BAYRAMLARI TATİL FIRSATI OLARAK GÖRMEYİN

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Son yıllarda bayramların tatil gibi değerlendirilerek, bu günlerde akraba dost ilişkilerine önem verilmemesini, bunun yerine tatil beldelerinde geçirilmek üzere bir fırsat olarak görülmesini yanlış buluyorum dedi.

 BAYRAMLARI TATİL FIRSATI OLARAK GÖRMEYİN

Samsun Müftüsü: Kurban Bayramı nı tatil fırsatı olarak görmeyin

Samsun Müftüsü Veysel Çakı, Kurban Bayramı nın nasıl geçirileceği ve kurban kesimi ile ilgili uyarılarda bulundu. İslam dininde bulunan iki bayramdan birinin Kurban Bayramı olduğunu hatırlatan Müftü Çakı, şöyle dedi:

Bayramlar komşuluk ve akrabalık ilişkilerini canlandığı, dargınlıkların sona erdiği, kapısı açılmayanların kapısının açıldığı bir gün. Özellikle son yıllarda bayramların bir tatil gibi görülüp, akraba dost ilişkilerine önem verilmemesi tatil beldelerinde geçirilmek üzere bir fırsat olarak görülmesini yanlış buluyorum. Bayramlarda özellikle akraba, anne ve baba,  dost,  komşularımızın kapılarını çalmamız onları ziyaret etmemiz gerekir. İnsanlarımızın yalnızlıklarını gidermemiz gerekir. Özellikle yardıma muhtaç insanların kesilen kurban etleriyle sevindirilmesi, yaşlı insanların huzur evlerinde, öksüz yetim çocukların, bakıma muhtaç insanların gönüllerinin ve dualarının alınması lazım. Tatil her zaman yapılabilir. Deniz kenarında lüks otellerde tatil fırsatı olarak görülmemesi gerekir. Bayram yılda iki defadır. Tatil beldelerine her zaman gidebiliriz. Ama iki bayramımız var. Bayramda esas olan maneviyatını yaşamak ve yaşatmaktır. Bayramın maneviyatına uygun şekilde geçirilmesi gerekmektedir. Doğru olan budur.  

Kurbanın Allah için bir fedakarlık olduğunu dile getiren İl Müftüsü Çakı, kurban kesen kişinin Mal benim için önemlidir. Ben malımı seviyorum, ama Allah ı daha çok seviyorum ve bu malımı onun rızasını sevgisini kazanmak için feda ediyorum demek istediğini kaydederek şöyle dedi:

Her dinin bir takım alametleri vardır. Kurban da İslam dininin önemli alametlerinden biridir. Müslüman ın dindarlığında samimi olduğunun bir göstergesidir. O nedenle niyet çok önemlidir. Yalnız Allah rızası için olmalıdır. Bu bir et ziyafeti değildir. Birinci gayesi Allah ın rızasını kazanmaktır. Kurban da esas olan paylaşmaktır. En ideali olanı kurban etinin 3 de 1 ini komşularına, 3 de 1 ini fakir fukaraya, 3 de 1 ini de kendi evinde tüketilmesidir. Ancak kalabalık geniş bir aile nüfusuna sahipse, maddi durumu çok iyi değilse tamamının kendi evinde tüketilmesinde bir sakınca yoktur.  

Kişinin kendi kurbanını kendisinin kesmesi gerektiğini söyleyen Müftü Veysel Çakı, Ama kesemiyorsa ehil olan bir kişi tarafından kesilmelidir. Asla hayvana eziyet edilmemelidir. Çünkü kurbanlık hayvanın kurban mahalline işkence edilerek ona zahmet verilerek, götürülmesi ibadetin ruhu ile bağdaşmaz. Aksi halde vebali de vardır diye konuştu.   

 EN ÇOK OKUNANLAR

İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

1 İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

2 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

3 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

4 Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

5 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

Samsunspor'a ağır fatura

6 Samsunspor'a ağır fatura

Samsunspor daha avantajlı

7 Samsunspor daha avantajlı

Samsun'da vekillik yolunda istifa rüzgarı

8 Samsun'da vekillik yolunda istifa rüzgarı

Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

9 Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

Samsun'da inşaatta çalışan işçileri elektrik çarptı: 2 yaralı

10 Samsun'da inşaatta çalışan işçileri elektrik çarptı: 2 yaralı