Odü’de Akademik Açılış

Ordu Üniversitesinin 2015-2016 akademik yılı açılış töreni Cumhuriyet Yerleşkesinde yapıldı.

Odü’de Akademik Açılış

Tıp Fakültesi Morfoloji binası konferans salonunda gerçekleştirilen törene Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Albay Garip Gümüş, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Şaşmaz, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın sunumuyla devam etti. Tanıtım filmi eşliğinde katılımcılara bilgi veren Rektör Yarılgaç, Ordu Üniversitesinin gün geçtikçe gelişip büyüdüğünü ve Ordu iline hareketlilik kazandırdığını söyledi.

NEREDEN NEREYE

Konuşmasında Ordu Üniversitesi hakkında teknik bilgi veren Yarılgaç, şöyle konuştu: Bugün bakıldığında 10 fakültemiz, 3 yüksek okul ve 10 meslek yüksek okulu ve 205 aktif bölüm ile faaliyetimizi sürdürüyoruz. 2006-2007 döneminde 5 bin 547 olan öğrenci sayımız yeni açılan bölümlere alınan öğrenciler ve ek kontenjanla 19 bin 394’e yükseldi. Akademik personel sayımız 2006’da 118 iken bugün 641 oldu

Üniversitenin Erasmus değişim programları kapsamında AB üyesi 17 ülkede 72 farklı üniversiteyle ikili anlaşması bulunmakta olup 2010 yılından günümüze toplam 204 değişim gerçekleştiğini anlatan Yarılgaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Farabi değişim programı kapsamında 87 üniversiteyle işbirliği yapılmıştır. 2010 yılından günümüze kadar 159 öğrencimiz ülkemizin farklı üniversitelerine gitmiştir. AR-GE faaliyetleri kapsamında merkezi araştırma laboratuvarında 22, Tıp fakültesinde 14, Fen Edebiyat Fakültesinde 9 ve Ziraat Fakültesinde 9 olmak üzere toplam 54 laboratuvar oluşturulmuştur.”

“TAŞI SIKIP SUYUNU ÇIKARIN”

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu da, öğrencilere kendilerine güvenmeleri ve kararlı bir tutum sergilemeleri tavsiyesinde bulundu. Vali Balkanlıoğlu, “Daha bir yıl önce lise öğrencisi iken bugün üniversite öğrencisi oldunuz. Sorumluluklarınız artıyor. Asıl sorumluluk mezun olduktan sonra başlıyor. Herşey kendinizde bitiyor. Ben bu işi yaparım demeniz ve kendinize güvenmeniz gerekir. Ben bu işi yaparım taşı sıkar suyunu çıkarırım demeniz gerekir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, 2015-2016 yılında Ordu Üniversitesi fakültelerini Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavı puan türü açısından birincilikle kazanan ve yetenek sınavlarında performansları neticesinde en yüksek puanla yerleşen öğrencilere Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından tablet verildi. Program, 2015-2016 akademik yılı açılış töreni, 2015 yılı itibari ile profesör ve doçent kadrosu alan öğretim üyeleri için biniş giyme töreniyle devam etti.

YENİ AKADEMİSYENLER

2015 yılı itibari ile profesör kadrosu alan öğretim üyeleri:

Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Çankaya, Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Baş, Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Bitki Besleme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Özkutlu, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai Tarakçı ile Doçent kadrosu alan Öğretim Üyeleri Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban Tekşan, Fen Edebiyat Fakültesi Yabancı Diller Bölümü İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Parlak, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Balıkçılık Yönetimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Aydın, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Yetiştiricilik ve Balık Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Çiftçi, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Deniz Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evren Tunca, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Şekeroğlu, Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Enginyurt.EN ÇOK OKUNANLAR

19 Temmuz Cuma Samsun hava durumu! Kuvvetli yağışa dikkat

1 19 Temmuz Cuma Samsun hava durumu! Kuvvetli yağışa dikkat

Başkan Demir'den haber bekleniyor... En güzeli Samsunspor'a yakışır

2 Başkan Demir'den haber bekleniyor... En güzeli Samsunspor'a yakışır

Samsun'da yaşlı kadına şeytani tuzak! Başına geleni anladığında çok geçti

3 Samsun'da yaşlı kadına şeytani tuzak! Başına geleni anladığında çok geçti

Samsunspor'da oyunculara 'Buz' şoku

4 Samsunspor'da oyunculara 'Buz' şoku

Samsunspor dualarla yola çıktı

5 Samsunspor dualarla yola çıktı

Başkan İsmail Uyanık idman kaçırmıyor

6 Başkan İsmail Uyanık idman kaçırmıyor

Cenaze yolunda feci kaza: 1 ölü, 6 yaralı

7 Cenaze yolunda feci kaza: 1 ölü, 6 yaralı

Samsun dahil 11 ilde eş zamanlı operasyon: 20 gözaltı

8 Samsun dahil 11 ilde eş zamanlı operasyon: 20 gözaltı

Samsun'da torbacı operasyonu: 1 tutuklama

9 Samsun'da torbacı operasyonu: 1 tutuklama

Ladik Belediyespor'da istifa depremi

10 Ladik Belediyespor'da istifa depremi