25 Ocak seçimlerinde iktidara geldiğinden bu yana bu Yunanistan ın yaşadığı zorlu süreci Avrupa ve dünya kamuoyuna açık bir şekilde dile getirdi. Avrupa Birliği içerisinde euro para biriminde kalarak çözümler arama yolunu denedi. Bu gerçekten acılı ve sıkıntılı bir süreçti. Kendi içimizdeki çatlaktan dolayı da bu seçimlere gitmek zorunda kaldık. Seçimlerin sonucu bizim gerek ülke içindeki politikanın gerekse de Avrupa Birliği düzeyindeki neo liberal politikaları, tartışma politikamızı halk tarafından onaylandığını gösteriyor. Bu kadar sıkıntıların yaşandığı bir dönemin sonucu Sriza partisinin fazla güç kaybetmeden birinciliği koruması halk için bir umut teşkil ettiğini belirtiyor. Biz şimdiye kadar olduğu gibi Yunanistan ın krizden çıkması, halkımızın toplum olarak ayakta tutulması için verdiğimiz mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız. Mecliste oluşacak aritmetiğe göre hükümet çarelerini arayıp, program bazında anlaşıp ülkeyi bataktan çıkarmaya uğraşacağız dedi.

POTAMİ den milletvekili seçilen İlhan Ahmet ise seçim sonuçlarına göre hükümetin sentezinin çok değişmediğini belirterek, Sriza, ANEL işbirliğinin devam edeceğini görüyoruz. Çipras hükümetinin yeni memorandumun ağır şartlarını uygulamak zorunda kalacak. Batı Trakya azınlığının ekonomik sıkıntısı çok büyük. Bu sıkıntılarla mücadele edeceğiz. Oy veren binlerce soydaşımıza şükranlarımı sunuyorum. Hem azınlık hakları sorunları, hem de ekonomik sorunları en yüksek boyuta ulaşmış durumda. Özellikle Sriza ve aşırı milliyetçi olan ANEL partisinin azınlığı bakış açısında büyük sıkıntı var. Bu sıkıntının önümüzdeki dönemde devam etmemesini diliyorum. Bu konuların takipçisi olacağımı şimdiden söylemek isterim diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Uzman çavuş kendisini ziyarete gelen kadına 4 el ateş edip öldürdü

1 Uzman çavuş kendisini ziyarete gelen kadına 4 el ateş edip öldürdü

hızWeb