Sendikalardan masraf eleştirisi

Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Şube Başkanları, okul kırtasiye masraflarının arttığını belirterek yaşanan durumun eğitimdeki yanlış politikaların sonucu olduğunu ifade ettiler

Sendikalardan masraf eleştirisi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), okul kırtasiye masraflarının artığını belirterek yaşanan duruma tepki gösterdi. Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, AK Parti iktidarının uyguladığı eğitim politikalarıyla özel okullara destek verdiğini öne sürerken, Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara ise, Devlet kendi okullarına da sahip çıkmalıdır diye konuştu.

YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLİYOR
AK Parti iktidarının yanlış uygulamaları sebebiyle desteğin özel okullara gittiğini ve kamu okullarına tek kuruş yardım yapılmadığını öne süren Yavuz, Devletin önceliği kendi okullarına sahip çıkmak olmalı. Ülkemizde yaşayan vatandaşların büyük bir çoğunluğu taşeron sistem denilen kölelik düzeni ile çalışmaktadır. Açlık sınırı altında ayda sadece bin lira kazanan asgari ücretli, 500 lirayı bulan kırtasiye masrafıyla çocuğunu okula nasıl yazdırsın? Bu hükümetin eğitim politikalarının yanlışıdır. Yoksul halkımızın evlatları yine yoksul kalmaya mahkum edilmektedir diye konuştu.

KİTAPLA GİDERLER AZALMAZ
Sosyal devlet anlayışında okullarda bilimsel, nitelikli ve eşit şekilde eğitim hizmeti vermenin en önemli kıstaslardan biri olduğunu söyleyen Eğitim-İş Sendikası Başkanı Rüstem Kara, 2015- 2016 eğitim öğretim yılı geçmiş yıllara oranla daha büyük sorunla başlıyor. Kırtasiye masraflarında büyük artış yaşandı. Özellikle düşük gösterilen enflasyon rakamları ile insanlar kandırılmış, eğitim düzeyi düşürülmüştür. Halkımız açlığa ve yoksulluğa mahkum edildi. Bunlarda yetmezmiş gibi yaşanan hayat pahalılığı öğrencilerin kullandıkları malzemelere de yansıdı ve geçen yıla oranla yüzde 34,6 lık bir artış gerçekleşti. Sosyal devlet anlayışı gereği, tüm çocuklara eşit şart ve olanaklara göre eğitim almalarını sağlanmalıdır. Öğrencilere ücretsiz kitap vererek, giderlerin azaltılamayacağı açığa çıkmıştır. Devletimiz öğrencileri özel okullara yönlendirme yerine kendi okullarına sahip çıkmalıdır ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

1 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Otomobil koyun sürüsüne daldı

2 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

3 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

4 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

5 Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

6 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

7 Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

8 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

9 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi

10 Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi