Tarihi Samsun Kalesi günyüzüne çıkıyor

Evliya Çelebi’nin 5 bin adımla saydığı Danişmentliler tarafından yapılan tarihi kale gün yüzüne çıkıyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, tarihi kalıntıların çevresinin camla kapatılarak teşhir edileceği proje hazırladıklarını söyledi

Tarihi Samsun Kalesi günyüzüne çıkıyor

Samsun da geçen ocak ayında altyapı çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan, 1192 yılında bölgeye gelen Danişmentliler tarafından yapılan kale surlarını kurtarma çalışmaları sürüyor. Kurtarma kazısı sonrasında 3 metrelik sur duvarlarının ardından, kazı alanın genişletilmesi çalışmaları sırasında 15’inci yüzyıla ait hamam da gün yüzüne çıkarıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, tarihi kalıntıların çevresinin camla kapatılarak teşhir edileceği proje hazırladıklarını söyledi. 

HAMAM BULUNDU
Samsun da geçen Ocak ayında İlkadım İlçesi, Pazar Mahallesi nde bulunan Şifa Hamamı nın Buğday Pazarı Caddesi ne bakan bölümünde yapılan altyapı çalışmaları sırasında tarihi bir duvar bulundu. 2 ay sonra bölgele Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ekibi tarafından kazı başlatıldı. Kazı çalışmaları sonrasında 3 metrelik kale sur duvarları ortaya çıkarıldı. Kazı alanın genişletilmesi sonucunda bölgede bir de 15 nci yüzyıla ait tarihi hamam gün yüzüne çıktı. 

EVLİYA ÇELEBİ ÖLÇTÜ
Anadolu Türk beyliklerinden Danişmentli lerin 1192 yılında bölgedeki Amisos Kalesi ni ele geçirememeleri üzerine, bu kaleye bir ok atımı uzaklıkta sahilde bataklık alana bu kaleyi inşa ettiği belirtildi. Denizden 8 metre yüksekliğindeki Samsun Kalesi nin o dönem içerisinde yüzlerce ev, dükkan, iki mescit ve Selçuklu komutanlarından Hızır Bey in yaptırdığı camiyi barındırdığı kaydedildi. 1640 yılında Samsun a gelen Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesi nde Çevresi 5 bin adım, 70 kulesi, 2 bin mazgalı ve kapısı ile leb-i deryada şadadi bina bir sengin abad idi diyerek anlattığı tarihi Samsun Kalesi’nde kazı çalışmaları devam ediyor.

ADETA TARİH FIŞKIRIYOR
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, kalıntıların bulunduğu bölgede 2 yıl önce başlatılan proje kapsamında ruhsatsız binaların yıkıldığını belirterek, Bölgede tek katlı binalar mevcut. Binalar temeli derin olmayan yığma yapılar olduğu için toprak altındaki kalıntılar bu zamana kadar zarar görmedi. Altyapı çalışmaları sırasında tesadüfen kale kalıntıları ortaya çıktı. Şimdi kazı alanı genişledikçe adeta tarih fışkırıyor. Tarihi Samsun kalesinin ve tarihi bir hamamın kalıntıları gün yüzüne çıkıyor. Bunlar çok sevindirici gelişmeler. O bölge için hazırlanan proje kapsamında, ruhsatsız diğer binaların yıkımı için çalışmalar sürüyor. Bazı bina sahipleri yargı yoluna gittikleri için kamulaştırma davaları devam ediyor. Davalar sonuçlandıkça binalar yıkılacak. Alan genişledikçe bulunan kalıntıların artacağına inanıyorum.  

TARİHİ TAŞHAN YIKILMIŞ
Kalıntılarla aynı bölgede yer alan tarihi Taşhan ın bir kısmının geçmişte yol yapım çalışmalarında yıkıldığını tespit ettiklerini kaydeden Çakır şunları anlattı: Taşhan’ın bir kısmının ne zaman yıkıldığına dair kesin bir tarih yok. Ancak yapının bir bölümünün yıkıldığı bilgisi kesin. Biz de hazırladığımız proje ile tarihi dokunun zarar gördüğünü bölümünü sadece cam kullanarak yeniden yapacağız. Ayrıca Samsun Kalesi sur duvarları ile tarihi hamam duvarlarını da cam kafeslerle çevreleyip bu şekilde teşhir edeceğiz. Yapılacak peyzaj çalışmasıyla buram buram tarih kokan bir alan oluşturulacak. Kale surlarının ortaya çıkarılması çok heyecan verici. Evliya Çelebi’nin çevresini 5 bin adımla ölçtüğü kaleden günümüzde geriye çok fazla bir kalıntı olmaması bizi üzüyordu. Ancak bulunan bu yeni kalıntılar çok sevindirici. Kale surlarının kentimizin turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.  

İLK KALINTILAR 1991 DE BULUNDU
Samsun Kalesi nden ilk kalıntılar 1991 yılında bulundu. 2 metre yükseklikteki 13 metre uzunluğunda kale duvarı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Korunması Gereken Kültür Varlığı olarak tescil edildi. 2008 yılında İlkadım İlçesi Kale Mahallesi Büyük Cami çevresinde yapılan çevre düzenleme çalışmaları sırasında kale duvarının küçük bir kısmı daha ortaya çıkarıldı.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Nevşehir'de hareketli dakikalar: 4 kişi yakalandı

1 Nevşehir'de hareketli dakikalar: 4 kişi yakalandı

Malatya'da silahlı bıçaklı kavga: 2 yaralı

2 Malatya'da silahlı bıçaklı kavga: 2 yaralı

hızWeb