DOLAR REKORA KOŞUYOR

Küresel hisse senedi piyasaları Çin den gelen kötü veriler ve emtia şirketlerindeki çöküşün önderliğinde düşmeye devam ederken, Dolar haftanın ikinci işlem gününe tarihi zirvesine yakın bir seviyede başladı

DOLAR REKORA KOŞUYOR

Küresel piyasalarda yoğun veri ve haber akışı ile sıcak bir hafta yaşanıyor. Çin den ekonomik aktiviteye dair gelmeye devam eden olumsuz verilerin dünyanın ikinci büyük ekonomisinde soğumaya işaret etmesi, ABD de FED başkanlarından gelen karışık sinyaller ve enflasyon beklentisinin 6 yılın düşüğüne gerilemesi ile küresel büyümeye ilişkin endişelerin artması emtia fiyatlarını aşağı çekti. Küresel hisse senedi piyalasarı emtia şirketleri öncülüğünde sert düşüşler yaşarken bir yandan da Volkswagen den başlayıp pek çok büyük otomotiv markasına sıçrayan emisyon skandalının etkisi ile dev otomotiv şirketlerinin hisseleri de satış baskısı altında bulunuyor. 
Yurt içinde ise dün küresel piyasalara paralel olarak satıcılı bir seyir izlendi. Borsa İstanbul yüzde 1,74 değer kaybetti. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11,61 ile son 1,5 yılın en yüksek seviyesini gördü.

DOLAR ZİRVEYE YAKIN
Geçtiğimiz Perşembe günü 3,0750 ile yeni tarihi zirvesini gören Dolar, güne 3,0630 TL ile rekor seviyesine yakın başladı. Euro/TL ise 3,4520 seviyesinden alıcı buluyor. Önceki kapanışta Dolar/TL 3,0520 ve Euro/TL 3,4050 olmuştu.
Sepet Kur 3,25 üzerinde, Euro/Dolar paritesi ise 1,1275 seviyesinde işlem görüyor.

BORSA İSTANBUL DA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR
Haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,74 değer kaybederek 73.314,99 puandan kapatan Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100) güne yüzde 0,61 düşüşle 72.865,88 başladı.

ASYA SERT DÜŞTÜ
Asya piyasalarında sert düşüş bugün de devam etti. Japon Nikkei 225 Endeksi nde kayıp yüzde 4,05 olurken Topix Endeksi yüzde 4,39 değer kaybetti. Böylece Japon borsası 9 ayın en sert düşüşünü yaşadı. Hong Kong Hang Seng Endeksi ndeki ise kayıplar yüzde 3 ü aştı. 
Almanya da enflasyon, Euro Bölgesi nde ve ABD de tüketici güven endeksleri Bugün yurtdışında beklenen veriler arasında yer alıyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

1 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

2 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Terminalde şüpheli koli alarmı

3 Terminalde şüpheli koli alarmı

Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

4 Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

5 Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı