Eczacılardan ilaç feryadı

Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, kanser ilaçları ile ilgili uygulamanın ikinci defa ertelendiğini belirterek, Hastalar ilacına zamanında ulaşamıyor, SSK günlerine mi döneceğiz? diye sordu

Eczacılardan ilaç feryadı

Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, 20 Temmuz da başlanması planlanan kanser ilaçlarının devlet hastanelerinden verilmesi uygulamasının yeniden ertelenerek 1 Ocak 2016 ya bırakıldığını belirterek endişelerini dile getirdi.  

FAYDALI OLMAYACAK
Uygulamaya en başından bu yana eczacılar olarak tepkili olduklarını ifade eden Karacan, Uygulamanın hem vatandaşların sağlığı hem de devletin ekonomisi açısından çok faydalı olacağını düşünmüyoruz. Biz 2005 yılından önce SSK hastalarını, SSK hastanelerinde muayene edip, ilaçlarını da aynı binalar içinde bulunan eczanelerde temin ediyorduk. Madem bu kadar kolay ve uygulanabilir bir sistemdi, neden biz o uygulamadan vazgeçtik? O dönem bu uygulamadan vazgeçerken kuyruklardan şikayet ediliyordu, şimdi o kuyruklar geri gelecek. Bugün eczaneye gelen hasta hiç olmasa bile 1 saat içinde ilacını alabiliyorken, hastaneden Pazartesi günü ilaç isteyip Perşembe günü ilacına kavuşabilen hastaların şikayetleri şu anda bize ulaşıyor dedi.

KOŞULLAR UYGUN DEĞİL
2005 yılından önce yüksek rakamlı ilaç ihalelerinden dolayı devletin zarara uğradığını ifade eden Karacan şunları söyledi: Önümüzdeki dönemde bunları tekrar yaşamayacağımız manasına gelmez. Hastanelerin bu ilaçları saklama koşulları uygun mu? Şu anda tam olarak hazır olmadığını bizler biliyoruz. Ayrıca hastanelerde bilinçli olarak hastalara ilaç verecek eczacıların istihdam edilmediğini de biliyoruz. 2005 ten önce doktorun yazdığı ilaç yerine, hastane stoğunda olan aynı endikasyona sahip başka bir ilaç elimize tutuşturuldu veya doktorlara hastane eczanesinde olan ilaçları yazması konusunda baskı yapılırdı ülke ekonomisine faydalı olması için. Peki biz ülke ekonomisi için yapılan bu sağlıksız uygulamayı kanser ilaçlarında da yaşayacak mıyız? Her zaman söylediğimiz gibi,  önümüzdeki yıllarda büyük sorunlar yaşamamak için bu uygulamadan vazgeçilmelidir.  

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb