Çarşamba’da ‘Yeni Öğretim Yılı’ Etkinliği

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde 2015-2016 Eğitim-Öğretim Döneminin başlaması sonrasında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Çarşamba’da ‘Yeni Öğretim Yılı’ Etkinliği

Çarşamba İlçesi Anafartalar İlkokulu’nda gerçekleştirilen programda Yeni Eğitim Öğretim dönemine ilişkin önemli açıklamalar yapıldı. Yapılan programa İlçe Kaymakamı Caner Yıldız, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Tuncer İğneli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir, Çarşamba Devlet Hastanesi Baştabibi Turan Bilgin, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda veli katıldı.

Anafartalar İlkokulu’nda yapılan etkinlikte açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ali İşyapan, “Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasına ilköğretimlerin gösterdiği etki bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bugün hep birlikte öğrencilerimizi kucaklarken, velilerimizi de görmek istiyoruz. Yeni Eğitim-Öğretim yılının İlçemize ve Ülkemize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ise, yeni- eğitim öğretim yılında başarıyı daha da arttırmayı hedeflediklerini belirtti. Özdemir, “Yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Tarihe baktığımızda eğitimin, bilimin gücünü keşfeden milletler görkemli medeniyetler kurmuşlardır. Gelişmiş ülkelerin eğitime ve bilime yapılmış yatırımlarla yaşam standartlarının arttığını hep birlikte görmekteyiz. Ülkemizde de gelişmiş ülkelerin arasında yer alınması için eğitime önemli bir kaynak ayrılmakta. İlçemizde de eğitim alanında önemli yatırımlar gerçekleştirildi. İlçemize yapılan çalışmalarla birlikte çok sayıda yurt ve lise binalarını kazandıracağız. Okullarımızda derslik başına düşen öğrenci sayımız Türkiye Standartları’ndan da iyi bir derecede. Bunun için İlçemizi geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da başarılı bir tablo çizmesini sağlayacağız. İlçemizi Samsun sıralamasında ilk 3’e yerleştirebilmek için var gücümüzle çalışacağız.” diye konuştu.

Programa katılan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ise yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı geçmesini diledi. Dündar, “İlçemize 30 bine yakın öğrencimizle, 2 bin civarında öğretmenlerimizle yeni bir eğitim yılına başlıyoruz. Yeni öğretim yılında daha büyük başarılara hep birlikte imza atacağız. Geride bıraktığımız 10-12 yılda okullaşma ve eğitim adına çok büyük çalışmalar oldu. Çarşamba ilçesi diğer alanlarda olduğu gibi, eğitim alanında da büyük mesafeler kat etti. Bunu yeterli görmüyoruz. Daha fazlasını yapmak için tüm gayretimizi göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Çarşamba İlçe Kaymakamı Caner Yıldız da, eğitim alanında önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, şunları söyledi, Ne kadar bilgi ile donatılırsak, hem insan olarak, hem de ülke olarak o kadar yükseliriz. Çarşamba’ya baktığımızda okullaşma oranımız %98. Bu 4-5 yıl önce lise okullaşmaları %60 civarlarındaydı. İnşallah kısa süre içerisinde bu oranı %100’e getireceğiz. Fiziki şartlarımız da gayet iyi. Derslik başına 24 öğrencimiz düşüyor. Bu çok güzel bir rakam. Yeni yatırımlarımız var. Uzak mahallelerimizden gelen çocuklarımız ne kadar taşımalı olarak gelseler de, zorluk yaşayabiliyorlar. Bunun için de Ortaöğretim’de yurtlardan faydanılmasını arzu ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanımızın katkılarıyla bir 200 kişilik kız yurdu yapıyoruz. Bunun yanında İlçe Kaymakamlığı olarak 200 kişilik bir yurt daha yapıyoruz. Önümüzdeki yıl yapacağımız 200 kişilik erkek yurdunun ardından Çarşamba’da 600 öğrencimize yurt imkanı sağlayacağız.”EN ÇOK OKUNANLAR

Camiye gelmeyince öldüğü ortaya çıktı

1 Camiye gelmeyince öldüğü ortaya çıktı

Cinayet zanlısının üzerinden cephanelik çıktı

2 Cinayet zanlısının üzerinden cephanelik çıktı

Köpek saldırısı sonucu dağda mahsur kalan vatandaş 5 saat süren operasyonla kurt

3 Köpek saldırısı sonucu dağda mahsur kalan vatandaş 5 saat süren operasyonla kurt

Kazada yaralanan şahıs yaşam savaşını kaybetti

4 Kazada yaralanan şahıs yaşam savaşını kaybetti

Sincan Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi trafik kazası geçirdi

5 Sincan Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi trafik kazası geçirdi

Tekirdağ'da korkutan yangın

6 Tekirdağ'da korkutan yangın

Yolcu otobüsünün çarptığı otomobil takla atıp karşı şeride geçti: 2 yaralı

7 Yolcu otobüsünün çarptığı otomobil takla atıp karşı şeride geçti: 2 yaralı