KÖYDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA

Burdur da yeterli antrenman sahası olmadığı için oturduğu köyde antrenman yapan 18 yaşındaki Yasemin Zengin, kısıtlı imkanlara rağmen dağ koşusunda milli takımla dünya şampiyonu oldu.

KÖYDEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA

Burdur merkeze bağlı Gökpınar Köyü nde oturan Yasemin Zengin, 5 yıl önce antrenör Asım Yüz ün yönlendirmesiyle atletizmle tanıştı. Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan ailenin iki çocuğundan büyüğü olan Yasemin Zengin, dağ kros dalında çalışmalarını yoğunlaştırdı. Burdur da yeterli antrenman sahası olmadığı için köyündeki doğal ortamda antrenman yapmaya başlayan Yasemin Zengin, kısa zamanda önemli başarılar elde etti. Her gün kent merkezinden 30 kilometre uzaklıktaki köye giden, antrenörünün belirlediği 4 kilometrelik parkurda koyun sürüleri arasında çalışan Yasemin Zengin, 2013 yılında Fransa nın Marsilya kentinde yapılan Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu nda bireysel olarak 9 uncu, milli takımla dünya şampiyonu oldu. Zengin, 15 Ağustos ta Romanya nın Buşteni kentinde yapılan Genç Bayanlar 4800 metre Dağ Koşusu Balkan Şampiyonası nda bireysel olarak 9 uncu, milli takımla ise ikincilik kürsüsüne çıktı. Yasemin Zengin yurtiçinde de çeşitli dereceler elde etti.

İLK YILINDA İKİNCİ OLDU

2010 yılından bu yana Yasemin Zengin ile çalışan antrenör Asım Yüz şunları söyledi:

Yasemin ilk senesinde Adana da 2 bin metre yıldızlar kros müsabakasında Türkiye ikincisi, aynı yıl içerisinde Türkiye dördüncüsü oldu. Daha sonra ferdi olarak Türkiye Kros Ligi nde yarışmaya başladı. 2013 yılında Denizli Çal da yapılan seçmelerde Yıldızlar Dağ Milli Takımı na seçildi. Bu sene de Akseki de yapılan balkan şampiyonası ve dünya şampiyonası seçmelerinde gençler kategorisinde milli takıma seçildi ve Romanya da ülkemizi temsil etti.  

KÖYDE ÇALIŞIYORUZ

Yasemin Zengin in kısıtlı imkanlarla başarılı sonuçlar elde ettiğini aktaran antrenör Yüz sözlerini şöyle sürdürdü:

5 yıl içersinde hem Türkiye derecesi hem de milli takımda başarılı sonuçlar elde ederek hem ilimizi hem de ülkemizi başarıyla temsil etti. Bu benim için gurur kaynağı. Şimdi önümüzde ekim ayında başlayacak Gençler Kros Ligi organizasyonu var. Onun hemen arkasından Gençler Avrupa Kros Milli Takım seçmeleri var. Çalışmalarımızı köyde yapıyoruz. Kısıtlı imkanlarımızla, şartlarımızı zorlayarak sporcuma destek vermeye çalışıyorum. Bu zor şartlarda çalışıp istediğimiz başarıyı elde edeceğimize inanıyorum.

İMKANSIZLIK İÇİNDE ÇALIŞIYORUM

Atletizmle lise yıllarında tanıştığını kaydeden Yasemin Zengin ise duygularını şöyle dile getirdi:

İlk yılımda dereceler yaptım. İkinci yılımda ise milli takıma girdim. Fransa da ferdi olarak dünya 9 uncusu oldum. Takım olarak birinci olduk. Romanya da ise takım olarak ikinci olduk. Asım hocama ve bana maddi manevi destek olan herkese teşekkür ediyorum. İmkansızlık içinde çalışıyorum. Katıldığım yarışmalarda ilimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ediyorum.

Bir taraftan müsabakalara, diğer yandan üniversite sınavına hazırlanan Yasemin Zengin, hedefinin Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu nu kazanmak olduğunu söyledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Asfalt yüklü kamyon devrildi! 1yaralı

1 Asfalt yüklü kamyon devrildi! 1yaralı

Bilecik'te bıçaklı kavga: 3 yaralı

2 Bilecik'te bıçaklı kavga: 3 yaralı

Edremit'te uyuşturucu operasyonu 2 tutuklama

3 Edremit'te uyuşturucu operasyonu 2 tutuklama

Bursa'da 250 personelli ahlak operasyonu

4 Bursa'da 250 personelli ahlak operasyonu

Yayalara çarpan otomobil ters şeride geçerek başka bir otomobil ile çarpıştı: 2

5 Yayalara çarpan otomobil ters şeride geçerek başka bir otomobil ile çarpıştı: 2

Şanlıurfa Valisi Suriye'den atılan roketle yaralananları ziyaret etti

6 Şanlıurfa Valisi Suriye'den atılan roketle yaralananları ziyaret etti

Takla atan otomobilde iki kişi yaralandı

7 Takla atan otomobilde iki kişi yaralandı

Ok gibi bariyerlere giren sürücüyü emniyet kemeri kurtardı

8 Ok gibi bariyerlere giren sürücüyü emniyet kemeri kurtardı

TEM otoyolunda feci kaza: 1 ölü

9 TEM otoyolunda feci kaza: 1 ölü

İstanbul'da helikopter destek uyuşturucu operasyonu

10 İstanbul'da helikopter destek uyuşturucu operasyonu