BAYRAMLARI TATİL FIRSATI OLARAK GÖRMEYİN

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Son yıllarda bayramların tatil gibi değerlendirilerek, bu günlerde akraba dost ilişkilerine önem verilmemesini, bunun yerine tatil beldelerinde geçirilmek üzere bir fırsat olarak görülmesini yanlış buluyorum dedi.

 BAYRAMLARI TATİL FIRSATI OLARAK GÖRMEYİN

Samsun Müftüsü: Kurban Bayramı nı tatil fırsatı olarak görmeyin

Samsun Müftüsü Veysel Çakı, Kurban Bayramı nın nasıl geçirileceği ve kurban kesimi ile ilgili uyarılarda bulundu. İslam dininde bulunan iki bayramdan birinin Kurban Bayramı olduğunu hatırlatan Müftü Çakı, şöyle dedi:

Bayramlar komşuluk ve akrabalık ilişkilerini canlandığı, dargınlıkların sona erdiği, kapısı açılmayanların kapısının açıldığı bir gün. Özellikle son yıllarda bayramların bir tatil gibi görülüp, akraba dost ilişkilerine önem verilmemesi tatil beldelerinde geçirilmek üzere bir fırsat olarak görülmesini yanlış buluyorum. Bayramlarda özellikle akraba, anne ve baba,  dost,  komşularımızın kapılarını çalmamız onları ziyaret etmemiz gerekir. İnsanlarımızın yalnızlıklarını gidermemiz gerekir. Özellikle yardıma muhtaç insanların kesilen kurban etleriyle sevindirilmesi, yaşlı insanların huzur evlerinde, öksüz yetim çocukların, bakıma muhtaç insanların gönüllerinin ve dualarının alınması lazım. Tatil her zaman yapılabilir. Deniz kenarında lüks otellerde tatil fırsatı olarak görülmemesi gerekir. Bayram yılda iki defadır. Tatil beldelerine her zaman gidebiliriz. Ama iki bayramımız var. Bayramda esas olan maneviyatını yaşamak ve yaşatmaktır. Bayramın maneviyatına uygun şekilde geçirilmesi gerekmektedir. Doğru olan budur.  

Kurbanın Allah için bir fedakarlık olduğunu dile getiren İl Müftüsü Çakı, kurban kesen kişinin Mal benim için önemlidir. Ben malımı seviyorum, ama Allah ı daha çok seviyorum ve bu malımı onun rızasını sevgisini kazanmak için feda ediyorum demek istediğini kaydederek şöyle dedi:

Her dinin bir takım alametleri vardır. Kurban da İslam dininin önemli alametlerinden biridir. Müslüman ın dindarlığında samimi olduğunun bir göstergesidir. O nedenle niyet çok önemlidir. Yalnız Allah rızası için olmalıdır. Bu bir et ziyafeti değildir. Birinci gayesi Allah ın rızasını kazanmaktır. Kurban da esas olan paylaşmaktır. En ideali olanı kurban etinin 3 de 1 ini komşularına, 3 de 1 ini fakir fukaraya, 3 de 1 ini de kendi evinde tüketilmesidir. Ancak kalabalık geniş bir aile nüfusuna sahipse, maddi durumu çok iyi değilse tamamının kendi evinde tüketilmesinde bir sakınca yoktur.  

Kişinin kendi kurbanını kendisinin kesmesi gerektiğini söyleyen Müftü Veysel Çakı, Ama kesemiyorsa ehil olan bir kişi tarafından kesilmelidir. Asla hayvana eziyet edilmemelidir. Çünkü kurbanlık hayvanın kurban mahalline işkence edilerek ona zahmet verilerek, götürülmesi ibadetin ruhu ile bağdaşmaz. Aksi halde vebali de vardır diye konuştu.   

 EN ÇOK OKUNANLAR

Uzman çavuş ziyaretine gelen kadını öldürdü

1 Uzman çavuş ziyaretine gelen kadını öldürdü

4 belediye başkanı görevden alındı

2 4 belediye başkanı görevden alındı

Fındık fiyatlarında son durum! 13 Kasım Çarşamba il il fındık fiyatları

3 Fındık fiyatlarında son durum! 13 Kasım Çarşamba il il fındık fiyatları

Acemi sürücü, yol kenarındaki 3 araca çarparak durabildi

4 Acemi sürücü, yol kenarındaki 3 araca çarparak durabildi

Çanakkale'de tarihi eser operasyonu

5 Çanakkale'de tarihi eser operasyonu

Pompa görevlisinin darp edilip gasp edildiği anlar anbean kamerada

6 Pompa görevlisinin darp edilip gasp edildiği anlar anbean kamerada

Dün tahliye oldu, gece hasımları tarafından bacağından vuruldu

7 Dün tahliye oldu, gece hasımları tarafından bacağından vuruldu

Eğitimciler sigaraya savaş açtı

8 Eğitimciler sigaraya savaş açtı

13 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu

9 13 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu

Tutan da satan da alan da memnun

10 Tutan da satan da alan da memnun

hızWeb