Sağlık ticarileştiriliyor

Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, sağlık sisteminin ticarileştirildiğini söyleyerek Sistemin başına ne geldiyse, bu yüzden geldi dedi

Sağlık ticarileştiriliyor

Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, sağlık sisteminin ticarileştirildiğini söylerek, paranın sağlığı yendiği dönemde sistemin başına ne geldiyse ticarileşme yüzünden geldiğini ifade etti.

KARA DELİK
Sağlık harcalamalarında yaşanan bütçe aşımı Sağlık Bakanlığı veya Sosyal Güvenlik Kurumu sunumlarında Kara delik olarak lanse edildiğini kaydeden Karacan, Sağlık harcamaları kara delik değil, zorunlu bir ihtiyaçtır. Örneğin evimizde bütçe yaparken, çocuğun okul masrafları, kredi borçları, evin ihtiyaçları ve sağlık harcamaları diye bütçeleme yapıyoruz. Varsayalım çocuğun kolu kırıldı, çocuğa Kusura bakma bütçemizi aşıyoruz mu? diyeceğiz? Diğer harcamalardan kısıp karşılıyoruz. Ya da bu kara delik mi oluyor? Devletin de çocuklarına böyle bakması lazım. Ekonomide buna kara delik denilirken aslında sağlıkta kocaman bir kara delik meydana getiriyoruz diye konuştu.

SAĞLIKTA ŞİDDETİN SEBEBİ DE BU
Sağlık uygulamalarıyla, sağlığın parasal uygulamalarının birbirine karışmış durumda olduğunu ifade eden Karacan şunları söyledi: Kanser ilaçları hastanelerden verilmeye başlandığında, hastanede devletin ihale ile aldığı nispeten ucuz ilaç kullanırsa ne olacak? Ya da doktorlar elde olan ilacı mı mecburen yazacak? Sağlık sistemimizin başına ne geldiyse ticarileşmesi yüzünden geldi. Örneğin doktor bugün şu kadar tahlil yapmak şu kadar hasta bakmakla yükümlü denildi. Özel hastanelerde doktorun yaptığı ciro kadar değeri var artık. Tamamen paranın sağlığı yediği döneme girmişken bizler sağlığımızı nasıl sağlayacağız? Sağlık böyle ticarileştirilince, hasta ve doktor para yüzünden karşı karşıya kalıyor. Para düşkünü, yeterince çalışmayan doktorlar; paragöz eczacılar varmış gibi görülüyor. Bunun en önemli nedeni de muayene katılım paylarının eczanelerden tahsil ediliyor oluşu. Bu kadar ticarileşmenin karşısında, hastaların sağlık profesyonellerine karşı saygısı da azalıyor. Sağlık ticarileştirildikçe, hatalı hamlelerin faturası bir şekilde ortaya çıkıyor.  

Zerrin SOMUNCU  EN ÇOK OKUNANLAR

İçerisinde şarap mayası bulunan 20 adet tarihi testi ele geçirildi

1 İçerisinde şarap mayası bulunan 20 adet tarihi testi ele geçirildi