Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Sendikalardan masraf eleştirisi

Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Şube Başkanları, okul kırtasiye masraflarının arttığını belirterek yaşanan durumun eğitimdeki yanlış politikaların sonucu olduğunu ifade ettiler

Sendikalardan masraf eleştirisi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), okul kırtasiye masraflarının artığını belirterek yaşanan duruma tepki gösterdi. Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, AK Parti iktidarının uyguladığı eğitim politikalarıyla özel okullara destek verdiğini öne sürerken, Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara ise, Devlet kendi okullarına da sahip çıkmalıdır diye konuştu.

YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLİYOR
AK Parti iktidarının yanlış uygulamaları sebebiyle desteğin özel okullara gittiğini ve kamu okullarına tek kuruş yardım yapılmadığını öne süren Yavuz, Devletin önceliği kendi okullarına sahip çıkmak olmalı. Ülkemizde yaşayan vatandaşların büyük bir çoğunluğu taşeron sistem denilen kölelik düzeni ile çalışmaktadır. Açlık sınırı altında ayda sadece bin lira kazanan asgari ücretli, 500 lirayı bulan kırtasiye masrafıyla çocuğunu okula nasıl yazdırsın? Bu hükümetin eğitim politikalarının yanlışıdır. Yoksul halkımızın evlatları yine yoksul kalmaya mahkum edilmektedir diye konuştu.

KİTAPLA GİDERLER AZALMAZ
Sosyal devlet anlayışında okullarda bilimsel, nitelikli ve eşit şekilde eğitim hizmeti vermenin en önemli kıstaslardan biri olduğunu söyleyen Eğitim-İş Sendikası Başkanı Rüstem Kara, 2015- 2016 eğitim öğretim yılı geçmiş yıllara oranla daha büyük sorunla başlıyor. Kırtasiye masraflarında büyük artış yaşandı. Özellikle düşük gösterilen enflasyon rakamları ile insanlar kandırılmış, eğitim düzeyi düşürülmüştür. Halkımız açlığa ve yoksulluğa mahkum edildi. Bunlarda yetmezmiş gibi yaşanan hayat pahalılığı öğrencilerin kullandıkları malzemelere de yansıdı ve geçen yıla oranla yüzde 34,6 lık bir artış gerçekleşti. Sosyal devlet anlayışı gereği, tüm çocuklara eşit şart ve olanaklara göre eğitim almalarını sağlanmalıdır. Öğrencilere ücretsiz kitap vererek, giderlerin azaltılamayacağı açığa çıkmıştır. Devletimiz öğrencileri özel okullara yönlendirme yerine kendi okullarına sahip çıkmalıdır ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

1 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

Samsunspor 46 farklı isim

2 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

3 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsunspor Samsunsporda olağan kongre haziran sonu

4 Samsunspor: Samsunspor'da olağan kongre haziran sonu

Samsunda  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

5 Samsun'da hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

 Kopyala-yapıştır

6 Kopyala-yapıştır...

Samsun Haber Samsunda DEAŞa şafak operasyonu

7 Samsun Haber: Samsun'da DEAŞ'a şafak operasyonu

Baykal, Kılıçtaroğluna seslendi Aday olacaksan ol Olmayacaksan, buradan biri

8 Baykal, Kılıçtaroğlu'na seslendi: 'Aday olacaksan ol! Olmayacaksan, buradan biri

Gökyüzünde uyuşturucu paniği

9 Gökyüzünde 'uyuşturucu' paniği

Konyada otomobilin çarptığı yaşlı kadın hayatını kaybetti

10 Konya'da otomobilin çarptığı yaşlı kadın hayatını kaybetti