Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Savaş Ve Zorunlu Göçün Çocuk Ruh Sağlığı’na Etkisi

Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, savaş ve zorunlu göçün, çocuk ruh sağlığına etkileri konusunda bilgi verdi.

Savaş Ve Zorunlu Göçün Çocuk Ruh Sağlığı’na Etkisi

Özellikle Ortadoğu ülkelerinde yaşanan iç çatışmalar ve savaş ortamı ve bunlarla ilişkili zorunlu göç durumunun önemli bir gündem maddesi haline geldiğini dile getiren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, milyonlarca insanın zorunlu olarak göçmen durumuna geldiğini belirtti. Ayrıca Karabekiroğlu, savaşlar ve göçler sebebiyle yüzbinlerce göçmen çocuğun çok zor şartlarda yaşamak zorunda kaldığını söyledi.

“ÇOCUKLARDA TRAVMA ETKİSİ ORTAYA ÇIKABİLİR”

Yaşanan şiddet olaylarına maruz kalmanın ve göçmen durumuna düşmenin çocuk ruh sağlığı üzerine etkileri üzerine açıklama yapan Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, “Savaş ya da terör saldırılarda ölenlerin yakınları, saldırıda yaralananlar, olay yeri yakınında olup da yaralanmadan etkilenenler ve tanık olanlar ruhsal olarak doğrudan ve şiddetle etkileneceklerdir. Öte yandan, bu saldırıların ruhsal etkileri, konuyla ilgili haber ve görüntüleri, yorumları TV, radyo ya da gazetelerden izleyenler üzerinde de travma etkisi ortaya çıkabilir. Çocuklar ’içe kapanma’, ’aşırı gerginlik hali’, ’duygularını hissedememe’, ’tepki verememe’, ’bulunduğu ortamı ya da durumu tam algılayamama’, ’düşünmeden, otomatik hareket etme’ vb. belirtiler gösterebilirler. Aşırı korku, çaresizlik, dünyaya güven duygusunu yitirme, gelecekle ilgili aşırı ümitsizlik, depresyon, uyku sorunları, suçluluk duyguları gibi çok farklı psikiyatrik belirtiler de ortaya çıkabilir. Bulantı, karın ve baş ağrısı, sık tuvalete gitme, iştahsızlık görülebilir. Bu duyguları azaltmak için haber alma gereksinimini karşılayacak bir ölçüyü aşacak bir sürede TV başında ilgili konuyla ilgili programları izlemeyin. Yaşadığınız duyguları, karşılaştığınız olayları konuşmaktan kaçınmayın. Bu belirtiler bir haftadan uzun sürüyor ve yaşamınızı etkiliyorsa psikiyatrik destek almayı ihmal etmeyin. Çocuklara yardımcı olabilmenizin ilk koşulu sizin, duruma hakim, sakin, güven verici, tutarlı bir tutum içinde olmanızdır. Çocuklarınızı yanınızdan uzaklaştırmayın, beslenme, barınma, ilgi gereksinimlerini doğrudan siz karşılayın. Çocuklarınızın sizin yakınlığınıza her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu unutmayın (bedensel yakınlığı, elini tutmayı, sarılmayı ihmal etmeyin). Öte yandan bu yakınlığınızı aşırı bir koruyuculuğa dönüştürmeden sürdürmelisiniz. Korku, kızgınlık gibi duygularını ifade etmelerine izin verin, ağlamalarını önlemeyin, tekrarlayan sorularına yanıt verin. Çocuklarınızı rahatlatmak için ’Geçti’ ya da ’Bir şey olmaz’ demek yerine olası travmalarda yapması gerekenler konusunda bilgi verin” dedi.

“KORUYUCU AİLE MODELİ UYGULANABİLİR”

Çocukluk yaşlarının telafisinin bazen mümkün olmayabileceğini söyleyen Karabekiroğlu, Bu nedenle öncelikle çocukların temel ihtiyaçları, sırasıyla; güvenlik, barınma, temiz ve sağlıklı gıda, eğitim, oyun, vb. acilen karşılanmalı. Koruyucu aile modeli uygulanabilir. Ülkemizde bu çocukların bakımını geçici olarak da olsa üstlenmek isteyecek çok sayıda gönüllü aile var. Bu yöntem hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik. Psikiyatrik belirtileri olan çocukların tedavisi ve rahabilitasyonu yapılmalı. Öncelikle de psikolojik sorunların durum tespiti için bilimsel yöntemleri kullanan araştırmalar yapılmalı ve bunlara kaynak aktarılmalı” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Bahçeliye Samsundan anlamlı hediye

1 Bahçeli'ye Samsun'dan anlamlı hediye

Samsunda şehitliğe saldırı

2 Samsun'da şehitliğe saldırı!

Samsunsporda herkesin yüzü gülecek

3 Samsunspor'da herkesin yüzü gülecek

Samsunun o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

4 Samsun'un o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

Samsunda o ilçeye fındık entegre tesisi

5 Samsun'da o ilçeye fındık entegre tesisi

Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslandan Samsunun 3 ilçesine doğalgaz müjdesi

6 Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan'dan Samsun'un 3 ilçesine doğalgaz müjdesi

Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtını kimin yapacağı önemli değil

7 Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı'nı kimin yapacağı önemli değil

Samsunda fuhuş operasyonu 2 gözaltı

8 Samsun'da fuhuş operasyonu: 2 gözaltı

 Samsundaki Marksist Leninist operasyonunda flaş gelişme

9 Samsun'daki Marksist Leninist operasyonunda flaş gelişme!

Samsun bizi bırakmadı

10 'Samsun bizi bırakmadı'