BİZE VERSİNLER

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Mina da yaşanan faciada tedbir yönünden ciddi bir eksiklik olduğunu belirterek, Bize versinler, Türkiye oradaki organizasyonu kimsenin burnu kanamadan hac vazifesini yaptırır Allah ın izniyle dedi.

 BİZE VERSİNLER

Bayramı memleketi Karabük te geçiren Şahin, Eflani İlçesi nde düğün salonunda yapılan bayramlaşma programına katıldı. Konuşmasında Suudi Arabistan da meydana gelen faciaya değinen Şahin, Mekke de yaşanan ölümlerin üzerinde düşünmek gerektiğini belirterek, Buna kader , vade geldi , ecel deyip geçebilir miyiz? dedi. Mina da yaşananların Ecel-i kaza (Bir sebebe bağlı olarak değiştirilmesi takdir edilmiş ecel) olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

2 milyon insan hacı olacak gelmiş. 2 milyon insan çok değil. Geçtiğimiz günlerde İstanbul da teröre karşı miting yapıldı, 2 milyon insan vardı orada. Hiç bir olumsuzluk olmadan, hiç kimsenin burnu kanamadan dağıldılar. 2 milyon insanın Mekke de Arafat ta o geniş arazide ibadetlerini huzur içinde yapabilmeleriyle ilgili gerekli tedbirler alınabilir. Tedbir açısından ciddi bir noksanlık olduğunu düşünüyorum. Bir vinç devrildi, ölenler oldu. Daha önce kazalar oldu. Her yıl binlerce hacı dünyanın çeşitli bölgelerinden gelmiş hayatlarını kaybediyorlar. Üzüntümüz büyük mübarek bayramda. 750 nin üzerinde ölü. Bundan daha fazla da yaralı var. Çok az da olsa Türk vatandaşı da var. İnşallah sayısı artmaz. Tedbir bakımından eksiklik var.

Mekke ve çevresinin Suudi Arabistan toprakları içinde olduğunu, ama o kutsal mekanların tüm Müslümanlara ait olduğunu belirten Şahin, şöyle devam etti:

Oradaki güvenlik sorununu çözmek için Müslüman ülkelerin bir araya gelerek bir çözüm geliştirmelerinde yarar var. Efendim, Oradan gelen, buradan gelen sıkışmışlar birbirlerini ezmişler. Olacak şey mi? Dünyaya bunu nasıl izah edersiniz? İzahı var mı? Bine yakın insan, 750 kişi hayatını kaybetmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Kimse milliyetçilik yaptığımı düşünmesin. Bize versinler, Türkiye oradaki organizasyonu kimsenin burnu kanamadan hac vazifesini yaptırır Allah ın izniyle. Ücret de talep etmiyoruz. Suudi Arabistan hükümetine sesleniyorum; Verin bize, Türkiye ye. Türkiye olarak oradaki organizasyonu çok nizami bir şekilde hallederiz, çözeriz.

Suudi yetkililerin faciayla ilgili kurallara uymadıkları gerekçesiyle hacıları suçladığını hatırlatan Şahin, Kardeşim tedbiri sen alacaksın. Düzeni sen sağlayacaksın. Onları yönlendireceksin. Afrika dan gelmişler. Yol, iz bilmeyebilirler. Onları öğretecek, yol gösterecek sizsiniz. Yönlendirme levhaları, hatta insanlarla onlara rehberlik edecek sizsiniz. Bunun mazereti olamaz. İhmal sonucu ölümler meydana gelmiştir. Bundan sonra bunların yaşanmamasını diliyorum dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

19 Temmuz Cuma Samsun hava durumu! Kuvvetli yağışa dikkat

2 19 Temmuz Cuma Samsun hava durumu! Kuvvetli yağışa dikkat

Başkan Demir'den haber bekleniyor... En güzeli Samsunspor'a yakışır

3 Başkan Demir'den haber bekleniyor... En güzeli Samsunspor'a yakışır

Samsun'da eve baskın! 1 kadın tutuklandı

4 Samsun'da eve baskın! 1 kadın tutuklandı

Samsun'da koca dehşeti! Eşini sokak ortasında vurdu

5 Samsun'da koca dehşeti! Eşini sokak ortasında vurdu

Kahreden haberler peş peşe geldi: 1 binbaşı ve 1 asker şehit

6 Kahreden haberler peş peşe geldi: 1 binbaşı ve 1 asker şehit

Samsun'da yaşlı kadına şeytani tuzak! Başına geleni anladığında çok geçti

7 Samsun'da yaşlı kadına şeytani tuzak! Başına geleni anladığında çok geçti

Samsunspor dualarla yola çıktı

8 Samsunspor dualarla yola çıktı

Samsunspor'da oyunculara 'Buz' şoku

9 Samsunspor'da oyunculara 'Buz' şoku

Cenaze yolunda feci kaza: 1 ölü, 6 yaralı

10 Cenaze yolunda feci kaza: 1 ölü, 6 yaralı