ŞİMDİ DE BMW

BMW nin bir dizel modelinde emisyon değerlerinin Avrupa Birliği sınırlarını aştığının ortaya çıkmasıyla şirketin hisseleri düşüşe geçti

ŞİMDİ DE BMW

BMW X3 Diesel in emisyon değerlerinin Avrupa Birliği limitlerini aştığına ilişkin rapor nedeniyle BMW hisseleri düşüşe geçti.

Bir Alman dergisinin ünlü markanın X3 xDrive 20d spor modelin hava kirliliği için yapılan yol testlerinde Avrupa Birliği nin öngördüğü yasal sınırın 11 kat üzerine çıktığını yazmasıyla BMW AG nin hisseleri Frankfurt DAX Endeksi nde yüzde 9,3 oranında düştü. Derginin yaptığı haber, Cuma günü Volkswagen AG de patlak veren skandalın diğer otomobil üreticilerine de yayılabileceği endişelerini artırdı.

Alman Autobild dergisi, SUV tipi aracın yol testlerinin Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi (ICCT) tarafından yapıldığını bildirdi. Söz konusu uluslararası konsey, Volkswagen AG nin testlerdeki ve yoldaki dizel emisyon değerleri arasındaki farkı ortaya çıkaran kuruluş olarak gündeme oturmuştu. BMW ise otomobillerinde laboratuar testlerine yol testlerinden daha farklı cevap veren hiçbir sistem bulunmadığını belirtti.
Münih merkezli şirket, konsey raporuna cevaben yaptığı açıklamada; BMW nin emisyon test döngülerini herhangi bir şekilde değiştirme işlevi yoktur. Bütün emisyon sistemleri testler dışında da aktif kalmaktadır dedi.
BMW hisselerindeki aşağı yönlü hareket diğer Alman otomobil üreticilerinin hisselerinde de gerilemeye yol açtı. Mercedes markasının üreticisi Daimler AG hisseleri yaklaşık yüzde 4,2 düştü. Emsiyon skandalının merkezinde yer alan ve 2 günde değerinin üçte birini silen Volkswagen AG ise kayıplarının bir kısmını geri alarak yüzde 7 civarında yükseldi.
 

UZUN VADEDE TÜM ÜRETİCİLERİ ETKİLEYECEK
Frankfurt merkezli Bankhaus Metzler analisti Juergen Pieper, BMW nin yasadışı bir şey yapmış olduğuna dair kanıt olmadığını ancak uzun vadede dizel araç üreticilerinin skandaldan zarar görmesinin muhtemel olduğunu belirtti.
BMW nin dizel otomobil satışları geçtiğimiz yıl toplam satışarının yaklaşık yüzde 38 ini oluşturdu. 
ICCT tarafından geçen Ekim ayında yayınlanan bir çalışmaya göre, 15 yeni dizel aracın yol testlerinde ölçülen emisyonlar Avrupa limitlerden yaklaşık yedi kat daha yüksek bir ortalamada bulunuyor.
 

EN İYİ SENARYODA BİLE 3 KAT DAHA FAZLA KARBONDİOKSİT SOLUYORUZ
Son çalışmalar Avrupa da binek otomobillerin resmi ve gerçek egzoz gazı (CO2) emisyonları arasındaki farkın 2013 yılı itibariyle yüzde 38 e genişlediğini gösteriyor. Yani otomobillerin günlük kullanımda saldıkları karbondioksit (CO2 emisyonları ve yakıt tüketimi) laboratuvar testlerinde belirlenen sertifika değerlerinden ortalama üç kat daha yüksek.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da duygu dolu anma

1 Samsunspor'da duygu dolu anma

Tokat'ta kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiliyor

2 Tokat'ta kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiliyor

Otel odasında şüpheli ölüm

3 Otel odasında şüpheli ölüm

Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu

4 Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu

Zonguldak'ta dalgalar yıkıp geçti

5 Zonguldak'ta dalgalar yıkıp geçti

Yakalaması bulunan şahıs Düzce Polisi tarafından kıskıvrak yakalandı

6 Yakalaması bulunan şahıs Düzce Polisi tarafından kıskıvrak yakalandı

Şartlar eşit

7 Şartlar eşit

Erzincan-Sivas karayolu ulaşıma kapandı, çok sayıda araç yolda mahsur kaldı

8 Erzincan-Sivas karayolu ulaşıma kapandı, çok sayıda araç yolda mahsur kaldı

Midyat-Dargeçit arası trafik kazası: 5 yaralı

9 Midyat-Dargeçit arası trafik kazası: 5 yaralı

ATM hırsızları suçüstü yakalandı

10 ATM hırsızları suçüstü yakalandı