BENİ ÜZEN HUSUS ŞU...

Başbakan Davutoğlu Konya da gazetecilerin sorularını yanıtladı

 BENİ ÜZEN HUSUS ŞU...

Başbakan Davutoğlu, HDP li iki bakanın istifasının ardından ilk kez konuştu. Davutoğlu; Bütün bakanlar halkın güvenliği ile yükümlüdür. Hizmetlerine teşekkür ettim ve bu izahatlari de onlara yaptım. Kapıya kadar onları uğurladım. Onlara demokratik usul ne ise o şekilde muamele edildi. Ama daha sonra yaptıkları açıklamada ellerine verilmiş bir metni okumak kimseye yakışmaz. İçerideki söylem ile dışarıdaki söylem taban tabana zıt. Bu arkadaşlarımızın birden HDP Genel Merkezi nde kimlik değiştirir bir şekilde bana ve Cumhurbaşkanımıza hakaret eder tavır almalarını kendilerine yakıştıramadım. O metnin nasıl yazıldığı herkesçe biliniyor. Yaptıkları açıklamayı kimin nasıl yazdığı malum dedi.

İşte Başbakan ın konuşmasından satır başları; 
Terör saldırılarıyla umarım bayram gölgelenmez. Kim ne yaparsa yapsın milletin kardeşliği ezelidir. Bu ülkeyi bölmek isteyenlere en güzel mesajı bayram namazında saf saf yan yana durarak veririz. Asırlarca böyle oldu kıyamete kadar da böyle olacak. Arefe gününü Konya da geçirmek benim için önemlidir. Şu anda Hac ve Arafat yolculuğunda olan hacılarımız tebrik ediyorum. Onların dularının tecellisi için biz de duada bulunalım diyorum.
 

HDP li BAKANLARIN İSTİFASI
Bu hükümet anayasal zorunluluk hükümetidir. Burada AK Parti, HDP, CHP gibi ilişkilerden daha çok yönetim boşluğu oluşturmadan ülkeyi yönetmek sorumluluğu var. Bu kabine AK Parti ya da koalisyon kabinesi değildir. Teklifimizi bütün partilerin vekillerine yaptık ve hükümet oluştu. Bu iki bakan arkadaşımız kendi iradeleri ile geldiler, kimse onlara baskıda bulunmadı. Onlara diğerlerine yaptığım gibi mektupla davette bulundum. Beni üzen husus şu, ayrılma kararı Bakanlar Kurulu nda açıklanırken son derece medeni idi, Cizre deki olayları neden olarak gösterdiler. Ülkede illegal yapılanmalar sürerken vekillerin, bakanların sorumluluğu öncelikle vatandaştır. Onların sorumluluğu o bölgede güvenlik güçlerini eleştirmek değil, o bölgedeki saldırıları yapanları eleştirmektir. Burada bir zihniyet farkı var. Bütün bakanlar halkın güvenliği ile yükümlüdür. Hizmetlerine teşekkür ettim ve bu izahatlari de onlara yaptım. Kapıya kadar onları uğurladım. Onlara demokratik usul ne ise o şekilde muamele edildi. Ama daha sonra yaptıkları açıklamada ellerine verilmiş bir metni okumak kimseye yakışmaz. İçerideki söylem ile dışarıdaki söylem taban tabana zıt. Bu arkadaşlarımızın birden HDP Genel Merkezi nde kimlik değiştirir bir şekilde bana ve Cumhurbaşkanımıza hakaret eder tavır almalarını kendilerine yakıştıramadım. O metnin nasıl yazıldığı herkesçe biliniyor. Yaptıkları açıklamayı kimin nasıl yazdığı malum.

MUHALEFETİN ELEŞTİRİLERİ
Muhalefetin söz söyleme hakkı yok. Onlara bu hükümete katılın dedik. CHP katılmayız dedi. Şimdi ne hakla bu hükümeti eleştiriyorlar. Her şeye hayır diyen CHP ve MHP nin söz söyleme hakkı olabilir mi? Kimse HDP nin arkasına saklanmasın. Bugün hükümette AK Parti hak ettiği sayı nispetinde temsil edilmektedir.
Kim ne derse desin Türkiye yi yönetim boşluğu içinde bırakmayız, herkes huzur içinde bayramını idarak etsin. Devlet mekanizması görev başındadır.  
 

CİZRE DE SANDIK KURULMASIN KARARI
Seçim güvenliğinin boyutu var. Bunlar bağımsız kararlardır. Kimse müdahil olamaz. Takviyeler yapıldı. Türkiye de huzur içinde seçim gerçekleşmesi için her türlü tedbir alındı. YSK nın kararları yargı kararları gibi bizim tartışacağımız kararlar değildir. 
7 Haziran da da baskılar ve yüzde 100 çıkan oy oranlarında da bir seçim hükümeti kurulabilseydi, değişiklikler yapılma kararı alınmıştı. O yapılabilmiş olsaydı oylar daha karma sandıklarda yapılabilirdi. Sen şuna oy verdin diye tehdit unsurları oluşturulamayacaktı o zaman, biz bu taşımalı sandık sistemini benimsiyorduk. Ama bir anlaşma mümkün olamadı. Şimdi alınan karar YSK nın kendi insiyatifi ile seçim güvenliği konusunda aldığı bir karardır. Bunun tartışılması doğru değlidir.
Bazı şehirlerimizde oluşabilecek riskler bazında güvenlik görevlilerimizi görevlendirdik. EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık fiyatlarında son durum! 12 Kasım Salı il il fındık fiyatları

1 Fındık fiyatlarında son durum! 12 Kasım Salı il il fındık fiyatları

Samsunspor'da şok! İsmail Uyanık istifa etti

2 Samsunspor'da şok! İsmail Uyanık istifa etti

Yüksel Yıldırım: 'Samsunspor'da bir şeyler doğru gitmiyor'

3 Yüksel Yıldırım: 'Samsunspor'da bir şeyler doğru gitmiyor'

İsmail Uyanık'tan 'para' tepkisi

4 İsmail Uyanık'tan 'para' tepkisi

Samsunspor'da Ertuğrul Sağlam sesleri

5 Samsunspor'da Ertuğrul Sağlam sesleri

Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü

6 Samsun'da korkunç kaza: 1 ölü

Kocasının iş yerine molotofkokteyli attı

7 Kocasının iş yerine molotofkokteyli attı

Başkan İsmail Uyanık'tan basın toplantısı

8 Başkan İsmail Uyanık'tan basın toplantısı

Samsun'da sıva yaparken düşen şahıs ağır yaralandı

9 Samsun'da sıva yaparken düşen şahıs ağır yaralandı

Samsun'da başkanlardan açılış

10 Samsun'da başkanlardan açılış

hızWeb