OKUL KANTİNLERİNE YENİ DÜZENLEME

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Okul kantinlerimizde gazlı içecek ve cips gibi ürünlerin satışı yasaklanacak dedi

OKUL KANTİNLERİNE YENİ DÜZENLEME

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı olarak üç bakanlık bir arada Sağlıklı Kantin uygulaması konusunda çalışmalar yaptığını, uygulamanın bu eğitim öğretim yılında başlayacağını belirterek, Bir defa gazlı içecekler, cips türü yiyecekler tamamen kantinlerde yasaklanıyor dedi.

Müezzinoğlu, ülkenin geleceğinin öğrenciler, gençler ve eğitim camiası olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

Güçlü medeni bir ülke olmak istiyorsak merkeze eğitimi almamız lazım. Çocuklarımıza da eğitimde aklını kullanabilen, analiz yapabilen, ezberden daha çok analizlerini geliştirebilen, düşünce üretebilen özgülüğünü ve saygınlığını merkeze alan bir eğitim dönemi temenni ediyorum. Gençlere her zaman söylediğim üç kelime, bu ülke insanının çocuklarının gençlerinin öz değerleri, öz saygısı ve öz güveni olmalı. Öğretmenlerimiz de, öğrencilerimiz de bu anlamda özellikle anneler de babalar da evlatlarımıza, çocuklarımıza gençlerimize ne kadar güçlü öz değer, ne kadar güçlü saygı ve öz güven yansıtabilirsek ülkemizin yarınları çok daha çağdaş modern ve medeni olacaktır.

Sağlık Bakanlığı olarak sağlıklı birey , sağlıklı aile ve sağlıklı toplum kavramlarına büyük önem verdiklerine işaret eden Müezzinoğlu, sağlıklı bireyi merkeze aldıklarında iki konunun öne çıktığını, bunlardan birincisinin sağlıklı beslenme , ikincisinin de hareketli yaşam olduğunu vurguladı.


SAĞLIKLI KANTİN UYGULAMASI BAŞLIYOR

Müezzinoğlu, Sağlıklı Kantin uygulamasını hayata geçireceklerine dikkati çekerek, şunları ifade etti:

Sağlıklı beslenmede özellikle öğrencilerimiz, kantinlerde bu kültürü yerleştirebilmek adına Sağlıklı Kantin uygulamasını sağlıklı beslenmenin kültüre dönüşmesinin örneklerini buralarda okul kantinlerinde görecekler. Velilerden de annelerden, babalardan da mutfaklarını ve buzdolaplarını sağlıklı beslenmenin kültürüne uygun mutfaklar... Özellikle anneler ve aileler, çocukları okula gönderirken mutlaka kahvaltı ettirelim. Kahvaltı en sağlıklı, olmazsa olmaz öğünlerdir. Mutlaka kahvaltı yaptırarak ki, çok şükür zeytini, peyniri, yumurtası, domatesi, biberi, sütü bol olan bir ülkeyiz. Bunlardan çocukların damak tadına göre bir kültüre dönüştürecek ama mutlaka sabah kahvaltısını merkeze alan bir anlayışı, biz de Sağlıklı Kantin uygulamasıyla sağlıklı beslenme kültürünü güçlendirmeye çalışıyoruz.

Uygulamanın içeriğine de değinen Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

Şimdi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı olarak üç bakanlık bir arada bu bağlamda çalışmalar yapıyor. Bir defa gazlı içecekler, cips türü yiyecekler tamamen kantinlerde yasaklanıyor. Meyve, ayran, süt, peynir ve bu anlamda yine destek olsun diye sandviçler ama peynirli, domatesli, biberli şeklindeki sandviçler. Özellikle cips türü yiyecekler ve gazlı içeceklerin yasak olmasının, Sağlıklı Kantin algısına güçlü bir katkı sağlayacağına inanıyorum.

Bakan Müezzinoğlu, uygulamanın tüm okul kantinlerinde geçerli olacağını da sözlerine ekledi. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da yangın faciası! Alev alev yanıyor

1 Samsun'da yangın faciası! Alev alev yanıyor

Samsunlu şehit Binbaşı Zafer Akkuş'un cenaze programı belli oldu!

2 Samsunlu şehit Binbaşı Zafer Akkuş'un cenaze programı belli oldu!

Samsunspor o futbolcuyla yollarını ayırdı!

3 Samsunspor o futbolcuyla yollarını ayırdı!

Samsun şehit binbaşı Zafer Akkuş'u karşıladı

4 Samsun şehit binbaşı Zafer Akkuş'u karşıladı

Adana'da meyhaneye silahlı saldırı: 3 yaralı

5 Adana'da meyhaneye silahlı saldırı: 3 yaralı

Meteorolojiden Samsun için son dakika uyarısı!

6 Meteorolojiden Samsun için son dakika uyarısı!

Samsunspor formaları hayran bırakıyor... Asalet, Ateş tamam, sıra 'Güç'te!

7 Samsunspor formaları hayran bırakıyor... Asalet, Ateş tamam, sıra 'Güç'te!

Yüksel Yıldırım: 'Rekor kırmanızı istiyorum'

8 Yüksel Yıldırım: 'Rekor kırmanızı istiyorum'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Samsun'da

9 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Samsun'da

Samsun'da 26 yaşındaki gencin acı ölümü

10 Samsun'da 26 yaşındaki gencin acı ölümü