HDP Lİ BAKANLAR İSTİFA ETTİ

Türkiye yi 1 Kasım seçimlerine götürmek için kurulan geçici Bakanlar Kurulu nun HDP li üyeleri AB Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslim Doğan görevlerinden istifa etti.

HDP Lİ BAKANLAR İSTİFA ETTİ

HDP li eski bakanlar, istifalarının ardından HDP Genel Merkezi nde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Ali Haydar Konca, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan a yönelik eleştirilerde bulundu.
AK Parti nin Cumhurbaşkanlığı tarafından görevlendirilerek 7 Haziran seçim sonuçlarına karşı savaş ve darbe konseptini devreye koyduğunu iddia eden Ali Haydar Konca, Seçim öncesinde saray tarafından tekmelenen çözüm masası, seçimden sonra tamamen devrilmiş, 90 lı yılları aşan, sıkıyönetim günlerini bile aratan bir savaş konsepti devreye konmuştur. Dolmabahçe mutabakatı ile aralanan barış kapısı sarayın ve AKP nin iktidar hesapları ile tamamen kapatılmış, Kürt illeri başta olmak üzere tüm Türkiye ye cehennem yerine çevrilmiştir dedi.
 
TBMM YE GETİRİLEN SAVAŞ TEZKERESİNE ONAY VERMENİN HİÇBİR MANTIKLI İZAHI OLAMAZ
 

AK Parti nin ve Cumhurbaşkanlığının sayısız demokrasi ihlalleri ve suç pratiğinin sahibi olduğunu savunan Konca, Devrilen sorum ve koalisyon masalarının sorumluluğu tam halklarımız tarafından bilinmesine rağmen HDP ve diğer muhalefet partilerine mal edilmiştir. AKP nin darbe ve savaş pratiğine karşı çıktığını söyleyip, TBMM ye getirilen savaş tezkeresine onay vermenin hiçbir mantıklı izahı olamaz. AKP nin bu uygulamalarına karşı çıkarken, seçim hükümetinde meydanı AKP ye bırakmak, darbe ve savaş konseptinin teşhiri konusunda pasif ve edilgen bir konuma düşmekte HDP dışında diğer muhalefet partilerinin tarihe geçen sorumsuzluk örneğidir diye konuştu. Seçim hükümetine dahiliyetimizi AKP nin tüm bu darbeci savaş uygulamalarına karşı kabinede mücadele ve teşhir etme amacımızı halkımızdan aldığımız yüzde 13.1 lik oy ve anayasal gereklilik olarak bugün bir kez daha hatırlatmak isteriz açıklamasında bulunan Konca, bugüne kadar kabinede AK Parti hükümetinin darbe ve savaş pratiğine karşı parti ilkeleri ve halkın değerleri doğrultusunda karşı koyduklarını belirterek, Müstakil bir hükümetin seçim kabinesinin iradesini gasp eden savaş tezkeresini gayri hukuku olarak TBMM ye sevk edilmesine karşı çıktık şeklinde konuştu. 

HDP Lİ BAKANLARIN İSTİFA ETMELERİNİN PERDE ARKASINDA NELER YAŞANDI?

Bakanlar Kurulu toplantısının başlamasından 1 saat sonra iki bakanın istifası geldi. Peki o 1 saatlik sürede neler yaşandı? Ali Haydar Konca; Biz bu seçim hükümetinde çatışma ortamını sonlandırmak için yer aldık ama Muş un Varto İlçesinde, Cizre de yaşananlar ortada. Biz bu nedenle de kendimizi başarısız görüyoruz dedi. Müslüm Doğan da; geçtiğimiz haftalarda iki bakanı istifaya davet eden Yalçın Topçu ile aynı karede, aynı hükümette yer almaktan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve bu nedenle istifa ettiklerini açıkladı.

İSTİFAYI BAŞBAKAN A SUNDULAR
Başbakanlık, Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ın istifalarını Başbakan Ahmet Davutoğlu na sunduklarını ve istifaların kabul edildiğini bildirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan Geçici Bakanlar Kurulu nun ikinci toplantısı saat 14.45 te Çankaya Köşkü nde başladı.

DAVUTOĞLU NDAN İLK YORUM

Toplantıda Geçici Bakanlar Kurulu nda görev alan Avrupa Birliği Bakanı Konca ile Kalkınma Bakanı Doğan, Bakanlar Kurulu üyeliğinden istifalarını Başbakan Davutoğlu na sundu.

Başbakan Davutoğlu, iki bakanın istifasını kabul ederek, anayasal zorunluluk gereği oluşturulan seçim hükümetinde yer almaları sebebiyle Konca ve Doğan a teşekkür etti.

Davutoğlu nun Konca ve Doğan a, hükümete katılmak kadar ayrılmanın da kendi kararları olduğunu ifade ettiği öğrenildi.

Geçici Bakanlar Kurulu nda boşalan iki bakanlık için en kısa zamanda görevlendirme yapılacağı kaydedildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

1 Taner Taşkın isyan etti...'Uyduruk bir penaltı'

3'lü görüşme gerçekleştirildi

2 3'lü görüşme gerçekleştirildi

Erhan Usta'dan yeşil ışık

3 Erhan Usta'dan yeşil ışık

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

4 Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık yıkıldı

Korku dolu gözlerle izlediler

5 Korku dolu gözlerle izlediler

Samsun'da şanslı büfe

6 Samsun'da şanslı büfe

Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

7 Taraftar Taner Taşkın'ı istifaya davet etti

21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

8 21 Ocak Pazartesi Samsun hava durumu! Akşam saatlerine dikkat!

Samsun'da kanlı kavga! Nargile ile...

9 Samsun'da kanlı kavga! Nargile ile...

Samsun'da bir kişi 4 şeritli yolu kapatmaya çalıştı

10 Samsun'da bir kişi 4 şeritli yolu kapatmaya çalıştı