18 TÜRK HACIMIZDAN HABER ALAMADIK

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, basın toplantısı düzenledi.

 18 TÜRK HACIMIZDAN HABER ALAMADIK

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hac da meydana gelen 717 kişinin yaşamını yitirdiği izdiham faciası ile ilgili açıklama yaptı.

İşte Görmez in konuşmasından satırbaşları;
Böyle bir bayram gününde üzücü ve kara haberler veriyor olmaktan çok derin bir üzüntü duyuyorum. İslam toplumlarının başı sağolsun. Az önce geniş bir toplantı yaparak hadisenin içerisinde bulunanları dinledikten sonra sizinle paylaşmak istiyorum. Müzderife den Cemarat a gelen insan akını ile tekrar Mina ya dönen hacı adaylarının karşılaşması nedeniyle bu olay gerçekleşmiş. 717 hacı hayatını kaybetti, 863 hacı yaralandı. Muhtelif ülkelerden gelen hacılar hayatını kaybetti.
 

18 TÜRK HACIMIZDAN HABER ALAMADIK
O saatlerde o bölgede hacımız yoktu. orada o saatlerde bizim hacılarımızın olması yasaktır. Ama 2 seyahat acentasından 18 hacımıza henüz ulaşılamamıştır. Yaralılar içerisinden öncelikle tespit etmeye çalışıyoruz. telefonlarla kendilerine de ulaşılamıyor. En kısa zamanda bu bilgileri netleştirip, size ve milletimize müjdeli haberler verme arzusu içerisindeyim. İkinci üzücü haberi veriyoruz. Önce vinç kazası yaşandı, şimdi böyle çok daha üzücü bir faciayı iletmekten büyük acı duyuyorum. Hac ibadeti esnasında üzerinde durduğumuz en önemli husus; bir müminin kalbinin en az Kabe kadar değerli olduğu fikri üzerinde durduk. Bütün müslümanların bu konu üzerinde durması gerektiği anlaşılıyor.
 

CİDDİ BİR YÖNETİM SORUNU VAR
Görgü tanıklarının ifadelerini de dinledikçe; orada bir ciddi yönetim sorunu var. Fakat; bütün İslam dünyasının bu ibadeti daha güvenli nasıl yapabiliriz bunu tekrar ele almak zaruri olmuştur. Hac ibadeti güvenliği yeniden ele alınmalı. Bilhassa şeytan taşlama bölgelerinde genişletme çalışmaları yapıldı, ancak ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum, bu hadise nasıl meydana geldi?.
 

BİR MÜMİNİN KALBİ EN AZ KABE KADAR DEĞERLİDİR
İki hususa tekrar dikkat çekmek istiyorum; bir müminin kalbinin en az Kabe kadar değerli olduğu, ikincisi ise Hac ibadeti daha güvenlikli bir şekilde nasıl yapılmalı bununla ilgili bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Cenab-ı Hak kendilerine rahmet eylesin.
 

OLAY NASIL GELİŞTİ?
Böyle bir bayram gününde Kabetullah gibi bir yerde böyel bir haberi vermekten büyük acı duyuyorum. Müzderife den Cemarat a gelen insan akını ile tekrar Mina ya dönen hacı adaylarının karşılaşması nedeniyle bu olay gerçekleşmiştir. Önce düşme ile başlayıp arkadan da büyük bir izdiham yaşanmış. Hac ibadeti gençken yapılacak bir ibadettir. Tekerlekli sandalyelerle ağır hastalarla yapılabilecek bir ibadet değildir. Her şey sabah 8:30 ve 9:00 arasında yaşanıyor. Köprü ya da yürüyen merdivenle ilgili olmuş bir elim olay değil. Düz bir yol. Kaç Türk hacının yaralı olduğuna ilişkin net bir bilgi yok. Ancak Türk hacılardan ağır yaralı olan yok. Bunlar küçük yaralanmalar. EN ÇOK OKUNANLAR

Üzerine baza düşen çocuk öldü

1 Üzerine baza düşen çocuk öldü