MİNAREDEN ATLADI

İstanbul Kadıköy deki Haydarpaşa Camisi nin 47 metre yüksekliğindeki minaresine gizlice tırmanan base jumper sporcusu 40 yaşındaki Cengiz Koçak, fotoğrafları Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım mesajıyla yayınladı.

MİNAREDEN ATLADI

İstanbul Kadıköy deki Haydarpaşa Camisi nin 47 metre yüksekliğindeki minaresine gizlice tırmanan base jumper sporcusu 40 yaşındaki Cengiz Koçak, serbest atlayış yaptıktan sonra paraşütü ağacın dallarına takıldı. Atlayışını kameraya kaydeden Koçak, fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinde Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım mesajıyla yayınladı.
Kadıköy deki iki minareli Haydarpaşa Camisi ne ikindi namazı kılmak için giren Cengiz Koçak, namazdan sonra yanındaki arkadaşıyla birlikte minareye çıkmak için kapıları yokladı. Caminin minaresine çıkan bir kapının açık olduğunu fark eden Koçak, 47 metre yüksekliğindeki minarenin 42 nci metresindeki ikinci şerefeye çıktı. Koçak, aniden şiddetini artıran rüzgara rağmen, arkadaşının yardımıyla hazırlıklarını yaptıktan sonra kendisini boşluğa bıraktı. 

AĞAÇTA ASILI KALDI

Hemen paraşütünü açan Koçak, cami bahçesindeki 2 ağacın arasından geçmeye çalışırken paraşütü ağaçlardan birine takıldı. Ağaçta asılı kalan Koçak, kazayı yara almadan atlattı. Kemerini çözerek ağaçtan inen Koçak, daha sonra paraşütü toplayıp olay yerinden uzaklaştı. Koçak ın minareye nasıl çıktığını anlayamayan cami cemaatinden bazıları tepki gösterdi. Atlayışını kameraya kaydeden Koçak, minareden atlarken çektiği fotoğrafı sosyal paylaşım sitesi facebook taki hesabında, Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım mesajıyla paylaştı. 

MİNAREDEN İLK ATLAYIŞ

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere İran ve Gürcistan da kule, köprü ve yüksek binalardan atlayışlar yapan Cengiz Koçak, minareden yaptığı atlayışın bir ilk olduğunu söyledi. Base jump yaparken paraşütü açmak için belli bir yükseklik gerektiğini belirten Koçak, 42 metrenin bu tür atlayışlar için yeterli görülmediğini kaydetti. Minareden atlamayı çok istediğini vurgulayan Koçak, camide namaz kıldıktan sonra kapıları kontrol ettiğini belirterek şöyle konuştu:

Soldaki minarenin kapısı açıktı. 2 nci şerefeye çıkıp hazırlıklarımı yaptım. Rüzgar aniden sertleşti. Ancak çocukluk hayalim olan bu atlayışı gerçekleştirmek istedim. Atlayıp paraşütü açtım. Bahçedeki 2 ağacın arasından geçmeye çalışırken, sert rüzgar nedeniyle ağaçlardan birine çarptım.  

PARAŞÜTÜMÜ TOPLAYIP KAÇTIM

Cemaatin hemen çevresine toplandığını ve kendisini yabancı sanarak tepki gösterdiğini anlatan Koçak, Asılı kaldığım ağaçtan kemerimi çözerek indim. Paraşütümü toplayıp hemen oradan kaçtım. Cemaat en çok, Bu adam buraya nasıl çıktı? diye sordu diye konuştu.

Mersin ve Adana da yüksek minareli camiler bulunduğunu kaydeden Koçak, bu atlayışların hem camilere, hem de camilerin bulunduğu şehirlerin tanıtımına katkı yapacağını sözlerine ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Bodrum'da ekipleri alarma geçiren patlama

1 Bodrum'da ekipleri alarma geçiren patlama

Kamyonet park halindeki araçlara çarptı: 1 yaralı

2 Kamyonet park halindeki araçlara çarptı: 1 yaralı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki Ağrı'da

3 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki Ağrı'da

Beyoğlu'nda 22 yaşında erkek cesedi bulundu

4 Beyoğlu'nda 22 yaşında erkek cesedi bulundu

Önce kasadaki parayı sonra sigarayı istediler

5 Önce kasadaki parayı sonra sigarayı istediler